رشد کودک سه ساله: مراحل رشد ذهنی، قد و وزن کودکان ۳ ساله

در کودکان ۳ ساله، رشد نسبت به سال اول هنوز کند است. در این سن بیشتر کودکان لاغرتر شده اند و شکم گرد یک کودک نوپا را از دست داده اند. در حالی که همه کودکان ممکن است با سرعت متفاوتی رشد کنند، موارد زیر میانگینی برای پسران و دختران ۳ ساله را نشان می دهد: متوسط افزایش وزن در حدود ۴ تا ۶ پوند در سال و متوسط رشد قد در حدود ۲ تا ۳ اینچ در سال. سن ۳ سالگی زمانی مناسب برای معاینه کامل توسط پزشک متخصص اطفال است تا از رشد و پیشرفت فرزندتان اطمینان حاصل شود.

وزن و قد کودک ۳ ساله


وزن و قد کودک 3 ساله

 

وزن متوسط برای یک کودک ۳۶ ماهه در دختران حدود ۳۰٫۷ پوند و برای پسران ۳۱٫۸ پوند است. قد متوسط برای دختران حدود ۳۷٫۱ اینچ و پسران ۳۷٫۵ اینچ می باشد. در معاینه فرزند شما، پزشک وزن و قد وی را در نمودار رشد ۳ ساله ترسیم می کند. نمودار اندازه گیری های کودک را در هر بازدید و همچنین منحنی رشد متوسط برای هر وزن و صدک قد نشان می دهد. این به پزشک کمک می کند تا تایید کند که فرزند شما با سرعت سالمی در حال رشد باشد.

فرزند ۳۶ ماهه من باید چه کند؟


در اینجا برخی از نقاط عطف کودک ۳ ساله شما بوده که ممکن است آن را از خود نشان داده و یا هم اکنون آن را داشته باشد:

گفتار 

به احتمال زیاد، کودک ۳ ساله شما بسیار پرحرفی می کند. او احتمالاً از جملات سه یا حتی چهار کلمه ای استفاده کرده (مانند “همین حالا برو بیرون!”) و از کلمات متنوعی استفاده می کند. در حقیقت برای یک کودک ۳ ساله داشتن دایره واژگان حدود ۵۰۰ کلمه ای طبیعی است (و به همین دلیل ممکن است در استفاده از تمام این واژگان علاقه داشته باشد). اگر کودک ۳ ساله شما لکنت دارد، کلمات را اشتباه استفاده می کند، یا از گرامر نادرست استفاده می کند، احتمالاً جای نگرانی نیست. او هنوز در حال یادگیری صحبت کردن مناسب است. البته هنوز هم باید نگرانی هایتان را برای پزشک مطرح کنید تا او بتواند بررسی های خود را داشته باشد.

مهارت های حرکتی 

کودک ۳ ساله شما باید با سهولت در حال بالارفتن از اشیا و دویدن باشد. او احتمالاً می تواند پله پله بصورت تک قدمی از پله ها بالا و پایین برود.

آموزش پوتی 

آموزش پوتی (آموزش توالت رفتن به کودکان) به کودک ۳ ساله تان کاملاً یک پروسه کاملا متفاوت است. ممکن است متوجه شوید که حتی اگر کودک شما در طول روز خودش را خیس نمی کند، شب داستان متفاوت باشد و خودش را خیس کند. خیس کردن تخت در این سن نگرانی خاصی برای کودک ندارد. در حقیقت، بعضی از بچه ها تا ۷ سالگی همچنان رختخواب خود را خیس می کنند.

دندان درآوردن 

برای کودک ۳ ساله شما باید دندان های آسیاب در سال گذشته ظاهر شده باشد و حالا کودک شما تمام دندان های مورد نیاز خود را تا ۶ یا ۷ سالگی که اولین دندان های آسیاب دائمی درمی آیند، خواهد داشت.

آیا نگران رشد فرزند خود هستید؟


در معاینه سه سالگی، پزشک متخصص اطفال باید یک سری سؤال را از شما بپرسد که به شما کمک می کند تشخیص داده شود کودک شما رشد اش به تأخیر افتاده یا برای رشد به کمی کمک احتیاج دارد. این جایی است که شما می توانید نگرانی هایی را که ممکن است برای کودک ۳ ساله تان داشته باشید را بیان کنید، از جمله علائم ابتلا به اختلال کم توجهی یا بیش فعالی و یا اوتیسم.

رفتار یک کودک ۳ ساله


قهر، خشم و کج خلقی 

یک کودک ۳ ساله ممکن است ایده خوبی ازهر آنچه می خواهد انجام دهد، مانند ساخت یک برج بزرگ غول پیکر داشته باشد. اما همیشه مهارت های بدنی و توانایی آن را ندارد که همانطور که امیدوار بوده است، در پیاده کردن ایده اش به موفقیت برسد. این ممکن است به معنای ناامیدی و شروع به گریه کردن کودک باشد. مطمئناً، شما به طور رسمی از این دایره دوگانگی وحشتناک خارج بوده، اما هنوز کاملاً خارج از قلمرو خشم و کج خلقی کودک خود خارج نیستید.

