چاقی و بیماری های زنان

post_image

درصد چاقی در خانمها بیشتر از آقایان می باشد ضمن آنکه خانمها بیشتر از آقایان به دنبال درمان چاقی و داشتن تناسب اندام هستند. در ارتباط با چاقی ۳۸۵ ژن در جهان شناخته شده است اما شناسایی آنها در ایران هنوز در دست بررسی است. اغلب تخصص های پزشکی و غیر پزشکی در موضوع ها و زمینه های مختلف چاقی صاحب نظر هستند ولی ۶ الی۷ رشته بطور مستقیم با معضل چاقی ارتباط دارند، رشته های داخلی، کودکان، جراحی، روان پزشکی، روانشناسی بالینی، تغذیه و ورزش از جمله این رشته ها می باشند. چاقی و بیماری های زنان در تمام سنین، نژادها، طبقه های اجتماعی و مناطق جغرافیایی دیده می شود. چاقی غیر از به خطر انداختن سلامت فرد و جامعه، عواقب روحی_ روانی و اقتصادی، کاهش عمر را نیز به همراه خواهد داشت. حدود ۳۰% مردم در اوقات فراغت، آن هم حداکثر حدود ۱۰ دقیقه به فعالیت بدنی می پردازند.

علل چاقی و بیماری های زنان

چاقی یک بیماری غیر واگیر است و باید آگاهی مردم را در زمینه بهداشت، تغذیه و انتخاب درست مواد غذایی افزایش داد. عوامل متعددی باعث چاقی و بیماری های زنان می شوند، از جمله ژنتیک، عوامل رفتاری و محیطی، افزایش دریافت انرژی و کاهش فعالیت، بیماریهایی نظیر کوشینگ، کم کاری تیروئید، ناهنجاری های هیپوتالاموس و مصرف برخی داروها مثل فنوتیازین، ضد افسردگی ها، ضد صرع و داروهای استروئیدی که ممکن است از ۲ تا ۱۰ کیلوگرم اضافه وزن را موجب شوند.

عوارض چاقی در زنان

  • اختلال عملکرد تخمدانها
  • نامنظمی خونریزی ماهیانه
  • سندرم تخمدانهای پلی کیستیک
  • سرطان
  • خطرات مادر در موقع زایمان
  • خطرات جنین موقع بارداری و زایمان

اکثریت زنان امریکایی با سنین بین ۵۹-۵۰ سال اضافه وزن دارند. این گروه از زنان بیشتر دچار چاقی یائسگی هستند و با خطرات سلامتی نظیر،چاقی ،افزایش سن وعواقب جانبی بالقوه تغییرات متابولیسمی که درجریان یائسگی اتفاق می افتد مواجه هستند. اصولاهمه این عوامل با هم ممکن است به یک افزایش خطر بیماری قلبی عروقی منجر شوند .

برخی از زنان چاق و با افزایش وزن به دنبال درمان هستند زیرا وزن آنها تاثیر معکوسی برکیفیت زندگی آنها می گذارد. درهرحال تعداد کمی ازاین بیماران وزن را مشکل اولیه خود می دانند. پس آنها با سایر علائم، نشانه ها و نیازها در مطب ظاهر می شوند، و وزن اضافه آنها اکثرغریب به اتفاق توسط پزشک نادیده گرفته میشود. پزشک باید باور داشته باشد که درمان چاقی ارزش توجه و پیگیری را دارد، زیرا که این یک مشکل پزشکی است که جهت اقدام تشخیصی و درمانی ترتیب خاصی دارد، واینکه عوارض همراه چاقی با کاهش وزن وتوجه به مصرف چربیها کاهش می یابد، پزشک می تواند درمان را دربیمار چاق هم از لحاظ یک چالش بالینی وهم به عنوان یک موقعیت مناسب بوجود آمده مد نظرقرار دهد. چاقی و بیماری های زنان یک اختلال مزمن پزشکی است که مستعد بهبود و تشدید مکرر می باشد. پزشکی که تفاوتهای فردی را بین بیماران قبول دارد و برروی عادات بهداشتی مثبت و اقدامات مطلوب کوتاه مدت تمرکز دارد، موفق خواهد بود .

خواننده گرامی، پیشنهاد می شود مطلب ” درمان چاقی یائسگی ” را جهت کسب اطلاعات بیشتر در زمینه چاقی زنان مطالعه فرمایید.

منبع: دکتر ریسمانچیان. بیماری پنهان

دیگر مقالات

مشاوره رایگان افزایش طول آلت Call Now Buttonتماس و مشاوره