درد در طول دوران قاعدگی(عادت ماهانه) ناشی از چیست؟

درد در طول دوران قاعدگی

درد پریود یک درد شایع است و یک بخش عادی از چرخه قاعدگی شما است. بیشتر خانم‌ها در بعضی از مراحل زندگی خود آن را تجربه می‌کنند. درد پریود معمولاً به شکل گرفتگی دردناک عضلات شکم احساس می‌شود که می‌تواند به کمر و ران نیز گسترش یابد.

این درد گاهی با اسپاسم شدید همراه است و در برخی موارد ممکن است بدون اسپاسم، اما پیوسته باشد. همچنین، شدت درد ممکن است در هر دوره پریود متفاوت باشد. بعضی از دوره‌های قاعدگی ممکن است باعث کاهش ناراحتی شوند، در حالی که برخی دیگر ممکن است بسیار دردناک باشند. همچنین، بعضی اوقات ممکن است در زمان پریود شدن، درد لگن نداشته باشید.

چه عواملی باعث درد پریود می‌شود؟


چه عواملی باعث درد پریود می‌شود

درد پریود به وقوع می‌پیوندد زمانی که دیواره عضلانی رحم منقبض می‌شود. این منقبضات خفیف به طور مداوم در رحم اتفاق می‌افتد، اما معمولاً به گونه‌ای خفیف است که بیشتر زنان نمی‌توانند آن را احساس کنند. در طول دوره پریود، دیواره رحم با شدت بیشتری منقبض می‌شود تا به تخلیه لایه رحم که در دوره قاعدگی دفع می‌شود، کمک کند.

هنگامی که دیواره رحم منقبض می‌شود، رگ‌های خونی رحم را فشرده می‌کند که باعث قطع موقت جریان خون و اکسیژن به رحم می‌شود. این اتفاق باعث آزاد شدن مواد شیمیایی از بافت‌های موجود در رحم می‌شود که باعث ایجاد درد می‌شوند. افزایش این درد باعث ترشح مواد شیمیایی ضد دردی از بدن می‌شود، اما در عین حال، مواد شیمیایی دیگری به نام پروستاگلاندین‌ها نیز تولید می‌شود که باعث افزایش انقباضات عضلات رحم و افزایش شدت درد می‌شوند.

علت دقیق اینکه برخی از زنان بیشتر از دیگران درد پریودی دارند، هنوز مشخص نیست. احتمالاً برخی از زنان دچار تجمع پروستاگلاندین می‌شوند که باعث انقباضات قوی‌تری می‌شود.

درد پریود ناشی از یک بیماری

به طور معمول، درد پریود ممکن است ناشی از بیماری‌های جدی باشد. این نوع درد‌های دوره‌ای بیشتر بر روی زنان مسن تأثیر می‌گذارد و افراد 30 تا 45 ساله بیشتر به این بیماری‌ها مبتلا می‌شوند.

بیماری‌هایی که می‌توانند منجر به درد پریود شوند، شامل موارد زیر می‌شوند:

– آندومتریوز: حالتی که سلول‌های رحم در نقاط دیگری از بدن مانند لوله‌های فالوپ و تخمدان‌ها رشد می‌کنند. این سلول‌ها ممکن است هنگام ریزش باعث درد شدید شوند.
– فیبروم‌ها: تومورهای غیر سرطانی که می‌توانند در رحم یا اطراف آن رشد کنند و باعث شدت و درد در دوره‌های ماهانه شما شوند.
– بیماری التهابی لگن: باکتری‌ها ممکن است رحم، لوله‌های فالوپ و تخمدان شما را آلوده کرده و باعث التهاب شدید آنها شوند.
– آدنومیوز: در این وضعیت، بافتی که به طور معمول در رحم رشد می‌کند، شروع به رشد در دیواره عضلانی رحم می‌کند و باعث افزایش شدت درد در دوره‌های پریود می‌شود.

درد پریود ناشی از وسایل جلوگیری از بارداری

دستگاه داخل رحمی (IUD) نوعی دستگاه پیشگیری از بارداری است که از مس و پلاستیک ساخته شده است و درون رحم قرار می‌گیرد. همچنین گاهی اوقات می‌تواند باعث درد پریود شود، خصوصاً در چند ماه اول پس از وارد شدن.

اگر درد پریود شما با یک وضعیت پزشکی یا IUD پیشگیری از بارداری مرتبط باشد، ممکن است متوجه تغییر در الگوی طبیعی درد خود شوید. به عنوان مثال، این درد ممکن است شدیدتر باشد یا ممکن است خیلی طولانی تر از حد نرمال باشد.

شما همچنین ممکن است این موارد را تجربه کنید:

 • پریودهای نامنظم 
 • خونریزی در بین دوره‌های پریود
 • ترشحات غلیظ واژن یا دارای بوی ناخوشایند
 • درد هنگام رابطه جنسی

درد پریود چقدر طول خواهد کشید؟


درد پریود معمولاً با شروع خونریزی شما شروع می‌شود، اگرچه برخی از خانم‌ها چندین روز قبل از شروع دوره پریود خود درد دارند. این درد معمولاً 48 تا 72 ساعت طول می‌کشد، اگرچه می‌تواند بیشتر طول بکشد. معمولاً وقتی که خونریزی شما شدید باشد، به بدترین حالت خواهد بود.

درد پریود که علت مشخصی ندارد، با افزایش سن یک زن بهبود می‌یابد. بسیاری از خانم‌ها بعد از زایمان متوجه بهبود در دردهای پریودی خود می‌شوند.

چه زمانی باید به پزشک مراجعه کنیم؟


اگر درد شدید پریود دارید یا الگوی طبیعی پریود شما تغییر کرده است، دکتر خود را ببینید. به عنوان مثال، اگر پریودهای شما شدیدتر از حد معمول یا نامنظم است.

چگونه می‌توان درد پریود را درمان کرد؟


در بیشتر موارد، درد در حد خفیف بوده و در خانه قابل درمان است.

مسکن‌ها

درمان درد پریود با مسکن ها

شما می‌توانید از ایبوپروفن و آسپرین استفاده کنید تا بتوانید درد خود را کنترل کنید. اما در صورت بروز آسم یا دل درد، کلیه یا کبد، ایبوپروفن یا آسپیرین مصرف نکنید. آسپرین نباید در افراد زیر 16 سال مصرف شود.

همچنین می‌توانید پاراستامول را امتحان کنید، اما مطالعات نشان داده‌اند که باعث کاهش درد مانند ایبوپروفن یا آسپیرین نمی‌شود. اگر مسکن‌های معمولی به کاهش درد شما کمک نمی‌کنند، ممکن است پزشک معالج مسکن قوی‌تری را مانند ناپروکسن یا کدئین تجویز کند.

سایر اقدامات برای کاهش درد پریود

سایر اقدامات برای کاهش درد پریود

شما همچنین می‌توانید این موارد را امتحان کنید:

 • قطع مصرف سیگار- به نظر می‌رسد سیگار کشیدن خطر افزایش درد پریود را افزایش می‌دهد.
 • ورزش- ممکن است در یک دوره دردناک پریود ورزش نکنید، اما فعال بودن می‌تواند باعث کاهش درد شود. مقداری شنا، پیاده روی یا دوچرخه سواری ملایم را امتحان کنید.
 • گرما- قرار دادن پد گرم یا بطری آب گرم (پیچیدن در یک حوله) روی شکم شما ممکن است به کاهش درد کمک کند.
 • حمام گرم یا دوش- حمام گرم یا دوش می‌تواند درد شما را تسکین دهد و به شما در کسب آرامش کمک کند.
 • ماساژ- ماساژ سبک و دایره‌ای در اطراف شکم شما نیز ممکن است به کاهش درد کمک کند.
 • تکنیک‌های آرامش بخش- فعالیت‌های آرامش بخش، مانند یوگا یا پیلاتس ممکن است شما را از احساس درد و ناراحتی منحرف کند.
 • تحریک الکترونیکی عصب از راه پوست (TENS)- یک وسیله کوچک جریان الکتریکی خفیفی را به شکم شما مخابره می‌کند تا به کاهش درد کمک کند.