اضطراب جدایی 

یک کودک ۳ ساله با اضطراب جدایی، ممکن است ترک کردن خانه به مقصد خانه مادربزرگ اش یا مدرسه را به تنش زیادی بدل کند. مطمئناً، او ممکن است شما را مجبور به داشتن احساس گناه کند، اما اگر او را همیشه در نزدیکی خود نگه دارید، در آینده هرگز از پس این اضطراب جدایی بر نمی آید. خداحافظی ها را کوتاه و شیرین نگه دارید. به فرزند خود یادآوری کنید که چه زمانی برمی گردید و بعد از برگشتن چه کاری را با هم انجام می دهید. و سعی کنید که قبل از رفتن، مردد نشده و معتل نکنید.

سایر مشکلات رفتاری یک کودک ۳ ساله 

در یک نظرسنجی غیررسمی، بیشتر والدینی که با آنها گفتگو کرده ایم سن ۳ سالگی کودک شان سخت تر از سن ۲ سالگی شان بوده است. شنیدن مواردی از قبیل گاز گرفتن در کودک ۳ ساله، فرار از پدر و مادرش در ملا عام و زیر پا گذاشتن قوانینی که فکر می کردید تا الان درک شان کرده است تعجب آور نیست. چگونه یک کودک ۳ ساله وادار به گوش کردن کنیم؟ به یاد داشته باشید: این ها تماما یک روند است. نظم دادن به یک کودک ۳ ساله به معنای عصبانی شدن از دستش نیست. این به معنای تعیین قوانین روشن و مجازات ها و تنبیه های مناسب سن اش است. تکرار و زمان زیادی می برد تا کودک شما سرانجام شروع به درست رفتار کردن کند، اما پس از دهمین تلاش وی برای برای آسیب زدن به برادرش، پزشکان کاملاً مطمئن هستند که سرانجام این رفتار وی ممکن است در او تثبیت شود.

پروسه خواب یک کودک ۳ ساله


خواباندن یک کودک ۳ ساله ممکن است یک چالش واقعی باشد. به روتین همیشگی و روش های خود برای خواباندن کودک پایبند باشید. وقتی می گویید “فقط یه شعر دیگر برایت می خوانم و بعدش باید بخوابی”، فقط یک شعر دیگر بخوانید و سپس شب بخیر بگویید.

یک کودک ۳ ساله به چه میزان خواب نیاز دارد؟ 

بیشتر کودکان ۳ ساله در کل نیاز به ۱۰ تا ۱۳ ساعت خواب دارند، از جمله خواب شبانه و روزانه. در این سن، برخی از بچه ها هنوز یک ساعت یا دو ساعت در سمت بعد از ظهر چرت می زنند و یکسری هم ب اکثر تایم روزانه را درحال چرت زدن هستند. بنابراین برنامه خواب فرزند خود را بر این اساس تنظیم کنید. به عنوان مثال، اگر او در حال چرت زدن نیست، تایم خوابش را کمی جلوتر بیاورید. و اگر او خواب است، به او اجازه ندهید آنقدر خوابش طولانی شده یا تا بعد از ظهر بخوابد که باعث اختلال در خوابیدن شب اش شود.

مشکلات خواب کودک ۳ ساله 

افت خواب در این سن رایج است. برای مشکل بیدار شدن های کودک ۳ ساله در شب، متخصصان سرزدن های کوتاه شبانه بر سر تخت کودک را توصیه می کنند. به عبارت دیگر، اگر خواب بدی داشته او را آرام کنید یا اگر تشنه است به او دهید، ولی زیاد بالای سرش نایستید. بوس شب بخیر را به او داده و از اتاق خارج شوید. اگر کودک ۳ ساله شما در رختخواب نمی ماند، متخصصان می گویند اگر می خواهید او عادت این عادت از سرش برود، در این مواقع همیشه او را به رختخواب خود برگردانید. در سن ۳ سالگی، ترس های شبانه کودک می توانند آرامش شب های خانواده را ازبین ببرد. اما به یاد داشته باشید: این ترس ها و مشکلات خواب شبانه برای شما، نسبت به کودک، ناراحت کننده تر است. در طول یک ترس شبانه، کودک ممکن است شروع به گریه، جیغ زدن، نشستن و یا راه رفتن کند. به نظر می رسد دارد صحبت می کند اما بیدار نیست و فردایش هیچ چیزی ازین واقعه یادش نمی آید. این اتفاق در حالی رخ می دهد که کودک از مرحله خواب عمیق به مرحله سبک تر می رود. اگر فرزند شما دچار ترس شبانه شد، سعی نکنید او را از خواب بیدار کنید، فقط او را ایمن نگه داشته و سعی کنید او را آرام کنید و او را در رختخواب بگذارید. او سرانجام تمام این روند را پشت سر خواهد گذاشت.

