تاثیر بلوغ زودرس بر رشد کودک: قد، وزن و رشد جسمی کودک

تاثیر بلوغ زودرس بر رشد کودک: قد، وزن و رشد جسمی کودک

بلوغ یک فرایند طبیعی است و هنگامی اتفاق می افتد که بدن کودک با بزرگتر شدن شروع به رشد و تغییر می کند. با این وجود، اگر فرزند شما خیلی زود بلوغ را شروع کند، ممکن است نشانه خوبی نباشد. والدین باید در مورد علائم بلوغ زودرس آموزش ببینند، زیرا این تغییرات جسمی می تواند بیش از آنچه فکر می کنید بر روی روان فرزند شما شما تأثیر بگذارد. مهم است که والدین باید به این علائم بلوغ زودرس توجه کنند.

کودکان با بلوغ زودرس ممکن است در ابتدا در مقایسه با همسالانشان به سرعت رشد کنند و قد بلند شوند. اما، به دلیل اینکه استخوان‌های آنها سریع‌تر از حد طبیعی رشد می‌کنند، رشدشان زودتر از حالت معمول متوقف می‌شود. این می تواند باعث شود که آنها نسبت به بزرگسالان از حد متوسط کوتاه تر باشند. درمان پیشگیرانه بلوغ زودرس، به ویژه هنگامی که در کودکان بسیار خردسال اتفاق می افتد، می تواند به آنها کمک کند بدون درمان قد بلندتر از حد معمول رشد کنند.

بلوغ زودرس چیست؟


ایجاد تغییرات بدنی مرتبط با بلوغ به طور غیرمعمول در اوایل دوران بلوغ به عنوان بلوغ زودرس شناخته می شود. در یک دختر، این تغییرات در رشد سینه ها، موهای زائد ناحیه شرمگاهی و زیر بغل قبل از هشت سالگی یا شروع قاعدگی های ماهانه قبل از نه سالگی رخ می دهد. در یک پسربچه، تغییرات در بزرگ شدن بیضه ها، پوست بیضه و آلت تناسلی و رشد موهای ناحیه تناسلی و زیر بغل قبل از نه سالگی ایجاد می شود.

چه عواملی باعث بلوغ زودرس می‌شود؟ 


هورمون‌ها مواد شیمیایی هستند که توسط غدد غدد درون ریز تولید می‌شوند. در دوران بلوغ طبیعی، هورمون‌هایی از ناحیه ای از مغز به نام هیپوتالاموس، به غده هیپوفیز (غده کوچکی که در زیر مغز قرار دارد) از طریق هورمونی به نام هورمون آزاد کننده گنادوتروپین برای تولید هورمون هایی به نام گنادوتروفین ها (هورمون تولید کننده جسم زرد تخمدان و هورمون تحریک کننده فولیکول) سیگنال می دهد. این گنادوتروفین ها به نوبه خود غدد جنسی (غدد جنسی: بیضه در پسران و تخمدان ها در دختران) را تحریک می کنند تا هورمون های استروئیدی تولید شوند. این هورمون ها عمدتا در دختران تستوسترون و استروژن هستند و همین هورمون های استروئیدی هستند که باعث تحریک رشد علائم جسمی بلوغ می شوند. در دوران بلوغ زودرس، فعال شدن زودرس سلول های عصبی در هیپوتالاموس می تواند، تولید هورمون آزاد کننده گنادوتروفین یا تولید اضافی گنادوتروفین از غده هیپوفیز در اثر تومور هیپوفیز را باعث شود. در هر دو حالت، الگوی رشد بلوغ معمولاً طبیعی است، اما نابهنگام یا زودرس است.

علت بلوغ زودرس مربوط به افزایش نابهنگام فعالیت هیپوتالاموس، معمولاً ناشناخته است. اگرچه دلایل اساسی گاهی اوقات در دختران و در حدود ۵۰٪ پسران مشاهده می شود. دلایل ممکن است شامل مایع اضافی (هیدروسفالی) بعد از ضربه مغزی یا رادیوتراپی، و تومورهای خوش خیم یا بدخیم مغز باشد.