پیشگیری از بارداری که می‌تواند به درد پریودی کمک کند؟

پزشک شما ممکن است مصرف قرص ضد بارداری به شما بدهد. این دارو می‌تواند درد پریود را کاهش دهد زیرا باعث رقیق شدن رحم می‌شود و میزان پروستاگلاندین موجود در بدن شما را کاهش می‌دهد. وقتی لایه رحم نازک تر باشد یعنی عضلات رحم هنگام ریختن مجبور به انقباض شدید نیستند. پس در نتیجه درد پریود شما نیز کمتر خواهد شد.

در صورت عدم تاثیر مسکن، لازم است علت درد را تشخیص دهید.

معاینه لگن

پزشک شما ممکن است بخواهد معاینه لگن را انجام دهد تا به تشخیص یا رد سایر دلایل درد پریود شما کمک کند. آنها انگشتان خود را با استفاده از دستکش و ماده روان کننده در درون مهبل شما قرار می‌دهند تا بتوانند هرگونه ناهنجاری در رحم یا تخمدان‌ها را احساس کنند.

معاینه بدون اجازه شما انجام نمی‌شود. همچنین می‌توانید یک پزشک زن داشته باشید. در بعضی موارد پزشک شما ممکن است سونوگرافی لگنی را تجویز کند، که ممکن است ناهنجاری‌ها را نشان دهد.

مراجعه به متخصص

اگر درد پریود شما بعد از 3 ماه درمان با مسکن یا یک داروی ضد بارداری کنترل نشد، ممکن است پزشک شما را به یک متخصص ارجاع دهد، که در این مورد معمولاً متخصص زنان خواهد بود.

این امر برای انجام آزمایش‌های بیشتر برای رد سایر مشکلات و بیماری‌ها لازم است.

آزمایش‌های بیشتر

برای تشخیص علت درد پریود، ممکن است یک متخصص زنان اقدام به انجام تست‌های زیر نماید:

– آزمایش ادرار یا خون
– سونوگرافی لگن: از امواج صوتی با فرکانس بالا برای تولید تصویری از بدن شما استفاده می‌شود. این روش بدون درد است و هرگونه ناهنجاری در اندام تولید مثل شما را نشان می‌دهد.
– لاپاراسکوپی: تحت بی حسی عمومی، برش کوچکی در شکم شما ایجاد می‌شود تا یک تلسکوپ فیبر نوری وارد شود. این روش می‌تواند برای دیدن اندام‌های داخلی و همچنین گرفتن نمونه از بافت (بیوپسی) استفاده شود.
– هیستروسکوپی: این روش اجازه می‌دهد تا داخل رحم با استفاده از یک تلسکوپ فیبر نوری بررسی شود. این روش برای بررسی ناهنجاری‌ها از طریق واژن و رحم عبور می‌کند.

آیا درد پریود می‌تواند بر باروری تأثیر بگذارد؟


درد پریود بخشی از چرخه عادت ماهانه شما است و روی باروری شما تأثیر نمی‌گذارد. اما اگر علت آن یک بیماری دیگر باشد، ممکن است روی باروری شما تأثیر بگذارد.

به عنوان مثال، اندومتریوز و بیماری التهاب لگنی می‌تواند باعث ایجاد زخم و ایجاد بافت در لوله‌های فالوپ شما شود و رسیدن اسپرم و ایجاد لقاح با تخمک را برای آن سخت‌تر کند.

دکتر منشادی
دکتر منشادی

فوق تخصص غدد،‌متابولیسم و رشد کودکان

دیگر مقالات

مشاوره رایگان افزایش طول آلت تماس و مشاوره