3

post_image

شاید شما هم از افرادی هستید که احساس می کنید جدیدا بدون دلیل چاق شده اید. افرادی زیادی در هنگام مراجعه به کلینیک های کاهش وزن ذکر می نمایند که در ماههای اخیر بدون آن که تغییری در غذای خود داده باشند دچار افزایش وزن شده اند. واقعیت آنست که چاقی و افزایش وزن رخ نخواهد داد مگر آن که تعادل بین انرژی دریافتی و انرژی سوخت و ساز شما به هم بخورد. اگر شما مراقب کالری دریافتی تان هستید و به انرژی دریافتی خود توجه دارید ، پس جای تعجب خواهد بود که وزن شما سیر بالارونده پیدا نماید. عوامل بسیاری مثل چاقی ناشی از کم کاری تیروئید هستند که می توانند بر وزن شما اثرگذار باشند بدون آن که شما بدان توجه داشته باشید. در این مقاله به چاقی ناشی از کم کاری تیروئید که منجر به افزایش وزن شما در زمانی که انتظارش را ندارید می شود، بیان شده اند.

علائم و علل

اگر شما به برخی علائم چاقی ناشی از کم کاری تیروئید و چاقی دوران بلوغ مبتلا هستید، پیشنهاد می شود به یک متخصص برای بررسی وضع تیروئید مراجعه کنید. اینها علائم کم کاری تیروئید است؛ بیماری شایعی که پس از دیابت، شایع ترین بیماری غدد درون ریز بدن است اما چرا کم کاری تیروئید طیف وسیعی از علائم را به همراه دارد؟ وظیفه هورمون های تیروئید که آن را «تیروکسین» می نامند، تنظیم سوخت و ساز بدن و فعالیت دیگر ارگان های بدن است و کمبود آن باعث علائم مختلف و متفاوتی در بدن می شود. علت دقیق چاقی ناشی از کم کاری تیروئید مشخص نیست، ولی کم بودن ید بدن، مصرف بعضی داروهای اعصاب و روان، بیماری های سیستم ایمنی و التهاب تیروئید می تواند از علل چاقی ناشی از کم کاری تیروئید باشد. زنان بیشتر از مردان به چاقی ناشی از کم کاری تیروئید مبتلا می شوند.

تشخیص چاقی ناشی از کم کاری تیروئید

یکی از معمول ترین بیماریهایی که موجب افزایش وزن می گردد کم کاری تیروئید است. کمبود هورمون تیروئید می تواند موجب کاهش متابولیسم و کاهش اشتها و  افزایش وزن گردد. پس باید برای انجام یک تست ساده به منظور تشخیص چاقی ناشی از کم کاری تیروئید و اینکه آیا کم کاری تیروئید دارید و یا خیر، به پزشک مراجعه کنید. چاقی ناشی از کم کاری تیروئید نتیجه آشفتگی تعادل نرمال واکنش های شیمیایی در بدن است و در مراحل اولیه به ندرت علائمی دارد در طول زمان اگر کم کاری تیروئید درمان نشود سبب مشکلاتی مانند ( چاقی، درد مفصل، ناباروری و بیماری قلبی ) می شود.

چاقی ناشی از کم کاری تیروئید با آزمایش تشخیص داده می شود و با هورمون های تیروئید درمان می شود و اگر داروی لوتیروکسین با دوز مناسب مصرف شود معمولاً ساده، ایمن و موثر است. تیروئید خودش توسط غده دیگری به نام هیپوفیز تنظیم می شود. هیپوتالاموس هورمونی به نام هورمون آزاد کننده تیروپین ( trh ) که به هیپوفیز سیگنال می فرستد تا هورمون تحریک کنند تیروئید ( tsh ) از هیپوفیز آزاد شود هر اختلالی در این چرخه منجر به کاهش هورمون تیروئید و سبب چاقی ناشی از کم کاری تیروئید می شود.

اختلالات هورمونی در خانمها که معمولا همراه با علائم و تغییرات ظاهری مردانه (مانند: ریزش موی مردانه و پرمویی) می باشد نیز باعث چاقی ناشی از کم کاری تیروئید می گردد و براحتی وزن شما افزایش یابد.

پزشکان معمولا برای درمان چاقی ناشی از کم کاری تیروئید از قرص‌های حاوی هورمون تیروئید استفاده می‌کنند. اکثر افراد پس از یک یا دوهفته مصرف دارو در درمان چاقی ناشی از کم کاری تیروئید شروع به بهبود می‌کنند و بعد از چند ماه احساس سلامتی می‌نمایند، اما در اکثر موارد ممکن است تا آخر عمر مجبور به ادامه درمان چاقی ناشی از کم کاری تیروئید شوند.

خواننده گرامی، پیشنهاد می شود مطلب ” درمان چاقی کم کاری تیروئید ” را جهت کسب اطلاعات بیشتر در زمینه چاقی کم کاری تیروئید مطالعه فرمایید.

منبع: جام جم آنلاین. راستینه. مطالب مفید. کرمانیدکتر سید حسین دهقان منشادی
فوق تخصص غدد و متابولیسم-رشد کودکان
آدرس : تهران خ شریعتی، متروی شریعتی، جنب حسینیه ارشاد، کوچه ارشاد، پلاک ۱، طبقه ۳، واحد ۲۱روش های افزایش قد

درمان کوتاهی قد

Print Friendly
Tagged with:  
Share →