انواع بولوس در پمپ انسولین

بولوس غذایی در پمپ انسولین

بولوسهای غذایی نوع تزریق انسولین برای غذا های مختلف با ترکیبات متفاوت را تعیین می کنند. نوع و روش تزریق انسولین در پمپ بولوس نام دارد. در پمپ های انسولین سه نوع بولوس غذایی وجود دارد.

۱- بولوس نرمال

برای انطباق میزان انسولین با غذاهایی است که قسمت عمده آنرا کربوهیدرات تشکیل میدهد. همچنین در هنگام بالا بودن قند خون ازاین بولوس استفاده میشود.

۲- بولوس گسترده ( square )

در مواقعی که غذای پرچرب مصرف میشود یا فرد مشکل هضم غذا دارد (فلج معده) یا غذا در مدت طولانی مصرف شود، مانند مهمانی ها ، میتوان از آن استفاده کرد .
بولوس گسترده می تواند طوری تنظیم شود تا انسولین را طی مدت زمانی از ۳۰ دقیقه تا ۸ ساعت تزریق کند.

۳- بولوس دوگانه ( dual )

این بولوس ترکیبی از یک بولوس نرمال و یک بولوس گسترده است و برای ایجاد هماهنگی بهتر مقدار انسولین با غذاهایی که سه ترکیب کربوهیدرات ،پروتئین و چربی را با هم دارند استفاده میشود.
توجه : هر چه مقدار چربی یا فیبر غذا زیاد باشد بهتر است از مقدار بولوس نرمال کم شود و مقدار بولوس گسترده و مدت زمان آن بیشتر باشد. مثلا در صورت استفاده از پیتزا بهتر است۵۰ درصد بولوس نرمال و ۵۰ درصد گسترده، تزریق شود.

بولوس هوشمند

در بیشتر پمپ ها بولوس هوشمند طراحی شده است . برنامه بولوس هوشمند میزان باقیمانده انسولین فعال در بدن را که از بولوسهای قبلی دریافت شده است را در حافظه خود دارد ( معمولا چهار تا شش ساعت پس از دریافت یک بولوس ،قسمت اعظم انسولین در بدن جذب میشود ،ولی مقدار کمی از آن برای مدت چند ساعت در بدن فعال می ماند). بولوس هوشمنددر هنگام تزریق مجدد ، با در نظر گرفتن انسولین فعال به شما کمک می کند تا در نتیجه دریافت انسولین زیاد ، دچار افت قند خون نشوید
مثالهایی از بولوس هوشمند
اگرتنظیمات انجام شده در پمپ برای یک فرد به صورت زیر باشد :
نسبت کربوهیدرات : ۳۰ گرم کربوهیدرات / ۱ واحد انسولین
فاکتور حساسیت انسولینی : ۴۰ میلی گرم در دسی لیتر / ۱ واحد انسولین
قند خون مطلوب : ۱۲۰ میلیگرم در دسی لیتر

دکتر دهقان منشادی، فوق تخصص دیابت در تهران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
You need to agree with the terms to proceed

فهرست
Call Now Buttonتماس و مشاوره