post_image

اختلال نعوظ از شایع‌ترین عوارض دیابت است و سبب کاهش کیفیت زندگی مردان دیابتی می‌شود. کنترل مناسب قندخون و کاهش مصرف سیگار برای کاهش عوارض دیابت و اختلال نعوظ در بیماران دیابتی ضروری به نظر می‌رسد.

تاثیر دیابت بر روابط جنسی

دیابت می‌تواند بسیاری از اعضا و دستگاه‌های بدن را درگیر کند و یکی از این دستگاه ها، دستگاه جنسی بیمار است که می‌تواند مشکلات بسیاری را برای وی بوجود آورد. بطور مثال در دبابت‌های طولانی مدت، رشته‌های عصبی درگیر می‌شوند و همین درگیری اعصاب می‌تواند تحریک و عملکرد جنسی را مختل کند. معمولا در غیاب درگیری عصبی هم ممکن است در دیابت، عملکرد جنسی دچار اختلال شود. مردان دیابتی احتمال بیشتری دارد که عدم ابراز علاقه به داشتن رابطه جنسی داشته باشند. همچنین مردان احتمال بیشتری دارد که به اختلال نعوظ دچار شوند.

زنان و مردان مبتلا به دیابت با درصد بالاتری نسبت به افراد سالم دچار مشکلات ارگاسم میشوند و فقط ۱۹ درصد از زنان و ۴۷ درصد از مردان در مورد مشکلات جنسی و اختلال نعوظ خود با پزشک مشورت میکنند. نقش بیماری‌ های جسمی در بروز اختلالات جنسی، بیشتر در آقایان و عمدتا در اختلال نعوظ، بررسی شده بود؛ چنان که تحقیقات نشان داده است که بیش از ۷۰ درصد موارد اختلال در نعوظ در مردان،‌ به دلیل بیماری‌های جسمی، شامل دیابت، بیماری‌های کلیه، مصرف الکل، بیماری‌های عصبی، MS، بیماری‌های عروقی، تصلب شرائین و مانند آن رخ می‌دهد.

آگاهی داشتن خانواده‌ها از تاثیر دیابت بر ناتوانی جنسی و جسمی ایجادکننده اختلالات زناشویی، سبب می‌شود که به محض بروز اولین علائم، برای پیگیری و درمان اختلال نعوظ، و گرفتن خدمات مشاوره‌ای، مراجعه کنند و نگذارند مشکل از آن چیزی که هست، پیچیده‌تر شود و نهایتا به فروپاشیدن بنیان خانواده بینجامد.

دیابت و اختلال نعوظ در مردان دارای طیف وسیع می باشند. شاید بیش از ۲۰ نوع اختلال جنسی در مردان دیابتی داشته باشیم ولی آنچه که بیشتر همکاران پزشک با آن سر و کار دارند، سه نوع اختلال جنسی به شرح زیر می باشند: اختلال در میل جنسی، اختلال در انزال و اختلال در نعوظ. هر یک از این سه اختلال دارای طیف بسیار گسترده و انواع گوناگون هستند. علاوه از آن، پزشکی که می خواهد در حیطه تشخیص و درمان اختلالات جنسی دیابت کار کند، باید اطلاع کامل از تمامی انواع اختلالات جنسی دیابت در زن و مرد داشته باشد. چون کم نیستند بیمارانیکه نمی توانند مشکل خود را بیان کنند و این پزشک است که با مهارت خاص خود باید بتواند اختلال نعوظ بیمار را تشخیص دهد. اساس درمان صحیح، تشخیص صحیح می باشد.

اقدامات لازم برای اختلال نعوظ در دیابت

۱٫ این بیماران بایستی از نظر میزان درگیری عروق آلت تناسلی در دیابت و اختلال نعوظ و نیز از نظر اختلال در عصب گیری آلت تناسلی مورد بررسی قرار گیرند.

۲٫ اگر بیمار سابقه بیماری عروق کرونری ندارد، حتماً باید از نظر احتمال وجود آن در دیابت و اختلال نعوظ بررسی شود.

۳٫ داروهای مصرفی برای دیابت و اختلال نعوظ بدقت بررسی و یادداشت شوند.

۴٫ از نظر وجود سایر انواع اختلالات جنسی در دیابت و اختلال نعوظ بررسی شوند. انزال پسگرد در این بیماران شایع است. بعلت درگیری عصب گردن مثانه، حین انزال گردن مثانه بسته نشده و منی داخل مثانه می ریزد.

۵٫ درمان دیابت و اختلال نعوظ تنها پس از تشخیص دقیق خواهد بود.

برای آشنایی ” علل اختلال نعوظ ” بر روی لینک کلیک کنید.

منبع: پارسی طب. دکتر صفری نژاد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
You need to agree with the terms to proceed

فهرست
Call Now Buttonتماس و مشاوره