post_image

هماهنگ کردن کار و خانواده کمی سخت است. نکته‌ای که باید در این بین به آن توجه داشت این است که ساعت زیستی زنان سریع‌تر از ساعت زیستی مردان حرکت می‌کند. قدرت باروری زنان در ۲۵ سالگی به اوج خود می‌رسد، در حالی که برای مردان این زمان ۳۵ سالگی است. در سن ۳۰ سالگی احتمال بچه‌دار شدن زنان به سرعت کاهش می‌یابد و در حالی که در ۲۵ سالگی احتمال بارور شدن در هر ماه ۲۵ درصد است، این میزان در ۳۵ سالگی به ۱۲ درصد و در ۴۲ سالگی به ۶ درصد می‌رسد. متاسفانه در جامعه امروز سن میانگین اولین بارداری در زنان ۳۰ سالگی شده است.

سیگار تخمک‌گذاری را مختل می‌کند و احتمال سقط جنین را افزایش می‌دهد. این موضوع هم در زنان و هم در مردان به اثبات رسیده است. بررسی‌ها نشان داده در زنان سیگاری، لقاح مصنوعی خارج از رحم نیز با موفقیت کمتری همراه است. در رابطه با مصرف الکل نیز بررسی‌ها حاکی از این موضوع است که مصرف بالای الکل قدرت باروری در زنان و مردان را کاهش داده اما هم در رابطه با سیگار و هم الکل، قطع مصرف می‌تواند سبب تقویت مجدد باروری در هر دو جنس شود.

اگر یک سالی هست برای بچه دار شدن اقدام کرده اید اما هنوز هیچ خبری نیست (یا ۶ ماه اگر بالای ۳۵ سال سن دارید)، باید حتما به پزشک متخصص غدد و باروری مراجعه کنید. اگر مشکل ناشی از اشکالات باروری در زن یا مرد باشد، بیشتر مواقع به راحتی برطرف می شود و خانم می تواند باردار شود. برای تشخیص مشکلات باروری شاید لازم باشد به متخصص ژنتیک مراجعه کنید. گاهی ممکن است عدم باروری زن در نتیجه مشکلات ژنتیکی باشد و این پزشکان در جهت مداوا و برطرف شدن مشکل، توصیه های مناسبی دارند.

دلایل ناباروری زنان

  • ایندومتروز و ناباروری در زنان

ایندومتروز در واقع، در اثر به وجود آمدن نابجای بافت های درون رحمی در خارج از رحم و به ویژه در تخمدان های زن به وجود می آید. بعضی از خانم ها هیچ نشانه ای بروز نمی دهند. امابرخی از آنها پریود یا مقاربت های دردناک، خونریزی شدید یا لکه های غیرمعمول و درد لگن خاصره دارند.

روش های درمان ایندومتروز در زنان شامل جراحی و برداشتن بافت درون زهدانی، داروهای باروری با تلقیح مصنوعی، جراحی و برداشتن بافت های غیرطبیعی یابازکردن هر گونه گرفتگی در لوله رحم یاART است. که تا ۴۰ درصد زنان پس از جراحی و مراقبت های پس از آن، باروری خود را به دست می آورند و باردار می شوند. مصرف داروهای باروری باعث افزایش تولید تخمک می شود و با تلقیح مصنوعی بین ۹ تا ۱۵ درصد موفقیت در پی دارد. پس از ART (کشت تخمک در بیرون از بدن) نیز تا ۳۵ درصد احتمال بارداری وجود دارد.

  • ناباروری در زنان به علت مشکل تخمک گذاری

مشکل تخمک گذاری به دلایل مختلف همچون مشکلات هورمونی به وجود می آید که مانع از تولید تخمک و رشد آن در تخمدان می شود. پریود نشدن یا داشتن دوره های نامنظم پریود و خون ریزی بسیار زیاد یا بسیار کم که طبیعی نیستند از نشانه های مشکلات تخمک گذاری است.

مصرف داروهای باروری و IVF از روش های درمان مشکلات تخمک گذاری در زنان است که حدود ۴۰ درصد زنان که کلومیفن سیترات برای تخمک گذاری مصرف می کنند، عموما پس از یک دوره درمان (حدود سه تا شش ماه) باردار می شوند. هنگامی که داروهای باروری با تلقیح مصنوعی همراه می شود درصد بارداری حدود ۹ تا ۱۵ درصد است. پس از ART (کشت تخمک در بیرون از بدن) نیز تا ۳۵ درصد احتمال بارداری وجود دارد.

  • ناباروری در زنان به دلیل تخمک ضعیف

تعداد و کیفیت تخمک هایی که تولید می شوند با بالا رفتن سن کم می شوند و ممکن است منجر به نابارداری شود. روش IVF با استفاده از تخمک یا جنین اهداکننده می تواند راهی برای درمان این نوع از ناباروری در زنان باشد. زنانی که از روش IVF با استفاده از تخمک یا جنین اهداکننده بهره می گیرند تا ۵۰ درصد شانس بارداری دارند.

  • سندروم تخمدان کیست دار و ناباروری در زنان

سندروم تخمدان کیست دار (PCOS)، شرایطی است که غده های کوچک در تخمدان هستند به اندازه کافی رشد نمی کنند تا به اصطلاح برسند و تخمک تولید کنند. این امر در نتیجه مشکلات هورمونی و مدل های تخمک گذاری غیر قابل پیش بینی به وجود می آید. از جمله نشانه های سندرم تخمدان کیست دار، پریود نامنظم، رشد غیرمعمول موها، اکنه و اضافه وزن زیاد است. روش صحیح زندگی (از نظر رژیم و ورزش)، داروهای باروری و IVF. داروی دیابت که «متفورمین» نامیده می شود نیز می تواند در برخی خانم ها منجر به تخمک گذاری منظم شود. بسیاری از افرادی که اضافه وزن دارند با کم کردن ۵ تا ۱۰ درص از وزن خود دوباره تخمک گذاری منظم پیدا می کنند. ۴۰ درصد زنانی که دارو مصرف می کنند نیز احتمال بارداری دارند.

  • ناباروری در زنان و مشکلات لوله رحم

گرفتگی یا آسیب دیدن لوله فالوپ می تواند از ورود اسپرم به داخل تخمدان جلوگیری کند. دلیل به وجود آمدن آن نیز می تواند ورم یا عفونت های مقاربتی (همچون کلامیدیا) یا جراحی های ناباروری باشد. برای درمان مشکلات لوله رحم از روش جراحی برای باز کردن لوله رحم و IVF  در صورتی که جراحی موفق نبود یا لوله خیلی آسیب دیده باشد و ترمیم نشود استفاده می شود. احتمال بارداری بسیار متغیر است: بین ۵ تا ۶۰ درصد. درصد موفقیت به مکان رشد و ایجاد گرفتگی در لوله رحم یا میزان آسیب دیدگی بافت ها بستگی دارد. زوج هایی که IVF را امتحان می کنند، بین ۱۰ تا ۴۰ درصد شانس بارداری دارند. البته این مساله هم به سن خانم بستگی دارد.

آشنایی با درمان ناباروری (کلیک کنید)

منبع: آفتاب. سلامت و زیبایی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
You need to agree with the terms to proceed

فهرست
Call Now Buttonتماس و مشاوره