درمان بلوغ زودرس

post_image

پیدایش بلوغ قبل از ۹ سالگی در پسرها، بلوغ زودرس (precocious puberty) نامیده می شود. پیش رسی همجنس گرا (isosexual precocity) به تکامل جنسی زودرس، شامل جنسیت فنوتیپی گفته می شود و با ایجاد مو در ناحیه صورت و رشد آلت همراه است و در اثر افزایش آندروژن وابسته به گنادوتروپین و غیروابسته به گنادوتروپین به وجود می آید. پیش رسی غیر هم جنس گرا (heterosexual precocity) به تکامل زودرس ویژگی های زنانه، مانند رشد پستان ها در پسرها گفته می شود. با ما همراه باشید تا با روش درمان بلوغ زودرس آشنا شوید.

علل بلوغ زودرس

علل زیادی موجب بلوغ زودرس می شوند که از جمله آنها می توان تومورهای هیپوتالاموس، تومورهای دستگاه عصبی مرکزی، تومورهای سینه، سندرم مک کیون- آلبرایت و ازدیاد مادرزادی غیر طبیعی بافت غده فوق کلیه را نام برد.

تشخیص با اندازه گیری سطح LH و FSH (به منظور تعیین این که گنادوتروپین ها در ارتباط با سن تقویمی افزایش یافته اند یا نه)؛ بررسی ضایعات دستگاه عصبی مرکزی با گرفتن شرح، معاینه عصبی و MRI، اندازه گیری تستوسترون و چند آزمایش تخصصی دیگر صورت می گیرد.

درمان بلوغ زودرس

درمان در مواردی که علت بیماری شناخته شده است (مثلاً در صورت وجود ضایعه دستگاه عصبی مرکزی یا تومور بیضه)، با برطرف کردن اختلال زمینه ای انجام می شود. در برخی موارد دیگر از آنالوگ های طولانی اثر GnRH (هورمون آزاد کننده گنادوتروپین) برای مهار گنادوتروپین ها کاهش تستوسترون، متوقف کردن بلوغ زودرس و به تعویق انداختن بلوغ استخوانی تسریع شده و پیشگیری از بسته شدن زودرس اپی فیز استفاده می شود. اگر قبل از ۶ سالگی درمان آغاز شود، بیش از زمان های دیگر برای افزایش قد نهایی در بزرگسالی مؤثر خواهد بود.
بلوغ زودرس در دخترها هنگامی روی می دهد که جوانه های پستانی، پیش از ۸ سالگی ایجاد شوند و یا آغاز قاعدگی قبل از ۹ سالگی اتفاق بیفتد. اختلالاتی که در آنها ویژگیهای جنسی یا جنسیت ژنتیکی و گُنادی تناسب داشته باشد (یعنی به وجود آمدن صفات زنانه در دخترها یا صفات مردانه در پسرها)، پیش رسی همجنس گرا نامیده می شوند در حالی که پیش رسی غیر همجنس گرا زمانی بروز می کند صفات جنسی یا جنسیت ژنتیکی هماهنگی ندارند یعنی مردنمایی (مرد آسایی یا ویریلیزاسیون) در دخترها، یا زن نمایی (تأنیث یا فمینزاسیون) در پسرها روی می دهد. در دخترها هم بلوغ زودرس دلایل مختلفی دارد که از جمله آنها می توان موارد سرنوشیت و موارد ناشی از بیماری های مغزی، ازدیاد مادرزادی بافت غده فوق کلیه، تومورهای تخمدان، تومورهای غده فوق کلیه، سندرم مک کیون- آلبرایتف کم کاری تیرویید و مصرف داروهای حاوی استروژن را نام برد.

مرد نمایی (ویریلیزاسیون virilization) در جنس مؤنث قبل از بلوغ، معمولاً در اثر ازدیاد بافت (هیپرپلازی) مادرزادی غده فوق کلیه یا ترشح آندروژن از تومور تخمدان یا تومور غده فوق کلیه ایجاد می شود. علایم مردنمایی عبارتند از بم شدن صدا، تحلیل رفتن پستان، افزایش توده عضلانی، بزرگ شدن کلیتوریس و افزایش میل جنسی.

تشخیص بلوغ زودرس در دخترها با تهیه شرح حال، معاینه فیزیکی از راه مقعد و شکم، سونوگرافی شکم، تعیین سن استخوانی تست تحریک GnRH، اندازه گیری هورمون های تیرویید، TSH و گنادوتروپین ها (در صورت لزوم، اندازه گیری سطوح آندروژن یا استروژن) صورت می گیرد. در صورت مشکوک بودن به وجود اختلالات عصبی و فقدان شواهد تومور تخمدان یا غده فوق کلیه باید MRI و CT اسکن انجام شود. درمان بلوغ زودرس دخترها، به وسیله پزشک متخصص و بر اساس عامل ایجاد کننده و نوع اختلال صورت می گیرد.

برای آشنایی با ” نشانه های بلوغ زودرس ” بر روی لینک کلیک کنید.

منبع: کتاب بیماری های غدد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
You need to agree with the terms to proceed

فهرست
Call Now Buttonتماس و مشاوره