تاثیر خواب منظم بر افزایش قد کودکان

[sbu_post_image]

کوتاه بودن قد کودک به این معنی نیست که حتما سلامتی کودک دچار مشکل است. شاید او کوتاهی خود را از والدینش به ارث برده باشد. یا شاید جزو افرادی باشد که رشد و افزایش قد آنها دیر آغاز می شود و در سن بلوغ به بالاترین درجه رشد خود خواهند رسید. و یا شاید به تاثیر خواب منظم بر افزایش قد کودکان توجهی نشده است.

رعایت برنامه خواب به طور منظم برای افزایش قد کودکان

رعایت برنامه خواب به طور منظم موجب ترشح منظم هورمون رشد می‌شود. خواب نامنظم همچنین بیداری در شب‌ها و خوابیدن تا دیروقت با ایجاد اختلال در روند ترشح هورمون رشد می‌تواند نوجوانان را در دستیابی به افزایش قد خوب ناکام بگذارد.

در کنار تغذیه و عامل وراثت آنچه که بر افزایش رشد قدی کودکان تاثیرگذار است، خواب خوب شبانه است. بسیاری از کودکان ممکن است خواب بعدازظهر داشته باشند ولی شب‌ها دیر بخوابند. این نوع خوابیدن مناسب نیست و توصیه نمی‌شود. در زمان خواب و در زمان فعالیت روزانه هورمون رشد ترشح می‌شود. بسیار مهم است که کودکان خواب خوب شبانه داشته باشند و همچنین به میزان کافی فعالیت کنند. همچنین توصیه می‌شود کودک تا حدامکان یک ساعت قبل از خواب، قندهای ساده مثل شکر، شکلات، آب‌ نبات، تافی و… مصرف نکند چون قندهای ساده خود در ترشح هورمون رشد اختلال ایجاد می‌کنند.

اختلال در افزایش قد هنگامی رخ می دهد که هورمون رشد به اندازه کافی ترشح نشود.

در درجه دوم عوامل محیطی بر قد کودک تاثیر می‌گذارد. یک علت شایع کوتاهی قد، تاخیر سرشتی در رشد است. در این کودکان از سن دو سالگی کوتاهی قد دیده می‌شود و این در حالی است که پدر و مادر کوتاه قد نیستند. در این صورت سرعت افزایش قد کودک در سال تقریبا طبیعی است ولی سن استخوانی عقب است. در واقع قد کودک برای همان سن استخوانی مناسب است، ولی نسبت به سن تقویمی، کوتاه است. بلوغ دراین کودکان با تاخیر همراه است.

علاوه بر تاثیر خواب منظم بر افزایش قد کودکان دو عامل شایع تاثیرگذار بر افزایش رشد قدی کودک، علل دیگری مانند بیماری عمومی چون سوءتغذیه، کمبود ویتامین‌های دی و کلسیم که موجب نرمی استخوان می‌شوند، بیماری سلیاک که به حساسیت به پروتئین گندم منجر می‌شود، بیماری‌های مزمن مانند کم‌خونی، بیماری‌های التهابی و… نیز می‌توانند موجب کوتاهی قد شوند.

برای آشنایی با روش درمان کوتاهی قد کودکان بر روی لینک کلیک کنید.

منبع: دانشنامه سلامت. فان

دکتر منشادی
دکتر منشادی

فوق تخصص غدد،‌متابولیسم و رشد کودکان

دیگر مقالات

مشاوره رایگان افزایش طول آلت تماس و مشاوره