0

post_image

درمان چاقی کم کاری تیروئید مسئله ای است که در سرتاسر جهان میلیونها انسان را رنج می دهد . همه ساله مقادیر زیادی پول صرف مبارزه با چاقی می شود و برای لاغر شدن تاکنون صدها روش و متد پیشنهاد شده است . مشکل مهم این است که چاق ها ؛هم زمان با فکر لاغر شدن حاضر نیستند از لذت خوردن دست بکشند! .

حقیقت این است که متاسفانه  هنوز یک فرمول کاملا عملی ابداع نشده که انسان بتواند با استفاده از آن بطور قطع وزن خود را از دست بدهد یا چیزی بخورد که باعث کاهش وزن شود ؛ ولی غذاهایی وجود دارد که در آنهاد عواملی است که ما را در لاغر شدن ؛ تناسب اندام و حفظ سلامتی یاری می دهند.

علل چاقی

چاقی فقط در اثر زیاد خوردن عارض نمی شود عوامل دیگری نیز وجود دارد که آنها هم منجر به چاقی می شوند که اکثرا ناشی از یک بیماری در بدن است .

  • چاقی در اثر افزایش سن
  • با افزایش سن سوخت و ساز بدن کاهش می یابد و در نتیجه به غذای کمتری نیاز خواهید داشت . غذا خوردن به روال همیشگی منجر به چاقی خواهد شد .
  •  چاقی در اثر کم کاری غده تیروئید

هورمون مترشحه از این غده ضمن انجام کارهای مختلف در سوخت و ساز بدن نیز نقش مهمی دارد . اگر کسی به بیماری گواتر سمی ( بزرگ شدن غده تیروئید ) دچار شود بتدریج لاغر شده و بر عکس اگر غده تیرویید کم کار باشد ؛ کاهش هورمون منجر به اختلال در کار سوخت مواد بدن به تدریج چاقتر می شود .

  •  بیماری قند

این بیماری مزمن معمولا با چاقی همراه است . البته در برخی موارد معتقدندکه چاقی زیاد منجر به ابتلا به دیابت می شود.

  • چاقی ناشی از کوشینگ

اکثر اعمال بدن تحت کنترل یک سیستم هورمونی است که توسط قسمتی از مغر بنام هیپوتالاموس و غده هیپوفیز کنترل می شوند اگر به هر علتی عمل این اندامها مختل شود ؛ مرضی بنام کوشینگ طاهر می شودکه منجر به چاقی بیش از حد می شود .

  • بد کار کردن کلیه ها و قلب

کلیه ها وظیفه دفع آب را دارند و هر دقیقه در حدود یک سانتیمتر مکعب ادرار از کلیه ترشح می شود که همراه خود ؛سموم بدن را دفع می کند . اگر کار کلیه به هر ترتیب بهم بخورد آب در نسوج باقی می ماند ؛ بدن ورم می کند و وزن زیاد می شود . همینطور وقتی قلب خوب کار نکند و عمل پمپاژ خود را درست انجام ندهد آب در بدن جمع می شود و باعث چاقی می گردد .

در خانمها بدنبال کاهش ترشح هورمونهای زنانگی بتدریج وزن افزایش می یابد . در نتیجه این افراد باید متوجه این خطر بوده و در خوردن مواد غذایی امساک کنند.

بیماران مبتلا به کم کاری تیروئید به راحتی وزن می گیرند و به سختی وزن کم می کنند که این به دلیل اختلالات هورمونی ناشی از کم کاری تیروئید است. رژیم غذایی بیماران کم کاری تیروئید می بایست کنترل شده و مداوم باشد و ممکن است نیاز باشد تا برای درمان کم کاری تیروئید چاقی ناشی از آن تغییراتی در روش غذا خوردن  ایجاد نمایند. برای مثال نباید گرسنگی خود را با خوردن خوراکی هایی نظیر کیک و شیرینی جات ارضا کنند وبهتر است برای رفع گرسنگی به جای شیرینی جات، از میوه هایی مانند موزاستفاده کنند؛ چرا که موز منبع خوبی از یُد است و یُد  یک عنصر کلیدی در ساخت هورمون های تیروئید در غده تیروئید است.

غذاهای مناسب برای مصرف در الگوی غذایی بیماری کم کاری تیروئید عبارت هستند از:

اسفناج،توت فرنگی،گوجه فرنگی، موز،هویج،تخم مرغ،سیر،قارچ،پیاز،سیب زمینی،نخودفرنگی،کدو،حبوبات، تربچه،ماستکم چرب وغذاهای دریایی.

این غذاها می توانند جایگزین ید از دست رفته توسط گواتروژن ها گردند و برای درمان چاقی کم کاری تیروئید مناسب باشند. توجه داشته باشید که برخی از مواد غذایی مانند اسفناج اگر چه در حقیقت در لیست غذاهای گواتروژن می باشند ولی محتوای ید موجود در آن برای مقابله با اثرات گواتروژنیک آن کفایت می نماید. همچنین موادغذایی ای که در خاک رشد می نمایند به علت جذب ید از خاک حاوی سطوح بالاتری از  ید می باشند.

داروی لووتیروکسین یا لووکسین، اولین و متداول‌ترین داروی کم کاری تیروئید و گواتر می‌باشد.

خواننده گرامی، پیشنهاد می شود مطلب ” تاثیر هورمون تیروئید بر چاقی ” را جهت کسب اطلاعات بیشتر در زمینه چاقی تیروئید مطالعه فرمایید.

منبع: تغذیه و تندرتی. پزشک شمادکتر سید حسین دهقان منشادی
فوق تخصص غدد و متابولیسم-رشد کودکان
آدرس : تهران خ شریعتی، متروی شریعتی، جنب حسینیه ارشاد، کوچه ارشاد، پلاک ۱، طبقه ۳، واحد ۲۱روش های افزایش قد

درمان کوتاهی قد

Print Friendly
Tagged with:  
Share →