درمان اختلال نعوظ در دیابت

post_image

ایجاد تغییرات کیفی و سبک زندگی، همراه با ورزش و افزایش فعالیت های فیزیکی، کاهش وزن، کنترل و تنظیم مرتب قندخون می تواند موجب افزایش عملکرد جنسی در افراد دیابتی شود. اختلالات نعوظ در دیابت معمولا قبل از شروع اکثر عوارض دیابت خود را نشان می دهد؛ از این رو توجه به درمان اختلال نعوظ در دیابت می تواند از دیگر عوارض خطرساز پنهانی مثل افزایش فشارخون، افزایش چربی خون و یا وجود پروتئین دفعی در ادرار، ما را مطلع سازد.

اختلال عملکرد جنسی نعوظ  جزو عوارض عصبی دیابت محسوب می شود. البته بیماری عروقی و مشکلات روانی ناشی از دیابت نیز در ایجاد اختلال عملکرد جنسی سهیم اند. بر اساس مطالعات مختلف حدود ۲۷ تا ۷۵ درصد از مردان دیابتی مشکلات جنسی دارند. این مشکلات شامل اختلال در میل جنسی به صورت کاهش میل جنسی و اختلال در نعوظ ، مشکلات انزال که به صورت کاهش مدت انزال یا کاهش حجم آن دیده می شود و در نهایت، اختلال در رضایت جنسی است. مردان دیابتی ۱۰ تا ۱۵ سال زودتر از مردان بدون دیابت دچار ناتوانی جنسی می شوند.

مشکلات جنسی در افراد دیابتی

اختلال نعوظ در مردان از شایع‌ترین عوارض دیابت شیرین به شمار می‌رود. بسته به شدت و مدت ابتلا به دیابت شیرین، شیوع اختلال نعوظ ۸۵-۲۰ %است. مشکلات جنسی در زنان دیابتی هم شامل کاهش میل جنسی، کاهش لغزندگی دستگاه تناسلی، نزدیکی دردناک، اختلال در لذت جنسی، اضطراب، اختلال در رضایت جنسی و حتی عفونت های واژن می شود که ثانویه به این مشکلات جنسی ایجاد می شود.

درمان مشکلات جنسی ناشی از اختلال نعوظ در دیابت

امروزه در درمان مشکلات جنسی ناشی از دیابت نسبت به گذشته توفیقاتی حاصل شده است و داروهایی وجود دارند که با مشورت پزشکان قابل تجویز است. همچنین روش هایی شامل تزریقات داخل جسم غاری (داخل بیشابگاه)، وسایل مکنده و محرک پاسخ های جنسی و درمان اینتریورترال و سکس تراپی است. لذا ضروری است همه بیماران مبتلا به دیابت برای بررسی و درمان مشکلات جنسی خود با درمانگران مرتبط با خانواده و سلامت جنسی مشاوره کرده و راهنمایی های لازم را دریافت کنند. البته در مراکز کنترل دیابت نیز ارایه اطلاعات و مراقبت های لازم در این زمینه ضروری است و حتی باید برای پرسنل درمانی این مراکز در مورد تاثیر دیابت بر مسایل جنسی دوره های بازآموزی وجود داشته باشد. آموزش مستقیم بیماران دیابتی و گسترش پژوهش های درمانی مرتبط نیز باید بیشتر مورد توجه همگان قرار گیرد.

کمبودهای هورمونی ندرتا عامل اختلال نعوظ هستند، اما اگر اینگونه باشد، درمان جایگزینی هورمونی اختلال نعوظ در دیابت مشکل را حل خواهد کرد. عوامل روانی هم ممکن است به درمان پاسخ دهند و حتی یک هنگامی یک علت خاص پیدا نمی شود، بسیاری از مردان از داروهایی که برای درمان اختلال نعوظ وجود دارد، سود می برند.

همچنین می توان از پمپ خلأ استفاده کرد که بی خطر و موثر است و در مواردی با جراحی پروتز های آلت تناسلی کاشته می شود. اگرچه شواهد هنوز کامل نیست، اما درمان بیماری زمینه ای ممکن است به بازگرداندن کارکرد نعوظی به حالت طبیعی کمک کند. برای مثال، مردان مبتلا به دیابت، در صورتی که میزان قند خون شان کاملا کنترل شود، با احتمال کمتری دچار مشکل نعوظ می شوند.

مردان مبتلا به دیابت نسبت به مردان سالم با احتمال سه برابر بیشتر، و۱۰ تا ۱۵ سال زودتر دچار اختلال نعوظ می شوند. در مجموع، مردانی که دیابت طولانی مدت نیازمند درمان دارند، ۵۰ درصد خطر دچار شدن به اختلال نعوظی دارند. سیگار کشیدن حتی هنگامی که سایر عوامل خطرساز در نظر گرفته می شوند، احتمال اختلال نعوظ را تا ۵۰ درصد افزایش می دهد. مردان سیگاری نیز نسبت به غیرسیگاری ها با احتمال ۱.۷ برابر بیشتر ممکن است به اختلال نعوظ مبتلا شوند. گرچه در مواردی که اختلال نعوظ ناشی از درمان سرطان پروستات یا سایر اختلالات هورمونی غدد درون ریز بدن است، عادات بهداشتی مناسب اثر چندانی بر درمان اختلال نعوظ در دیابت ندارد، اما سبک زندگی سالم حتی در این موارد می تواند با جلوگیری از عوامل روانی از جمله مصرف الکل و مواد مخدر که عامل ۱۵ درصد موارد اختلال نعوظ هستند، به مردان کمک کند. نهایتا اینکه پیشگیری نیاز مردان به دارو را کاهش می دهد، و تا ۲۵ درصد موارد اختلال نعوظ به عوارض جانبی داروهای تجویز شده برای فرد مربوط می شود.

برای آشنایی با ” علل اختلال نعوظ ” بر روی لینک کلیک کنید.

منبع: دکتر توانا. دکتر سلام

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
You need to agree with the terms to proceed

فهرست
Call Now Buttonتماس و مشاوره