رشد و افزایش قد

post_image

رعایت برنامه مناسب خواب موجب ترشح منظم هورمون رشد می شود. خواب نامنظم همچنین بیداری در شب ها و خوابیدن تا دیر وقت با ایجاد اختلال در روند ترشح هورمون رشد می تواند نوجوانان را در دستیابی به قد واقعی ناکام بگذارد. کماکان عامل وراثتی اصلی ترین عامل تعیین میزان قد افراد است.

در واقع ما برای قد افراد یک محدوده را در نظر می گیریم که رعایت نکات تغذیه ای و ورزشی تنها می تواند ما را از حداقل این محدوده دور و به حداکثر آن نزدیک کند. اشتباه رایجی که در این خصوص رخ می دهد این است که افراد تصور می کنند هر چه مواد مورد نیاز برای رشد را بیشتر در اختیار فرزندان شان قرار دهند موجبات بلند قدتر شدن آنها را فراهم می سازند و با همین هدف شیر، لبنیات، گوشت و میوه جات بیشتری در اختیار آنان قرار می دهند. غافل از اینکه مصرف بیش از حد این مواد نه تنها افزایش قدی را در پی نخواهد داشت بلکه با ایجاد چاقی در آنها در وضعیت ترشح هورمونی آنها تاثیر گذاشته و افزایش قد را مختل می کند.

پس اگر به افزایش قد فرزندان مان علاقمندیم باید از بروز چاقی در آنها پیشگیری یا برای درمان آن اقدام کنیم.

تبلیغات نادرست ماهواره ای برای افزایش قد

امروزه اقداماتی اشتباه از رسانه های ماهواره ای جهت افزایش قد صورت می گیرد. این تبلیغات مبنای علمی ندارد، طبیعتا فیزیوتراپی، و افزایش قد در افراد ژنتیکی است و به هورمون های رشد فرد بستگی دارد. داروها و روش های موجود در بازار که با هدف افزایش قد و عمدتاً از مبادی غیر قانونی مانند شبکه های ماهواره ای یا عطاری ها عرضه می شوند نیز هیچ تاثیری در این خصوص ندارند. عمده این داروها ترکیبات مولتی ویتامینی است که به شرط رعایت یک الگوی صحیح غذایی، بدن نیازی به مصرف آنها ندارد.

افزایش قد برای افرادی که ممکن است بیش از اندازه کوتاه بماند، لازم و ضروری است این درمان گاهی به صورت آمپول و گاهی به صورت جراحی صورت می گیرد. جراحی افزایش قد برای افراد عادی توصیه نمی شود و در افرادی که پاهای یک اندازه ندارد جراحی صورت می گیرد.

سن رشد و افزایش قد

رشد قد تا زمانیکه صفحه های رشد در بدن باز است( در دختران ۱۲ سال و در پسران ۱۴ سال) افزایش می یابد. البته تا قبل از بسته شدن صفحه های رشد با ورزش و تغذیه می توان مقداری به قد افزود ولی بعد از بسته شدن صفحه رشد فقط با عمل جراحی افزایش می یابد.

برای مطالعه مقاله عوامل موثر بر افزایش قد، اینجا را کلیک کنید.

منبع: افکار نیوز . جام جم آنلایندکتر سید حسین دهقان منشادی
فوق تخصص غدد و متابولیسم-رشد کودکان
آدرس : تهران خ شریعتی، متروی شریعتی، جنب حسینیه ارشاد، کوچه ارشاد، پلاک ۱، طبقه ۳، واحد ۲۱روش های افزایش قد

درمان کوتاهی قد

Print Friendly, PDF & Email
0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *