جراحی زیبایی افزایش قد

[sbu_post_image]

جراحی زیبایی افزایش قد از نظر علمی و قانونی مجاز نیست.

گرچه عمل جراحی افزایش قد ۸۰ سال قدمت دارد، اما در کتاب‌های تخصصی ارتوپدی از آن فقط به عنوان یک روش درمانی یاد شده است نه زیبایی. این عمل برای اصلاح ناهنجاری های مادرزادی، عوارض ناشی از بعضی شکستگی ها یا آسیب های مفصلی که باعث می شوند یک پا کوتاه تر از دیگری شود، انجام می شود. با این حال، مدتی پیش عمل جراحی افزایش قد به عنوان یک جراحی زیبایی بسیار رایج شد، اما امروز کم کم از تعداد آن کاسته شده و حتی دیگر انجامش از نظر علمی و قانونی مجاز نیست. بسیاری از کوتاه قدها انجام این جراحی را پایان مشکلشان می دانند، اما تصورشان از این جراحی درست نیست، چون عوارض آن را نادیده می گیرند.

این نوع عمل جراحی اگر تنها با هدف زیبایی انجام شود، مجاز نیست چون عوارض زیادی به دنبال دارد و سلامت فرد را با خطر جدی مواجه می کند. این موضوع در قانون نظام پزشکی هم تعریف و ذکر شده که افراد سالم نباید این جراحی را انجام دهند.

هیچ مجوزی برای جراحی افزایش قد لازم نیست؛ چه برای بیمار و چه برای پزشک. این عمل هم مثل جراحی بینی به صورت آزادانه انجام می شود، اما از نظر علمی و قانونی مجاز نیست. در این عمل فقط طول استخوان ها افزایش نمی یابد؛ بلکه عروق، ماهیچه ها و اعصاب آنها نیز باید بلندتر شوند. در این صورت ممکن است مشکلاتی مانند عفونت، آسیب عضله و اعصاب ایجاد شود که گاهی غیرقابل تحمل و جبران ناپذیر است. مشکل دقیقا همین جاست؛ اگر هماهنگی عضله و اعصاب با استخوان به طور کامل انجام نشود یا جراح کارش را درست انجام ندهد، ممکن است فرد فلج و ویلچرنشین شود.

تصورش هم سخت است که فردی که تا دیروز کاملا سالم و سرحال بوده، ناگهان خود را درگیر مشکلاتی ببیند که شاید تا آخر عمر همراهش باشند. با این حال، این عوارض در افرادی که واقعا نیازمند این عمل هستند، خیلی کمتر دیده می شود. به همین دلیل علم پزشکی و قانون این خطرها را نمی پذیرند و اجازه انجام آن را نمی دهند. اگر هم این جراحی انجام شود یک قصور برای جراح است. اگر برای فرد مشکلی پیش بیاید، پزشک محکوم می شود، ولی حکم جنایی ندارد و تنها همان قصور پزشکی محسوب می شود.

جهت آشنایی با عوارض جراحی قد، اینجا را کلیک کنید.

منبع: جام جم آنلاین

دکتر منشادی
دکتر منشادی

فوق تخصص غدد،‌متابولیسم و رشد کودکان

دیگر مقالات

مشاوره رایگان افزایش طول آلت تماس و مشاوره