درمان جراحی ژنیکوماستی

post_image

ژنیکوماستی ، حالت بزرگ شدن یا رشد بیش از حد سینه ها در مردان ، در هر سنی شایع است . این وضعیت ممکن است ناشی از تغییرات هورمونی ، شرایط ارثی ، بیماری ، و یا استفاده از بعضی داروهای خاص باشد . ژنیکوماستی می تواند سبب ناراحتی روحی و اختلال در اعتماد به نفس گردد . بعضی از مردان ممکن است فقط به خاطر مخفی نگاه داشتن این حالت ، از بعضی از فعالیت های فیزیکی یا تماس های جسمی پرهیز نمایند و به همین دلیل به سمت درمان جراحی ژنیکوماستی روی می آوردند.

ژنیکوماستی عبارت از رشد و بزرگ شدن غیر طبیعی نسج پستان ها در جنس مذکر میباشد . بنحوی که اندازه یک و یا هردو پستان در جنس مذکر به بیش از ۲ سانتی متر برسد .

مشخصات ژنیکوماستی عبارتند از :

  • افزایش چربی موضعی
  • افزایش رشد بافت غددی
  • افزایش هردو ( هم چربی و هم بافت غددی )
  • ژنیکوماستی ممکن است یک طرفه ( یک سینه ) و یا دو طرفه ( هر دو سینه ) باشد .

جراحی پلاستیک برای تصحیح ژنیکوماستی که اصطلاحا ماموپلاستی کاهنده نامیده می شود . اندازه ی سینه را کوچک و شکل قفسه ی صدری را مسطح و زیباتر خواهد کرد . در موارد شدید ژنیکوماستی ممکن است وزن بافت اضافی سینه سبب آویزان شدن سینه ها و کشیدگی ناحیه ی هاله ( پوست تیره ی اطراف نوک سینه ) گردد . در چین مواردی موقعیت و اندازه ی هاله را می توان با عمل جراحی بهبود بخشیده و پوست اضافی را کم کرد .

مراحل درمان جراحی ژنیکوماستی

  • بی هوشی در درمان جراحی ژنیکوماستی

برای حفظ آسایش شما طی عمل جراحی ، داروهائی تجویز خواهد شد . گزینه ها شامل تسکین داخل وریدی و بی هوشی عمومی هستند . پزشک شما بهترین گزینه را به شما توصیه خواهد کرد .

  • لیپوساکشن در درمان جراحی ژنیکوماستی

در مواردی که ژنیکوماستی عمدتا حاصل از افزایش بافت چربی است ، می توان از لیپوساکش به تنهائی استفاده نمود . این امر مستلزم فروبردن یک کانولا ( یک لوله ی نازک توخالی ) از برش های متعدد کوچک است . کانولا به صورت کنترل شده به جلو و عقب برده می شود تا چربی اضافی را شل نماید . سپس این چربی به کمک مکش خلا از بدن خارج می شود . روش های مختلفی برای لیپوساکشن ممکن است به کار گرفته شوند . قبل از درمان جراحی ژنیکوماستی مناسب ترین روش برای شما تعیین خواهد شد .

  • اکسزیون یا برداشتن سینه در درمان جراحی ژنیکوماستی

تکنیک های اکسزیون ( برداشتن با جراحی ) هنگامی به کار می روند که خارج کردن بافت غددی سینه یا پوست اضافی برای درمان جراحی ژنیکوماستی لازم باشد . بعلاوه اکسزیون در مواقع کوچک کردن هاله ، و تغییر نوک سینه به موقعیت طبیعی مردانه لازم خواهد بود . الگوهای برش براساس شرایط ویژه و ترجیح جراحی متغیر هستند .

گاهی اوقات ژنیکوماستی با لیپوساکشن و اکسزیون توام درمان می شود .

بطور کلی هورمون های جنسی زنانه و مردانه ( استروژن و تستوسترون ) در هر دو جنس با نسبت های متعادلی در گردش خون وجود دارند .هر گونه اختلال در بالانس یا تعادل نسبت طبیعی این هورمون ها دربدن باعث بروز صفات ثانویه جنسی بطور غیر طبیعی در زن و یا مرد میشود . ژنیکوماستی نیز بعلت این اختلال تعادل هورمونی در جنس مرد بروز میکند که گاهی برای رفع این مشکل به درمان جراحی ژنیکوماستی نیاز می شود.

برای آشنایی با ” علایم ژنیکوماستی ” بر روی لینک کلیک کنید.

منبع: کلینیک ایرانا. انجمن جراحان پلاستیک

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
You need to agree with the terms to proceed

فهرست
Call Now Buttonتماس و مشاوره