عمل زیبایی بینی

[sbu_post_image]

عمل زیبایی بينی، افزون بر ايجاد تناسب درخود بينی، ارتباط خوشايندتری را بين بينی وديگر اجزای صورت برقرار مي كند. به همين دليل نبايد بينی را به عنوان عضوي مجزا و مجرد درنظر گرفت. رابطه تنگاتنگ بينی با پيشانی، چشم، لب وچانه به گونه ای است كه هرنوع نقص دراجزای صورت مي تواند براين ارتباط ظريف تأثير گذارد. به عنوان مثال چانه كوچك ،موجب برآمده تر به نظر رسيدن بيني مي شود. بی توجهی نسبت به تناسب بينی با اجزای صورت موجب عدم دسترسی به نتيجه رضايت بخش خواهد شد.

انجام جراحی زیبایی بینی یا رینوپلاستی علاوه بر این که عملی فیزیکی محسوب می‌شود، تجربه‌ی احساسی مهمی نیز با خود به همراه خواهد داشت. عاملی که می‌تواند هم بصورت مثبت و هم به صورت منفی بر روی ذهن بیمار تأثیرگذار باشد. بسیاری از جنبه‌های این جراحی (یا هر جراحی دیگر)، از این جهت که ممکن است احساس افسردگی و اضطراب موقتی را برای بیمار ایجاد کند، می‌تواند بر احساسات او تأثیرگذار باشند. ایجاد آمادگی احساسی، از این جهت که افسرگی و شُک روانی حاصل از انجام عمل را کنترل می‌کند، گامی مهم در برنامه‌ریزی برای انجام جراحی زیبایی بینی خواهد بود. بنابراین بسیار ضروریست که قبل از انجام این جراحی بیمار بتواند افکار و عواطف خود را مدیریت کند. ترس از عمل بینی ، قبل از انجام آن امری عادی است که می‌توان آن را برای اکثر بیماران انتظار داشت. لیکن حفظ آرامش، اعتماد به جراح و اطمینان به کاری که او انجام می‌دهد، همه چیز را روان‌تر و آرام‌تر پیش می‌برد. هیجانی که به دلیل ترس از جراحی در فرد ایجاد می‌شود می‌تواند به تنش شدیدی منجر شود که در روند بهبودی اختلال ایجاد می‌کند، لذا باید سعی شود تا نسبت به این عمل خوشبین و مثبت بود. البته دانستن اینکه بزودی شکل بینی تغییر می‌کند و بینی جدیدی ایجاد می‌شود، بسیار هیجان انگیز خواهد بود که این هیجان امری عادی است.

چهره مهم‌ترین بخش از بدن ماست. از میان اجزاء صورت، بینی نقش مهم و قابل توجهی دارد. از آنجا که بینی در مرکز صورت واقع شده، کانون توجه است. بنابراین داشتن یک بینی نامتقارن منجر به احساس ناخوشایند و مخدوش از تصویر بدن خود می‌شود و اعتماد به نفس ما را تحت تأثیر قرار می‌دهد. بینی عروسکی یا بینی فانتزی، یکی از محبوب‌ترین بینی در بین افراد است و یکی از تاثیرگذارترین انواع بینی است که غالباً افراد خواهان آن هستند.

شمار زيادي از افرادي كه خواهان عمل زيبايی بينی هستند، از نظر خود دلايل موجهي دارند، به مانند كسب موفقيت درتشكيل زندگي زناشويی، يافتن اعتماد به نفس بيشتر دربرخوردهاي اجتماعي، جلب رضايت خانواده ودوستان و….. .
دراين مقطع بايد ضمن ارزيابی بيمار به او گوشزد شود كه تغييرات ظاهري، به نجات ازدواج درحال شكست، بدست آوردن شغل جديد يا بهبود چشمگير در زندگي كمك معجزه آسايي نمي كند. درضمن ضروري است كه افرادي كه از جراحي انتظاري غیرواقع بینانه دارند، از عمل زيبايی بينی صرف نظركنند. همچنين لازم است كه عمل جراحی زیبایی بینی درافرادي كه دچار بحران هاي شديد روحي، اضطراب يا هيجان هاي ناپايدار هستند، به تعويق افتد.

عمل زیبایی بینی چیزی بیشتر از مهارت جراحی است و در حقیقت تلفیقی از علم و هنر است . جراح زیبایی بینی قبل از هر چیز یک پزشک است و فاکتورهای پزشکی و روانی که باعث شده یک فرد سالم با میل خودش برای انجام یک جراحی مراجعه کند را به خوبی درک می کند ضمناً او مثل میکل آنژ یک مجسمه تراش است . میکل آنژ تکه سنگی در اختیار داشت و با چشم بصیرت اثر خود را در لابلای آن می دید . وی با تراشیدن قسمتهای زاید سنگ اثر خود را در معرض دید دیگران قرار داد . جراح زیبایی بینی نیز با درنظرگرفتن شکل مناسب بینی برای هر صورت خاص ، با برداشتن قسمتهای اضافی و حالت دادن به قسمتهای باقیمانده سعی میکند اثر هنری خود را در معرض دید قرار دهد. بدیهی است وی هیچگاه به بینی به طور منفرد نگاه نمیکند بلکه بینی را درکنار سایر اجزای صورت بیمارش می بیند . به عبارت بهتر نمی توان با در نظر گرفتن یک بینی ایده ال به خلق یک بینی زیبا پرداخت بلکه بهترین بینی نوعی است که با سایر اجزاء صورت هماهنگی داشته باشد.
تصور و انتظارات غیر واقع بینانه درمورد جراحی پلاستیک بینی زیاد است. همیشه این امکان وجود ندارد که بافت انسان را به گونه ای تغییر داد تا آنچه بیمار دلش می خواهد حاصل شود.
هدف جراح زیبایی بینی این است که ظاهر بیمار را در طی اعمالی که به دقت برنامه ریزی شده اند زیباتر کند . اینکه او چگونه به این مهم دست می یابد به میزان زیادی بستگی به آموزش ، تجربه، علم و مهارت او دارد و تمامی این فاکتورها بسیار متغیر هستند.

