گره های تیروئیدی یا به صورت منفرد یا به صورت متعدد در غده های تیروئیدی بروز می کند و هرچند معمولا علامت و درد ندارد اما گاهی به صورت برجستگی در گردن قابل تشخیص است. برخی از گره های تیروئیدی خود به خود و بدون ارتباط با یک عامل خارجی به وجود می آید؛ این گره ها، عملکرد خاصی ندارد اما گاهی نیز موجب تولید بیش از اندازه هورمون تیروئید و پرکاری آن می شود. بیشتر ندول های تیروئید خیلی کوچک هستند و شما متوجه وجود آن نمی‌شوید. اگر ندول تیروئید بزرگ باشد، می‌توانید آن را حس کنید و یا متوجه ورم گردن خود شوید. در ادامه شما را با روش نمونه برداری از تیروئید با سوزن FNA آشنا می کنیم.

علائم و نشانه های ندول تیروئید

همچنین ممکن است علائم ندول های تیروئید موارد زیر باشد:

 • احساس درد در ناحیه گلو و یا مثل اینکه گلوی شما گرفته است.
 • قورت دادن غذا به سختی
 • نفس کشیدن سخت و مشکل
 • عصبی بودن
 • ضربان تند قلب
 • تعریق زیاد
 • کاهش وزن

که این نشانه ها، علائم پرکاری تیروئید هستند که در این حالت، غده تیروئید هورمون زیادی تولید می‌کند.

 • احساس خستگی یا افسردگی
 • مشکلات حافظه
 • داشتن یبوست
 • خشکی پوست
 • احساس سرما

که این نشانه ها هم علائم کم‌کاری تیروئید هستند که در این حالت، غده تیروئید هورمون کافی تولید نمی‌کند.

گره های تیروئیدی در زمره شایعترین بیماری هایی هستند که حدود ۳ تا ۴ درصد مردان و ۶ درصد زنان در یکی از مراحل زندگی خود دچار گواتر گره دار می شوند.

تشخیص ندول های تیروئید با سوزن FNA

اقدامات تشخیصی برای ندول های تیروئید که می توان انجام داد، عبارتند از: انجام رادیوگرافی، سونوگرافی یا اسکن ایزوتوپ، اما مهمترین آزمایش تشخیصی گره های تیروئید، برداشتن مقداری از سلولهای ندول توسط سوزن FNA می باشد. تشخیص ندول های تیروئید با سوزن FNA، سریع و آسان است و در صورت نیاز می توان دو یا سه بار دیگر آن را تکرار کرد تا به جواب قطعی رسید.

روش FNA یکی از مهمترین پیشرفتهای پزشکی در امر مراقبت از بیماران تیروییدی می باشد. سابقاً اکثر بیمارانی که دارای یک ندول منفرد تیرویید بودند مجبور به انجام عمل جراحی می شدند. اما امروزه با استفاده از روش FNA و برداشتن مقداری از سلولهای تیرویید با سوزن می توان به نوع ندول پی برد و در صورت سرطانی بودن آن، اقدام به عمل جراحی نمود.

در روش نمونه برداری تیروئید توسط سوزن یا همان FNA، چندین سلول از ندولهای تیرویید برداشته می شود و برای بررسی به آزمایشگاه پاتولوژی فرستاده می شود. در هنگام برداشتن سلولها با سوزن، چندین احتمال زیر ممکن است رخ دهد:
– ممکن است داخل ندول مایع باشد که توسط سوزن این مایع کشیده می شود و ندول ناپدید می گردد. این وضعیت نشان می دهد که ندول باید یک کیست باشد که نیاز به درمان بیشتری ندارد.
– ممکن است سلولهایی که از ندول کشیده می شود سلولهای خوش خیمی باشد، در اینصورت شما سرطان تیرویید ندارید.
– اگر سلولهای بدست آمده نشانگر بدخیمی باشد، نشانه سرطانی بودن ندول است که در این صورت باید هرچه سریعتر عمل جراحی انجام پذیرد.
– گاهی اوقات به علت اینکه تعداد خیلی کمی از سلولهای ندول تیرویید برای آزمایش برداشته می شوند نمی توان بطور قطعی تشخیص داد که ندول خوش خیم است یا بدخیم. در این موارد عمل جراحی انجام می شود و تمام ندول برداشته شده و به دقت با میکروسکوپ بررسی می شود تا خوش خیم یا بدخیم بودن آن مشخص گردد.

ندولهای خوش خیم (غیر سرطانی) ممکن است در طی چندین سال بزرگ شده و در نهایت بقدری بزرگ شوند که از نظر زیبایی اشکال ایجاد کنند و در اینصورت ممکن است نیاز به عمل جراحی برای درمان گره تیرویید باشد.

اگر نتایج نمونه برداری از ندول های تیروئید با سوزن FNA، قطعی و واضح نباشد می توان از اسکن تیرویید استفاده نمود. زمانی که بافت برداری وجود سرطان تیرویید را تشخیص داد اسکن ها در نشان دادن میزان گسترش سرطان بسیار مفید می باشند.

برای آشنایی با ” درمان ندول های تیروئید ” بر روز لینک کلیک کنید.

منبع: تک ناز. تک بانو. پزشکی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
You need to agree with the terms to proceed

فهرست
Call Now Buttonتماس و مشاوره