غذای کودک ۳ ساله


غذای کودک 3 ساله

 

 

تغذیه ایده آل برای یک کودک ۳ ساله، تقریباً شبیه به غذای ایده آل برای بقیه خانواده است اما در تکه های کوچکتر.

کودک ۳ ساله من چقدر باید بخورد؟ 

کودکان سه ساله باید به خوردن روزانه سه وعده غذایی به علاوه دو میان وعده غذایی بپردازند. روزانه انواع غذاها را در همه گروه های غذایی – سبزیجات، میوه ها، غلات، پروتئین و لبنیات در برنامه غذایی او قرار دهید. روی غذاهایی که ارزش غذایی بالایی دارند تمرکز کنید و سعی کنید تا حد ممکن از دادن غذاهای کم ارزش و نوشیدنی های قندی پرهیز کنید.

کودک ۳ سال به چه مقدار کالری در روز نیاز دارد؟ 

پزشکان حدود ۱۰۰۰ کالری در روز را برای کودکان ۲ و ۳ ساله توصیه می کنند، اما لازم نیست که حساب کالری را بکنید. فرزند شما خودش تشخیص دهنده خوبی در مورد اشتهای خودش است و در مواقع فعالیت های اضافی یا جهش های رشدی ممکن است احساس گرسنگی کرده و نسبت به زمان های دیگر به کالری بیشتری احتیاج داشته باشد. در عوض، در نظر بگیرید که کودک شما باید روزانه تقریباً ۱ فنجان میوه، ۱ لیوان سبزیجات، ۳ اونس غلات، ۲ اونس پروتئین و حدود ۲ فنجان لبنیات در برنامه غذایی اش داشته باشد.

کودک ۳ ساله چقدر باید شیر بخورد؟ 

اگر او لبنیات را در رژیم خود قرار ندارد، میزان شیر او در برنامه تغذیه را دو فنجان کنید. اما اگر مثلاً ماست و پنیر زیادی در برنامه تغذیه اش دارد ، یا اگر هنوز به کودک ۳ ساله خود شیر می دهید، ممکن است نیاز به نوشیدن شیر کمتری داشته باشد. برای توصیه شخصی با پزشک متخصص اطفال صحبت کنید.

فعالیت های یک کودک ۳ ساله


فعالیت های یک کودک 3 ساله

همانطور که کودک  ۳ ساله شما بیشتر و بیشتر خلاق شده و خود را ابراز می کند، او همچنین در حال یادگیری برخی از حقایق مهمی بوده که به او کمک می کند تا برای مدرسه آماده شود.

با یک کودک ۳ ساله چه کار کنیم؟ 

فعالیت های سرگرم کننده، بازی ها و اسباب بازی های آموزشی کودکان ۳ ساله عبارتند از:

  • اسباب بازی های رنگارنگ. کودک شما در حال یادگیری رنگ های خود است. با بلوک ها و توپ های رنگی بازی کرده و در مورد رنگ های مختلف صحبت کنید. می توانید بلوک ها یا توپ ها را نیز بر اساس رنگ مرتب کنید.
  • مداد رنگی و رنگ های غیر سمی. پیکاسو کوچک شما احتمالاً اخیرا در ایجاد آثار هنری زیبا باعث افتخار شما شده است. به یاد داشته باشید که چندتا از نقاشی هایش را روی یخچال یا کابینت آویزان کنید.
  • آهنگ ها. خواندن آهنگ های ساده را با کودک خود ادامه دهید. بچه های سه ساله تقریباً به همان اندازه که دوست دارند صحبت کنند آواز خواندن را دوست دارند.

نکات و چک لیست کودک ۳ ساله


بهتر است موارد زیر را رعایت کنید:

  • فرزندتان را به معاینه ۳ سالگی خود ببرید.
  • برای یک کودک ۳ ساله، واکسن به طور معمول در این سن ضروری نیست، اما شما ممکن است تصمیم بگیرید که فرزندتان واکسن آنفولانزا را در این معاینه دریافت کند.
  • برنامه ریزی کنید تا فرزندتان را در چهارمین سال تولدش برای معاینه بعدی ببرید. برای بقیه دوران کودکی وی، معاینات باید سالانه اتفاق بیفتد.
  • اگر دوست دارید فرزندتان امسال مدرسه را شروع کند، در صورتی که قبلاً این کار را نکرده اید، او را برای پیش دبستانی ثبت نام کنید.
  • برای برخی سؤالات خود درمورد دوران ۳ سالگی به کتابخانه رفته و دنبال کتاب هایی با رویکرد های متفاوت باشید.
  • اینکه کودکی ۳ ساله بتواند بخواند بسیار نادر است اما کاملاً غیرممکن نیست. هنوز هم ممکن است متوجه شوید امسال کودک شما شروع به تشخیص نمادها و علائم می کند و می تواند هنگام دیدن برخی اشیا بگوید “بسته” یا “باز”. این بدان معنی است که توانایی خواندن فرزندتان در حال شکل گرفتن است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
You need to agree with the terms to proceed

فهرست
Call Now Buttonتماس و مشاوره