به طورمعمول داوطلب مناسب جراحي پلاستيك بيني فردي است كه از عمل انتظار واقع بينانه اي دارد و براي انجام عمل زیبایی بینی تحت فشار ديگران نيست و مهمتر آنكه انتظار تغييرات بزرگي رادر بهبود روابط فردي واجتماعي پس از عمل خود ندارد وقوي ترين دليلش براي انجام جراحي بينی خشنودی شخص خود باشد.

زیبایی بینی لزوما به معنای کوچکی نیست بلکه زیبایی بینی درگرو تناسب قسمت های مختلف بینی با هم و نیز تناسب کل بینی با قسمت های مختلف چهره است. هدف عمل زیبایی بینی زیباتر به نظر رسیدن چهره است نه صرفا کوچک کردن بینی. چه بسیار بینی هایی که با وجود اندازه های بسیار کوچک نه تنها بر زیبایی چهره نیفزوده اند بلکه تناسب قبلی را هم از بین برده اند.

وجود قوز روی بینی می‌تواند یکی از ویژگی‌های خانوادگی و بر اثر عوامل ارثی باشد و یا بر اثر تروما (ضربه به بینی) ایجاد شده باشد. ممکن است بر اثر یک آسیبی که شخص اخیرا دیده است، قسمت پایینی بینی ضربه شدیدی خورده و صاف شده باشد و از قسمت بالای ضربه خورده در بینی، قوز ایجاد شده باشد و یا ممکن است بر اثر یک آسیب در دوران کودکی، مراکز رشد میکروسکوپی در استخوان و غضروف بینی دچار تغییراتی شده باشند و در نتیجه شکل بینی تغییر کرده باشد. در بینی استخوانی که قوز بینی، بر اثر عوامل ارثی است، برآمدگی بینی بیشتر شامل غضروف است تا استخوان.

بینی گوشتی اصطلاحی است که مراجعه کنندگان به کار میبرند و به بینی هایی که دارای پوست قطور و بزرگی قسمت نرم بینی یعنی یک سوم پایینی باشد میگویند و تمایل دارند از عوارض عمل بینی گوشتی آگاه شوند .
عواملی که سبب بزرگی یک سوم پایینی بینی میشود عبارتند از :
پوست قطور، بافت همبندی عضلانی زیاد در زیر پوست و غضروفهای بزرگ و قطور پایینی کناری. از بین عوامل فوق آنچه شکلدهی بینی را بیش از همه مشکل میکند، پوست قطور است. از طرف دیگر مراجعه کنندگان، عبارت بینی استخوانی را هنگامی به کار میبرند که دو سوم بالایی بینی بزرگ و دارای قوز باشد. عناصر آناتومیک که در این بزرگی نقش دارند عبارتند از استخوانهای بینی، غضروفهای بالایی کناری و کناره جلویی تیغه بینی .

مراقبت های پس از جراحی و استفاده از  چسب بینی زیر نظر پزشک ، میتواند در کاهش التهابات و ورم موثر باشد .

هزینه عمل زیبایی بینی

داشتن توانایی مالی عملی که قصد انجام آن را دارید تنها یکی از مشکلات متعدد مربوط به پرداخت هزینه جراحی زیبایی صورت و بینی است. جراحی زیبایی و جراحی بینی عقابی نوعی تجمل است. هزینه جراحی زیبایی بینی از حدود یک میلیون تا چندین میلیون تومان است ولی هزینه برای چنین کاری، کم یا زیاد، در زمره تجملات است؛ زیرا برای زنده ماندن به آن نیاز ندارید. منطقی نیست زمانی که برای پرداخت اقساط خودرو یا مسکن مشکل دارید، راینوپلاستی یا فیس لیفت کنید.

برخی افراد با محاسبه ی ماهانه تا زمانی که بهبود یابند هزینه عمل بینی را توجیه می کنند، بهترین رویکرد آنست که تصمیم بگیرید آیا بودجه ی لازم را دارید و قصد دارید آن را صرف جراحی یا نوع دیگر از تجملات کنید.
ممکن است در عرصه ی جراحی زیبایی بینی ، هزینه و کیفیت با هم مرتبط باشند ولی گاهی اینگونه نیست. بهترین جراحان با ارائه کار بسیار با کیفیت، شهرت و اعتباری یافته و پرمشغله می شوند. در نتیجه با توجه به تقاضای بیشتر هزینه ها را بالا می برند. اگرچه همانطور که دستمزد بیشتر الزماً تضمین کننده ی نتیجه ی خوب نیست، هزینه ی کمتر نیز به معنای تجربه یا کیفیت پایین تر در حیطه ی عمل زیبایی بینی نخواهد بود.

برای آشنایی با ” بهترین جراح زیبایی بینی ” بر روی لینک کلیک کنید.

منبع: جراحی زیبایی بینی

دکتر منشادی
دکتر منشادی

فوق تخصص غدد،‌متابولیسم و رشد کودکان

دیگر مقالات

مشاوره رایگان افزایش طول آلت تماس و مشاوره