post_image

نقش اصلی غده تیرویید، تنظیم سوخت و ساز و عملکرد سلول‌های بدن از طریق ترشح هورمون های تیروئید به داخل خون است. چاقی و کم کاری غده تیروئید، در سنین ۱۵ تا ۴۰ سالگی شایع است و بیشتر در خانم‌ها بروز می‌کند.

عوارض و مشکلات

  • پرکاری یا کم کاری تیروئید می‌توانند تاثیر مستقیمی بر ایجاد زخم معده داشته باشند.
  • چاقی و کم کاری غده تیروئید ممکن است باعث یبوست و بی اشتهایی و تهوع شود.
  • بیماری‌های تیروئیدی می‌تواند باعث سیاهی زیر چشم، خشکی پوست و ناخن شود.
  • کم کاری تیروئید، گاهی علت افزایش وزن است و سوخت وساز بدن را کند کرده و باعث ذخیره شدن کالری به‌صورت چربی می‌شود.
  • مشکل تعریق زیاد که در چاقی و کم کاری غده تیروئید در سنین بالاتر بروز می‌کند، می‌تواند به دلیل ترشحات غده هیپوفیز و تیروئید ایجاد شود.
  • بیماری تیروئید، هم پرکاری و هم کم کاری آن می‌تواند ایجاد خارش کند.
  • چاقی و کم کاری غده تیروئید موجب پرمویی در زنان می‌گردد و زنانی که به عارضه کم کاری تیروئید مبتلا هستند، میزان خطر ابتلا به سرطان کبد در آنان بیش از دیگر زنان است. این یافته در مردان صدق نمی‌کند.

زنانی که چاقی و کم کاری غده تیروئید دارند: کلسترول بالا و اضافه وزن دارند، به خستگی مبتلا می‌شوند و دچار ریزش مو هستند، در حالی که اصلا فکر نمی‌کنند، تیروئیدشان کم کار باشد. توصیه می‌شود زنانی که چنین علائمی را مشاهده می‌کنند، به پزشک مراجعه کنند و آزمایش خون دهند. اگر پزشک چاقی و کم کاری غده تیروئید را برای شما تشخیص داد وحشت زده نشوید، می توانید همچنان به زندگی خود ادامه دهید، اما بایستی سبک زندگی و تغذیه خود را برای درمان چاقی و کم کاری غده تیروئید کاملا اصلاح کنید. برای درمان چاقی و کم کاری غده تیروئید برنامه ریزی روزانه داشته باشید که چه غذاهایی بخورید و از چه چیزهایی اجتناب کنید تا زندگی روزمره شما مختل نشود. اگر رژیم غذایی را در چاقی و کم کاری غده تیروئید جدی بگیرید نگران عود علایم ناگوار تیروئید نباشید. اضافه وزن زنان ممکن است مربوط به چاقی دوران یائسگی نیز باشد.

از مصرف هورمون تیروئید به طور همزمان با این مواد در درمان چاقی و کم کاری غده تیروئید خودداری کنید.

برای جلوگیری از فعل و انفعالات غذایی یا دارویی با یکدیگر در چاقی و کم کاری غده تیروئید، آرد سویا، گردو، خوراکی که دارای پنبه دانه باشد، مکمل های آهن یا قرص هایی که محتوی آهن هستند، مکمل های کلسیم، آنتی اسیدهایی که محتوی آلومینیوم یا منیزیم باشند، برخی داروهای زخم معده و برخی داروهای پایین آورنده کلسترول مثل کلسترامین و کلستییپل را چند ساعت قبل یا بعد از هورمون تیروئید مصرف کنید.

خواننده گرامی، پیشنهاد می شود مطلب ” درمان چاقی کم کاری تیروئید ” را جهت کسب اطلاعات بیشتر در زمینه چاقی در کم کاری تیروئید مطالعه فرمایید.

منبع: نیک صالحی. یادبگیر دات کام

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
You need to agree with the terms to proceed

فهرست
Call Now Buttonتماس و مشاوره