قند خون بالا، علل، عوارض و درمان

post_image

هیپرگلیسمی(بالا رفتن قند خون)

قندخون بالا هنگامی است که میزان قند خون خیلی بیشتر از میزان طبیعی آن بوده و مدتی هم به همان حال باقی بماند.( چه زمانی قند خون بالا را غیر قابل قبول به حساب می آوریم، مربوط می شود به اهداف کلی معالجه و وضعیت کلی جسمانی فرد). هنگامی که قندخون بالارفته و بالا باقی بماند به این معنی است که دیابت فرد از کنترل خارج شده است. البته این افزایش قند خون می تواند هم به تدریج بالا رفته و هر روز به میزان آن اضافه شده و یا ناگهانی ولی سریع افزایش یابد.قند خون بالا به دو صورت می تواند اتفاق بیافتد، یکی پس از خوردن مقدار زیاد غذا، دوم هنگامی که فرد بیمار می شود.

علل بالارفتن میزان قندخون

۱- کاهش مقدار انسولین تزریقی و یا مصرف قرص های دیابت.

۲- بیماری و یا وجود استرس های متفاوت(روانی – فیزیکی)

۳- خوردن بیش از حدّ معمول مواد غذایی.

۴- کاهش و یا حذف ورزشهای برنامه ریزی شده و مورد نیاز

علایم

علاوه بر آزمایشات معمول روزانه که به طور منظم برای قند خون بالا انجام میدهید بایستی قند خون را در موارد زیر هم آزمایش کنید:

 • تشنگی غیرمعمول
 • گرسنگی غیرمعمول
 • پوست خشک همراه با خارش
 • تکرّر ادرار
 • شب ادراری
 • خستگی و خواب آلودگی غیرعادی
 • تارشدن دید
 • عفونت

درمان دیابت

قند خون بالا جزو فوریت های پزشکی نیست اما اگر بیش از حدّ تحمل بدن باشد، فوریت پزشکی محسوب شده و بایستی به سرعت چاره جویی شود. در حالات دیگر قند خون بالا می تواند از طرق زیر کاهش یابد:

 • سرموقع غذا خوردن
 • تزریق و یا مصرف مقدار تجویزشده انسولین و قرصهای دیابت
 • آزمایش قندخون روزانه و یا به تعداد دفعاتی که پزشک معالج صلاح می داند.
 • ورزش های منظم و برنامه ریزی شده.

اگر قندخون بالای ۲۴۰ باشد و درهمان حال بماند یا اگر شما احساس بیماری می کنید بایستی پزشک معالج قند خون بالا و یا پرستار دیابت خود را مطلع کنید.

عوارض دیابت در درازمدت می تواند بسیارجدّی بوده و شنیدن آن برای بیماران قند خون بالا خوش آیند نباشد، اما مهم است که بدانیم و بیشتر و بهتر در درمان قند خون بالا بکوشیم. آمار نشان می دهد که سالیانه ۱۲۰۰۰ مورد جدید کوری در اثر قند خون بالا در امریکا وجود دارد. توجه به علایم و نشانه های ناراحتی های چشمی در قند خون بالا نقش عمده ای در جلوگیری از دست دادن دید دارد.

توجه:

افرادی که بیش از ده سال مبتلا به بیماری قند بوده اند احتمالاً بیشتر با عوارض چشمی دیابت روبرو می شوند. در داخل چشم عروق بسیار ظریفی هستند که چشم را تغذیه می کنند. قند بالای خون و فشارخون بالابه تدریج به این عروق صدمه زده و این عروق صدمه دیده پاره شده و سبب خونریزی داخل چشم می شوند.

نگه داشتن قندخون در حدّ طبیعی(کنترل خوب) و میزان فشار خون در حدّ پایین از صدمات عروق خونی جلوگیری می کند.

معالجه با لیزر، عروق صدمه دیده را ترمیم کرده و از کورشدن حتمی جلوگیری میکند.(البته هنگامی درمان قند خون بالا موفقیت آمیز است که عروق به طور کامل از بین نرفته باشند).

راه های مراقبت از دید چشم

اندازه گیری فشار خون به طور منظم و مکرر. ترک سیگار. معاینه سالانه چشم در افراد قند خون بالا توسط چشم پزشک امر بسیار مهمی است زیرا در مراحل اولیه، صدمات چشمی، علایمی از خود نشان نمی دهد و اگر هریک از علایم دیابت و قند خون بالا مشاهده شد فوری به چشم پزشک مراجعه کنید.

 • تارشدن دید و دو تا دیدن.
 • از دست دادن میدان دید.
 • دیدن نقطه های سیاه.
 • فشار و درد در چشم.
 • ضعف دید در نور کم.

 عوارض کلیوی دیابت

آمار نشان می دهد که سالانه در حدود ۴ هزار بیمار قند خون بالا به عوارض کلیوی دچار می شوند. افرادی ۲۰ سال سابقه ابتلا به قند خون بالا را دارند (بیشتر در مورد افرادی است که در جوانی دچار دیابت شده اند). فشار خون بالا، قند خون بالا، عفونت های مکرر. عروق کوچ کلیه، مواد زاید بدن را دفع می کند، در دراز مدت در اثر صدمه دیدن این عروق، کار تصفیه خون از مواد زاید توسط کلیه مختل شده و اگر زود به فکر چاره نباشیم کلیه ها کاملاً از کار می افتد. بنابراین کنترل فشار خون، قند خون و معالجه سریع عفونت ها می تواند از این عارضه در قند خون بالا جلوگیری کند.

صدمات اولیه عروق کلیه ها علائم چندانی ندارند اما آزمایشات منظم ادرار و خون نشان خواهد داد که کلیه ها مواد زاید را دفع می کنند یا بالعکس موادی را که مورد نیاز بدن بوده و بایستی به جریان خود بازگردد را دفع می کند. صدمات جزئی در شروع بیماری را می توان با تغذیه مناسب و دارو معالجه کرد. توجه به تغییرات و ناراحتی های ناشی از صدمات عروق کلیه و معالجات فوری و به موقع آن، کلیه ها را از ضایعات شدیدتر و از کار افتادن کامل آن حفظ می کند. از کار افتادگی کلیه ها در قند خون بالا را می توان با دیالیز معالجه کرد و بالاخره در صورت از دست دادن کامل کلیه ها، پیوند کلیه امکان پذیر است (شرایط امکان آن بایستی توسط پزشک معالج تعیین شود).

عوارض عروقی پا در بیماران با قند خون بالا که ممکن است منجر به قطع قسمتی از پا و یا ساق پا گردد:

افرادی که بیماری قند دارند در معرض خطر مشکلات عروق پا هستند. تقریباً ۲۰ هزار نفر بیمار قند خون بالا در آمریکا سالانه ناچار به قطع قسمتی از پا یا قطع کامل پا می شوند. پیشگیری از عوارض ناشی از اختلال کار عروق و در صورت بروز، معالجه به موقع می تواند از عواقب وخیم جلوگیری کند. میزان عوارض عروقی پا در افرادی که ۴۰ سال یا بیشتر دارند و در حدود ۱۰ سال است که مبتلا به قند خون بالا می باشند بالا است. قند خون بالا می تواند به عروق پا صدماتی وارد کرده و در نتیجه جریان خون را به محل کاهش داده و فرد را در معرض خطر زخم ها و عفونت های بیشتری قرار دهد. قند خون بالا اعصاب پا را هم صدمه می رساند. هنگامی که زخم کوچکی و یا بریدگی مختصری در پا به وجود بیاید، به علت صدمات وارده به اعصاب پا، توسط مریض احساس نمی شود. در نتیجه در اثر پیشرفت زخم و عفونی شدن آن، صدمات غیر قابل جبرانی به پوست، عضلات و استخوان پا وارد می شود.

توجه داشته باشید که پوشیدن کفش تنگ، بی توجهی به بهداشت، پوشیدن جورابهای غیر نخی و یا غیر پنبه ای می تواند ایجاد مشکل کند. کفش راحت بپوشید، پاها را تمیز نگه دارید، هنگام کوتاه کردن ناخن های پا توجه داشته باشید که صدمه ای به بافت اطراف ناخن وارد نیاورند. از جورابهای نخی و یا پنبه ای استفاده کنید. هر روز هنگام پوشیدن و در آوردن جورابها، پاهای خود را به دقت مورد معاینه قرار دهید. اگر تغییری در پوست می بینید بلافاصله از گروه بهداشتی خود کمک بگیرد. (توجه: اگر ناخنهای شما خیلی خشک و محکم شده اند، قبل از کوتاه کردن ناخنها، پاها را در آب ولرم برای مدتی بخیسانید.)

چگونه خطر عوارض قند خون بالا را کاهش داده و یا از آن جلوگیری کنید؟ بعضی افراد با داشتن بیماری قند هرگز عوارض دراز مدت قند خون بالا را تجربه نمی کنند. بعضی افراد ممکن است به یکی از عوارض دراز مدت ذکر شده مبتلا شوند و تعدادی دیگر از چندین عارضه قند خون بالا رنج ببرند. در هر حال به درستی معلوم نیست که چرا افراد مختلف عوارض متفاوتی را تجربه کرده و یا بالعکس مبتلا به هیچ عارضه ای نمی شوند. اما می دانیم که با توجه و اجرای دستورالعمل های معالجه ای نه تنها سلامت عمومی فرد حفظ می شود بلکه خطر بروز عوارض قند خون بالا کاهش می یابد.

کنترل قند خون

شواهد بسیاری نشان می دهند که نگه داشتن میزان قند خون در حد طبیعی و یا نزدیک به میزان طبیعی خطر عوارض چشمی قند خون بالا را ۷۶ درصد، عوارض کلیوی را ۵۶ درصد و عوارض و صدمات عصب را تا ۶۰ درصد کاهش می دهد. کنترل خوب فشار خون. کنترل چربی خون (کلسترول و تری گلیسیرید). ترک سیگار. به خاطر داشته باشید کاهش خطر بروز عوارض قند خون بالا فقط از طریق کنترل درست قند خون امکان پذیر است. کنترل قند خون یعنی توجه به تغذیه، داروهای مصرفی، ورزش و به طور کلی شناخت قند خون بالا و درک برنامه کلی درمانی قند خون بالا می باشد.

خواننده گرامی، پیشنهاد می شود مطلب ” درمان مرض قند ” و ” روش های درمان هیپوگلیسمی ” را جهت کسب اطلاعات بیشتر در زمینه دیابت مطالعه فرمایید.

منبع: کتاب جدیدترین روش های کنترل دیابتدکتر سید حسین دهقان منشادی
فوق تخصص غدد و متابولیسم-رشد کودکان
آدرس : تهران خ شریعتی، متروی شریعتی، جنب حسینیه ارشاد، کوچه ارشاد، پلاک ۱، طبقه ۳، واحد ۲۱روش های افزایش قد

درمان کوتاهی قد

Print Friendly, PDF & Email
0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *