گره های تیروئیدی (ندول های تیروئیدی)

ندول های مجزا و منفرد تیروئید بسیار شایع می باشند و در هر سنی می توانند بروز کنند. خانم ها بیشتر از آقایان دچار آن می شوند. اندازه ی یک ندول ( گره) تیروئید متغیر بوده و می تواند به اندازه یک نخود تا یک توپ گلف یا بزرگتر باشد. ندول را نیز همانند گواتر به طور اتفاقی در هنگام شستن صورت یا نگاه کردن به آینه می توان کشف کرد. گاهی نیز خون ریزی در داخل ندول ممکن است باعث ایجاد درد شود که شما را از وجود آن آگاه می سازد و سرانجام ندول ممکن است در طی یک معاینه پزشکی که هیچ ارتباطی با این مسأله ندارد کشف شود، در حالی که شما و خانواده تان اطلاعی از آن ندارید.

بسیاری از زنان از اهمیت غده در سینه آگاه هستند و بنابراین طبیعی است که نسبت به سرطانی شدن یک ندول نگران باشند. به همین علت پزشک شما ممکن است از شما بخواهد که به یک متخصص تیروئید مراجعه نمایید. در حقیقت بیشتر ندول های منفرد تیروئید دارای سرطان های تیروئید نمی باشند.

نحوه ی تشخیص ندول های تیروئید

در صورتی که شما دارای ندول منفرد باشید آزمایش خون سطوح هرومون های T3 و T4 و TSH شما را در حالت طبیعی نشان خواهد داد. در این جا یک استثنا هم وجود دارد و آن آدنوم توکسیک یا آدنوم سمی می باشد که در آن آزمایش خون نشان دهنده نوعی پرکاری تیروئید است. متخصص تیروئید به دقت گردن شما را معاینه خواهد کرد چرا که نیمی از کسانی که تصور می کنند دارای یک ندول می باشند در حقیقت دارای ندول های بیشتری هستند که در اصطلاح به آن گواتر مولتی ندولر می گویند. در این مورد می توان به شما اطمینان داد که مشکل شما خیلی جدی نمی باشد.

افرادی که نیازمند بررسی های وسیع تری هستند ممکن است تحت رادیوگرافی، سونوگرافی یا اسکن رادیوایزوتوپ تیروئید قرار گیرند؛ اما تنها آزمایش بسیار مهم نمونه برداری تیروئید به وسیله سوزن می باشد که به روش FNA معروف است. این روش ساده و سریع بوده و در صورت لزوم می توان دو تا سه بار آن را انجام داد بدون این که بیماری احساس درد و ناراحتی کند.

روشFNA یکی از مهمترین پیشرفت ها در زمینه بیماری تیروئید است. در گذشته بیشتر کسانی که دارای ندول منفرد تیروئید بودند مجبور بودند جراحی نمایند؛ اما امروزه می توان با نمونه برداری از ندول در کلینیک به صورت سرپایی جلوی بسیاری از عمل های جراحی غیر ضروری را گرفت. ندول های خوش خیم (غیر سرطانی) ممکن است طی سال های متمادی بزرگ شده و حتی ممکن است به اندازه ای بزرگ شوند که لازم باشد برای حفظ ظاهر، نیاز به عمل جراحی باشد. در صورتی که نگران سرطانی بودن ندول خود باشید، پزشک متخصص ممکن است برای برداشتن آن به شما پیشنهاد عمل جراحی بدهد تا این که یکبار برای همیشه از شر آن راحت شوید.

نمونه برداری از سلول های تیروئید به وسیله ی تکنیک FNA (نمونه برداری توسط سوزن ظریف)

روش FNA که در آن تعدادی از سلولهای تیروئید جهت آزمایش برداشته می شوند، به منظور بررسی ندول های تیروئید انجام می گیرد.
در روش FNA مایع موجود در ندول را برداشته و ممکن است ندول از بین برود. این بدان معناست که ندول می بایستی یک کیست تیروئیدی بوده باشد و نیاز به درمان بیشتر نیست. چنان چه کیست دوباره عود کرد می توان دوباره از این روش بهره برد؛ اما لازم است در موقع برگشت دوباره ی کیست به وسیله ی عمل جراحی نیمی از تیروئید کیستی را برداشت.
نمونه برداری از سلول های ندول ممکن است غده ای خوش خیم را نشان دهند و بنابراین شما دچار سرطان نیستید. در چنین حالتی می توانید مطمئن شوید که هیچ درمانی لازم نیست مگر این که غده به اندازه ای بزرگ باشد که عمل بلعیدن را دشوار سازد که در این صورت نیاز به عمل جراحی برای درمان ندول تیروئید است.
در صورتی که سلول های برداشته شده بدخیم باشند که نشان دهنده ی سرطان تیروئید است، لازم است به سرعت عمل جراحی صورت گیرد.
در برخی موارد، به علت کم بودن سلول های برداشته شده تشخیص خوش خیم و یا بدخیم بودن ندول غیر ممکن است. در این گونه موارد نیاز به یک عمل جراحی است تا تمام ندول تیروئید برداشته شود تا این که بتوان آن را به طور کامل زیر میکروسکوپ به دقت بررسی نمود.

آشنایی با درمان ندول (گره)های تیروئیدی (کلیک کنید)

منبع: کتاب تیروئید

دکتر منشادی
دکتر منشادی

فوق تخصص غدد،‌متابولیسم و رشد کودکان

دیگر مقالات

مشاوره رایگان افزایش طول آلت تماس و مشاوره