اشکال نادر دیگری از رشد جنسی زودرس وجود دارد. بلوغ همیشه به دلیل فعال شدن زودرس هیپوتالاموس یا تولید بیش از حد هورمون گنادوتروفین نیست. این اشکال نادر شامل رشد زودرس پستان بدون ایجاد سایر خصوصیات جنسی ثانویه (thelarche زودرس)، افزایش تولید آندروژن ها از قشر آدرنال (adrenarche) که باعث رشد زودرس موهای ضخیم و زیر بغل شده و تولید بیش از حد تستوسترون به دلیل جهش ژنتیکی در سیگنالینگ گنادوتروفین ها است. سندرم مک کان آلبرایت همچنین به دلیل نقص اساسی تخمدان یا بیضه با بلوغ زودرس همراه است.

تاثیر بلوغ زودرس بر رشد کودک


تاثیر بلوغ زودرس بر رشد کودک

اگرچه کودکانی که بلوغ زودرس دارند، در ابتدا قد بلندتر و بالغ تری نسبت به همسالان خود دارند، در صورت عدم درمان، کودکانی که در دوران بلوغ زودرس پیشرفت می کنند، می توانند به طور قابل توجهی کوتاه‌تر از همسالان خود باشند. با این حال، این بستگی به آغاز بلوغ زودرس دارد و کودکانی که سن بلوغ کمی دارند، کوتاه تر از حد طبیعی نیستند. کودکانی که زودتر به بلوغ می رسند، در معرض هورمون های جنسی زودرس هستند و همچنین ممکن است نسبت به همسالان خود که هنوز به بلوغ نرسیده اند، ظاهر بدنی متفاوتی داشته باشند. این ممکن است منجر به مشکلات رفتاری شود به دلیل این واقعیت که ممکن است با آنها بالغانه تر از سن شان رفتار کنند. افزایش وزن و همچنین سندرم تخمدان پلی سیستیک بیشتر در زنان با بلوغ زودرس مشاهده می شود، اگرچه، این می تواند به دلیل خود بیماری یا درمان آن باشد، اما در حال حاضر دلیل اصلی آن مشخص نیست.

بلوغ زودرس چقدر شایع است؟ 


بلوغ زودرس احتمالاً بطور نسبی متداول است زیرا تعریفی که براساس آن در نظر گرفته می شود، دامنه سنی عادی برای بلوغ حساب می آید. اگرچه ارقام مربوط به پسران ناشناخته است، اما احتمالاً این ارقام در آن ها بسیار پایین خواهد بود. همچنین شرایط دیگری وجود دارد که برخی از خصوصیات بلوغ می تواند زودهنگام رخ دهد. این موارد معمولاً به بلوغ جنسی زودرس گفته می شود، زیرا این رشد فقط یک ویژگی بلوغی بوده و مانند تمام ویژگی های بلوغ که به صورت منظم اتفاق می افتد، نیست. اگرچه این موارد در اوایل رخ می دهند، اما الگوی بلوغ معمولاً متفاوت از حالت عادی است. برخی از آنها بسیار متداول هستند و فقط تغییرات بلوغ طبیعی در نظر گرفته می شوند، به عنوان مثال تکامل پستان جدا شده در یک نوزاد دختر.

آیا بلوغ زودرس به ارث می‌رسد؟ 


بلوغ زودرس در خانواده ها دویدن دارد، بنابراین اگر والدین یا یک خواهر و برادر قبلا بدون دلیل خاص بلوغ زودرس را تجربه کرده باشند، احتمال داشتن عارضه بلوغ زودرس افزایش می یابد.

