ناباروری و نازایی

[sbu_post_image]

در سال‌های اخیر به دلیل بالا رفتن سن خانم‌ها در زمان ازدواج بسیاری از آنان برای بچه‌دار شدن خیلی زود و به فاصله اندکی از ازدواج اقدام می‌کنند و در صورتی که بعد از دو یا سه ماه بارداری اتفاق نیفتد، مضطرب شده و برای مداوا مراجعه می‌کنند. از آنجا که باردار‌ شدن فقط در نیمه سیکل زنان محتمل است، زوج‌ها برای بارداری باید حداقل یک‌سال نزدیکی بدون جلوگیری داشته باشند و در آن صورت است که رخ ندادن بارداری می‌تواند به عنوان مشکل مورد بررسی قرار گیرد.

تعریف علمی ناباروری

به زوجی که به دنبال یک‌سال نزدیکی مرتب و بدون جلوگیری از بارداری، حاملگی اتفاق نیفتاده باشد، نابارور می‌گوییم. هرچند در این زوج‌ها هم ممکن است بارداری به صورت خود‌به‌خودی اتفاق بیفتد، ولی چنین زوج‌هایی پس از یک سال نیاز به بررسی و کمک دارند.
علت نازایی در 20 درصد از زوج‌هایی که دچار این مشکل هستند، بیماری‌هایی است که در مردان پیش آمده و در 20‌درصد دیگر از زوج‌های نازا، بیماری‌های مردان در کنار بیماری زنانشان علت اصلی است و در 60 درصد موارد علت نازایی از طرف زن است.

بررسی مردان از نظر نازایی و ناباروری همزمان با همسرانشان و در اولین مراجعه برای بررسی نازایی انجام می‌شود، یعنی اگر در زوجی که از هیچ روش جلوگیری استفاده نمی‌کند پس از یک‌سال بارداری اتفاق نیفتد، مشکل نازایی مطرح می‌شود و نیاز به بررسی دارد.
در این زوج درکنار بررسی‌های معمول برای زن، مرد نیز مورد معاینه و بررسی قرار می‌گیرد. برخلاف زنان که برای بررسی نیاز به آزمایش‌ها و بررسی‌های رادیولوژیک خاص دارند، مردان فقط نیاز به بررسی آزمایشگاهی مایع منی دارند و در این آزمایش اگر مشکلی مشاهده شد، برای اطمینان نیاز به بررسی مجدد در چهار هفته بعد است، زیرا یک بار انجام دادن این آزمایش (به دلیل تغییرات که به طور طبیعی دارد) چندان مورد اطمینان نیست و باید تکرار شود. در صورت وجود مشکل در این آزمایش و در آزمایش تکراری بعدی نیاز به بررسی‌های بیشتر برای تشخیص علت ناباروری در مرد است تا درمان مناسب انجام پذیرد.

فست فودها و افزایش ناباروری در مردان و زنان

در زندگی امروزی سبک زندگی بسیار متفاوت شده است.

هنوز ارتباط مستقیمی در استفاده از فست فودها و افزایش نازایی در مردان و زنان دیده نشده است ولی تغذیه نامناسب به صورت غیر مستقیم تاثیر بسزایی دارد. چربی های اشباع شده ای که در فست فودهاست جذب ویتامین E ( ویتامینی محلول در چربی) را در مردان مختل می کند، ضعف ناتوانی جنسی را پدیدار می کند.

کاهش جذب ویتامین E، اختلال در تعداد، کاهش حرکات اسپرم هاست که ناباروری را در مردان کاهش می دهد. فست فودها، با چربی هایی با ترانس بالا شرایط اکسیداسیون اسپرم ها را دچار اختلال می کند.

فیلم آموزشی درمان باروری (کلیک کنید)

منبع: جام جم سرا. نیک صالحی

دکتر منشادی
دکتر منشادی

فوق تخصص غدد،‌متابولیسم و رشد کودکان

دیگر مقالات

مشاوره رایگان افزایش طول آلت تماس و مشاوره