عوارض جراحی افزايش قد

[sbu_post_image]

هر عمل جراحي، در هر قسمت از بدن مي‌تواند عوارضي به همراه داشته باشد. بيماراني كه تحت درمان جراحي افزايش قد ‌(به لحاظ درماني و زيبايي) قرار مي‌گيرند بايد كنترل دقيق و پيگيري مرتبي داشته باشند.

جراحی افزایش قد و عفونت

يكي از عوارض شايع در جراحي افزايش قد احتمال عفونت در ناحيه‌اي كه دستگاه به پوست متصل بوده است (حدود يك سال، اين دستگاه از طريق پوست به استخوان وارد مي‌شود) كه رعايت بهداشت فرد در اولويت قرار مي‌گيرد، در جراحي افزايش قد محدوديتي براي افزايش استخوان وجود ندارد؛ البته بايد به تدريج و آرام باشد، ولي اگر عضله بيش از اندازه كشيده شود، سفت مي‌شود و محدوديت حركتي در مفاصل ايجاد مي‌كند براي مثال، اگر ساق پا را بيش از حد بلند كنند، عضله سه سر ساقي يا تاندون آشيل سفت مي‌شود، پا به سمت پايين منحرف شده و نوك پنجه به سمت پايين تمايل پيدا مي‌كند. بنابراين براي جراحي بلند كردن قد، فيزيوتراپي دقيق و كامل تحت نظر پزشك اهميت ويژه‌اي دارد.

جراحی افزایش قد و تاخیر در جوش خوردن استخوان ها

از عوارض ديگر آن، تاخير در جوش خوردن (اگر استخوان‌سازي به اندازه صورت نگيرد) است كه مي‌توان از پيوند استخواني براي تحريك جوش خوردن استفاده كرد. در اين روش از سلول‌هاي استخوان‌ساز در ناحيه لگن براي ساق و ران پا استفاده مي‌كنيم، دررفتگي يا نيمه دررفتگي مفاصل بالا و پايين ران يا ساق پا از ديگر مشكلاتي است كه فرد را درگير مي‌كند، كساني كه حفره لگن‌شان به اندازه عمق نداشته باشد و يك مفصل ناپايدار در لگن داشته باشند، وقتي قد فرد را بلند مي‌كنند، دررفتگي در مفصل ران ايجاد مي‌شود. البته پزشك با راديوگرافي قبل از جراحي، ميزان تحمل مفصل ران را بررسي مي‌كند.

جراحی افزایش قد و آسیب های عصبی

مشكل ديگر، آسيب‌هاي عصبي است. وقتي وايرها و پين‌ها را از پوست به استخوان وارد مي‌كنند، ممكن است اعصاب آسيب ببيند يا به دليل افزايش استخوان، رشته‌هاي عصبي بيش از حد كشيده شوند كه پزشك در ويزيت‌هاي مكرر عصب‌ها را بررسي مي‌كند. در واقع جراحي افزايش قد يك فرآيند طولاني با عوارض نسبتا طولاني و غيرقابل پيش‌بيني است، بنابراين پزشك قبل از جراحي مشكلات و عوارض را با بيمار در ميان مي‌گذارد، حتي با افرادي كه اين عمل را انجام داده‌اند جلسه‌هايي مي‌گذارند تا فرد تصميم منطقي بگيرد.

منبع: پرشین وی

دکتر منشادی
دکتر منشادی

فوق تخصص غدد،‌متابولیسم و رشد کودکان

دیگر مقالات

مشاوره رایگان افزایش طول آلت تماس و مشاوره