تشخیص


تشخیص بلوغ زود رس

هر کودکی که بلوغ زودرس دارد باید به پزشک متخصص مراجعه کند. تشخیص بلوغ زودرس در ابتدا بر اساس:

  • تعیین سابقه بیماری دقیق و معاینه
  • اندازه گیری دقیق قد، از جمله نسبت بدن و وزن
  • تخمین سن استخوان (این تخمین معمولاً پیشرفته‌تر از سن بیمار صورت می گیرد)
  • آزمایش خون برای اندازه گیری هورمون‌های مورد بررسی.

آزمایش خون ممکن است نیاز به نمونه‌های خون گرفته شده منفرد در بخش سرپایی داشته باشد یا ممکن است نیاز به بستری در بیمارستان باشد تا نمونه خون را بطور منظم طی ۲۴ ساعت بررسی کنند و یا پاسخ بدن را به هورمون های تجویز شده اندازه گیری کنند.

اشعه ایکس مچ دست چپ نیز معمولاً در اولین معاینه سرپایی انجام می شود تا ارزیابی میزان رشد باقیمانده در آن وجود داشته باشد تا تولید یک “سن بیولوژیکی” یا سن استخوانی صورت گیرد. برای دیدن تخمدان ها و رحم در دختران اغلب اسکن سونوگرافی لگنی انجام می گیرد. در صورت تأیید بلوغ زودرس، یک اسکن تصویربرداری با تشدید مغناطیسی (MRI) از مغز بطور معمول انجام می شود و در صورت وجود اختلال زمینه ای، آزمایش های اضافی لازم است.

بلوغ زودرس چگونه درمان می شود؟ 


درمان دقیق به فرد و میزان شروع بلوغ اولیه بستگی دارد. برای برخی از کودکان، ممکن است احساس شود که بهترین روش عمل این است که هیچ درمانی انجام نشود.

اگر کودک احساس بلوغ زودرس داشته و نیاز به درمان دارد، بلوغ را می توان با تزریق منظم یک دارویی که تولید گنادوتروفین‌ها از غده هیپوفیز را متوقف می کند، که معمولاً هر شش تا ده هفته یک بار تجویز می شود، مسدود کرد. این دارو غده هیپوفیز را در پاسخ به هورمون آزاد کننده گنادوتروپین از هیپوتالاموس متوقف می کند. پس از قطع تزریق، کودک معمولاً از طریق بلوغ به طور عادی رشد می کند. اگر علت بلوغ زودرس، مستقل از هورمون آزاد کننده گنادوتروپین باشد، بلوغ زودرس را می توان با داروهایی که تولید یا عملکرد استروژن یا تستوسترون را متوقف می کنند، در صورت لزوم درمان کرد.

آیا عوارض جانبی برای درمان وجود دارد؟ 


عوارض جانبی خفیفی مانند سردرد، تغییر خلق و خوی، افزایش وزن، خارش های پوستی و تحریک موضعی مشاهده خواهد شد. برخی از دختران ممکن است در اوایل شروع درمان زمانی که هورمون آزاد کننده گنادوتروپین شروع به کار کند، برخی از خونریزی های واژن را تجربه کنند.

پیشگیری 


از برخی از عوامل خطر برای بلوغ زودرس، مانند جنس و نژاد، نمی توان جلوگیری کرد. اما مواردی وجود داشته که می توانید انجام داده تا شانس فرزندتان در بلوغ زودرس کاهش یابد، از جمله:

  • کودک خود را برای داشتن و حفظ وزن سالم، ترغیب کنید.
  • کودک خود را از منابع خارجی استروژن و تستوسترون دور نگه دارید: مانند داروهای تجویزی برای بزرگسالان در خانه یا مکمل های غذایی حاوی استروژن یا تستوسترون.


دکتر سید حسین دهقان منشادی
فوق تخصص غدد و متابولیسم-رشد کودکان
آدرس : تهران خ شریعتی، متروی شریعتی، جنب حسینیه ارشاد، کوچه ارشاد، پلاک ۱، طبقه ۳، واحد ۲۱روش های افزایش قد

درمان کوتاهی قد

Print Friendly, PDF & Email
0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *