چاقی و دیابت

post_image

چاقی ریسک ابتلا به دیابت را زیاد می کند، همچنین ریزفاکتورهای قند مانند زمینه های فامیلی، فشارخون و چربی خون بالا، سابقه بیماری های قلبی، تخمدان های کیستی در خانم ها، بانوان دارای زمینه‌های دیابت حاملگی و یا به دنیا آوردن نوزاد بالای چهار کیلوگرم بایستی قند خود را کنترل کنند چرا که داشتن این موارد خطر ابتلا به چاقی و دیابت را افزایش می دهد.

علایم دیابت ناشی از چاقی

دیابت به دلیل اختلال مزمن متابولیک یا سوخت و ساز در بدن پدید می‌آید. تشخیص دیابت از طریق تست قند خون انجام می شود بطوریکه فردی با قند ناشتای بالای ۱۲۶ در دو نوبت و کسی با علائم و قند غیرناشتای بالای ۲۰۰ را مبتلا به دیابت می دانیم.

پرنوشی، پرخوری، کاهش وزن، شب ادراری، تاری دید، ضعف و خستگی از جمله نشانه‌های ابتلا به دیابت و چاقی هستند. دیابت نوع اول اغلب در سنین ۲۵ سال و یا پایین‌تر بروز می‌کند و متاسفانه راه پیشگیری ندارد زیرا هنوز علت ابتلا به آن مشخص نشده است و تنها راه درمان آن مصرف انسولین است. افراد باید به محض بروز علائم به پزشک مراجعه کرده و درمان را آغاز کنند چرا که در صورت عدم درمان به موقع دیابت، بیماری پیشرفت کرده و در مراحل بعدی فرد را دچار عوارض شدیدتری می کند و اگر کنترل نشود بسیار خطرناک است و باعث نابینایی، قطع عضو، نارسایی کلیه‌ها و بسیاری مشکلات حاد دیگر می‌شود.

عوارض دیابت و چاقی مفرط

تاثیرات چاقی و دیابت که غالبا با کاهش کارایی شناختی همراه است با انجام ورزش منظم کاهش می‌یابند. البته استفاده از دارو و انجام عمل های جراحی برای برداشتن چربی‌های شکمی نیز می تواند مفید باشد. دیابت و چاقی مفرط همراه با هم می‌توانند احتمال مشکلات شناختی و ایجاد آلزایمر را سه برابر کنند.

کسانی که دیابت و چاقی مفرط دارند، تورم مغزی بالایی دارند. این بیماری ها باعث واکنش‌های ایمنی می‌شوند که سلول‌های کشنده را تحریک می‌کند. چاقی محافظ‌های مغز را ضعیف می‌کند. ورزش احتمال تورم‌های مغزی را کاهش می‌دهد. چاقی مفرط معمولا به دلیل پرخوری و بی تحرکی ایجاد می‌شود.

انسولین در سوخت و ساز مواد قندی و نشاسته‌ای نقش اصلی را در بدن دارد و با کمبود آن قند جذب شده از غذاها در خون مصرف نشده و میزان قند خون بالا می رود و به ناچار از راه ادرار دفع ‌شده که منجر به پرنوشی و پرادراری می‌شود. در ضمن اختلال در ترکیب چربی‌های خون نیز ایجاد ‌شده که موجب آسیب به عروق خونی در تمام اندام‌های بدن می‌شود. دیابت نوع ۲ معمولا در افراد بالای ۴۰ سال دیده می شود ولی اخیرا دیابت نوع دو در میان کودکانی که برخی از آنها تنها ۷ سال دارند، دیده شده است.

وزن کم کردن در مراحل ابتدایی تشخیص بیماری چاقی و دیابت، پیامدهای مثبت کاهش وزن و در نتیجه کنترل دیابت را افزایش می‌دهد.

خواننده گرامی، پیشنهاد می شود مطلب ” پیشگیری از عوارض دیابت ” را جهت کسب اطلاعات بیشتر در زمینه ” دیابت و عوارض آن ” مطالعه فرمایید.

منبع: سیمرغ. ایران ناز. ایسنا

دیگر مقالات

مشاوره رایگان افزایش طول آلت Call Now Buttonتماس و مشاوره