post_image

تیرویید که غده ای پروانه ای شکل و کوچک است، در جلوی گردن قرار دارد و با وجود کوچکی اندازه اش، نقش بسیار بزرگی در سلامت ما دارد؛ به طوری که ترشح منظم هورمون های آن بسیاری از اعمال بدن ما را از میزان ضربان قلب گرفته تا ساختار پوست، تحت تأثیر قرار می دهد. وقتی ترشح هورمون های تیروییدی از تعادل خارج می شوند، ما مبتلا به پرکاری یا کم کاری تیرویید و چاقی ناشی از کم کاری تیروئید خواهیم شد و از آنجا که کارکرد این غده بر عملکرد سایر دستگاه ها هم تأثیر می گذارد، ابتلا به این اختلالات با علایمی بسیاری همراه خواهد شد. غده تیروئید یک غده مهم بدن است که مسوؤل تولید هورمون های ضروری برای تنظیم متابولیسم (سوخت و ساز) بدن است. احتمال دارد اختلال در متابولیسم به علت کم کاری تیروئید باشد که تاثیر تغذیه بر چاقی ناشی از کم کاری تیروئید قابل ذکر است.

ممکن است کم کاری تیروئید بعد از عمل جراحی برداشتن غده تیروئید اتفاق بیفتد و یا کم کاری تیروئید مادرزادی یا استرس باشد. بنابراین به هر علتی که تیروئید نتواند عملکرد مناسب را داشته باشد، کم کاری و چاقی ناشی از کم کاری تیروئید اتفاق می افتد. اگر هورمون به اندازه کافی تولید نشود، این علایم دیده می شود: عدم تحمل سرما، یبوست، خستگی، چاق شدن، خشکی پوست، بادکردگی غده تیروئید (گواتر) و حتی تورفتگی غده.

اگر فردی کم کاری و پرکاری تیرویید دارد و تصور می کند که می تواند با رژیم غذایی چاقی ناشی از کم کاری تیروئید را درمان کند، در اشتباه است. چنین چیزی امکان ندارد، مگر در موارد خاصی که برای مثال، کمبود ید بسیار شدیدی در بدن وجود داشته باشد و بدن به سمت گواتر یا کم کاری تیرویید می رود. این نوع کمبود در چاقی ناشی از کم کاری تیروئید را می توان با اضافه کردن ید یا مصرف کردن نمک ید دار در رژیم غذایی تیروئید کم کار تامین کرد. اما اینکه کسی اگر چاقی ناشی از کم کاری تیروئید داشت به جای مراجعه به پزشک غدد به رژیم غذایی کم کاری تیروئید روی بیاورد کار غلطی است. شاید بتوان کلسترول بالا یا قند بالا را با رژیم غذایی درمان چاقی ناشی از کم کاری تیروئید یا کمی برطرف کرد اما چاقی ناشی از کم کاری تیروئید چیزی نیست که بتوان آن را با رژیم غذایی رفع کرد. در مورد کلسترول و قند بالا هم فرد لازم است نزد پزشک متخصص قلب یا غدد مراجعه کند و در کنار آن رژیم غذایی را هم در چاقی ناشی از کم کاری تیروئید رعایت کند. در بحث تیرویید چنین چیزی وجود ندارد. برای همین این ذهنیت که غذا می تواند دارویی برای درمان چاقی ناشی از کم کاری تیروئید باشد، اشتباه است.

مواد غذایی مناسب

کمبود ید، یکی از عوامل ایجاد چاقی ناشی از کم کاری تیروئید می‌باشد. بهترین منابع تامین ید مورد نیاز بدن، غذاهای دریایی به خصوص ماهی‌هایی که در آب شور زندگی می‌کنند، هستند. هر فرد سالم روزانه به ۱۵۰ میکروگرم ید نیاز دارد.

دریافت ناکافی سلنیوم نیز منجر به پیشرفت چاقی ناشی از کم کاری تیروئید می‌شود. در واقع کمبود سلنیوم مشکلی است که در اختلالات تیروئیدی اغلب نادیده گرفته می‌شود. در حالی که نقش این عنصر در کنترل فعالیت‌های تیروئید به اندازه عنصر ید مهم است.

بهتر است بیماران مبتلا به چاقی ناشی از کم کاری تیروئید، انواع کلم و شلغم را که مانع از جذب ید می‌شوند، کمتر مصرف کنند. افراد حتماً از نمک تصفیه شده یددار استفاده کنند و از مصرف نمک‌هایی که به صورت فله‌ای در بسته‌بندی‌های غیراستاندارد در مغازه‌ها به فروش می‌رسد، برای تاثیر تغذیه بر چاقی ناشی از کم کاری تیروئید خودداری کنند.

خواننده گرامی، پیشنهاد می شود مطلب کم کاری تیروئید و اضافه وزن ” را جهت کسب اطلاعات بیشتر در زمینه تاثیر تغذیه بر چاقی ناشی از کم کاری تیروئید مطالعه فرمایید.

منبع: نیک صالحی. یادبگیر دات کام. نیک صالحی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
You need to agree with the terms to proceed

فهرست
Call Now Buttonتماس و مشاوره