یکی از شایع ترین بیماری پوستی صدف که نام آن از کلمه یونانی به معنی خارش گرفته شده است . در این بیماری پوست ناحیه مبتلا قرمز و در سطح این مناطق پوست ھای نقره ای رنگ دارد و معمول،سلولهای پوستی بعد از گذشت یک ماه بالغ شده و میریزند.در عارضه بیماری صدف ،بلوغ سلولها سرعت میگیرد و فقط سه الی چهار روز طول می کشد. از آنجا که لایه زیرین سلول های پوستی زودتر از حالت طبیعی،تقسیم می شوند،سلول های مرده در پوسته ھای ضخیم تر روی خارجی ترین لایه پوست (که پوست برونی نامیده می شود) جمع می شوند.
شیوع بیماری ۱ تا ۳ درصد جمعیت است . اما در بعضی گروھھا میزان شیوع کمتر است( از جمله در منگلوئیدها) محل های شایع درگیر پوست سر , آرنج , پشت بدن و ناخنھا می باشد .

671462_720

علل ایجاد این بیماری

در بیماری پسوریازیس، سلول های بازال یا مادر که بین طبقه اپیدرم و درم قرار گرفته اند آسیب می بینند. به طور طبیعی سلول های جدید حدود ۲۸ روز طول می کشد تا از طبقه مادر به سطح پوست برسند و به صورت سلول های مرده درآمده و شبیه چرک از پوست دفع شوند. در بیماری پسوریازیس، سلول های جدید به سرعت و در عرض ۳ روز به طبقه سطحی پوست می رسند و لذا سلول ها هنوز نمرده و روی هم جمع می شوند و به صورت پوسته ای نقره ای درمی آیند. از طرفی به دلیل سرعت حرکت و رشد عروق پوست فعال شده و زمینه ای قرمز ایجاد می کنند. : آیا این بیماری، درمان قطعی هم دارد؟

علائم بیمار

پسوریازیس یا داء الصدف به صورت برجستگی ھای قرمز رنگ با پوسته ھای سفید که به تدریج بزرگ شده و ممکن است این برجستگی ها به هم چسبیده و قسمت های وسیع از پوست را فرا بگیرند.در صورتی که پوسته های ضایعه برداشته شود معمولا درد و خونریزی ھای کوچکی در محل ایجاد می شود.پوسته ها در پوست سر بسیار متراکم است. پسوریازیس در قسمت ھای مختلف بدن از جمله پوست سر , ناخن , نواحی چین دار بدن , نواحی تناسلی و نواحی کف دست و پا دیده می شود و می تواند به اشکال مختلف از جمله فرم ھای همراه با درگیری مفصل،فرم معکوس و پوستولر دیده شود.

تشخیص

پسوریازیس اغلب با معاینه بالینی توسط متخصص پوست تشخیص داده می‌شود و هیچ تست خونی برای تشخیص آن وجود ندارد، هر چند گاهی اوقات انجام برخی آزمایش‌ها برای یافتن علل شعله‌ورکنندهٔ آن ضروری است. در هر حال در موارد مشکوک، می‌توان از بیوپسی پوست استفاده کرد. در این روش متخصص پوست و مو با بریدن تکهٔ کوچکی از پوست و بررسی آن زیر میکروسکوپ، بیماری را تشخیص می‌دهد پسوریازیس ممکن است با اگزما یا درماتیت اشتباه گرفته شود.

درمان

پماد های داء الصدف حاوی salicylic acid

(Fototar cream , Hydrisalice Gel , Whilfield’s Ointment)
گاهی اوقات برای ادءالصدف استفاده می شود . اما اغلب این بیماری در مان نمی شود از این نظر می تواند برای ایجاد حساسیت و واکنشهای آلرژی زا آمادگی پیدا کند.  دارو های استروئید می توانند باعث پیشرفت جدیدترین شکل های این بیماری شود . و طبق نظر پزشکان بایستی به طور کلی از آنها دوری کرد .
جانشین دارو های داء الصدف  مشخص نیست ، اگر چه می تواند از ناحیه دارو ها ،آسیب دیدگی ، فشار و عفونتها بروز می کند . غالبا اکثر دارو هایی که دارای مانند codeine ‘ tranquilzers و aspirin که دارای حالتی شبیه به استروئید ها هستند این وضعیت را ایجاد می کنند . ترکیب هورمون ها و دارو ها نشان می دهد که بیماری داءالصدف به مشکلات سوخت و سازی این مواد مربوط می شود . میزان پهیز غذایی که به دستگاه خنثی کننده سم کمک می کند باید موثر باشد . بنابراین باید از مواد شیمیایی که فشاری به دستگاه خنثی کننده سم وارد می کنند دوری کرد .
از قرار گرفتن زیاد در معرض آفتاب شدید پرهیز کنید به ویژه اگر رنگ پوست شما روشن است برای اینکه افتاب سوختگی می تواند بیماری داءالصدف را افزایش دهد . فشار روانی بیماری داءالصدف ۵۰ درصد از مبتلایان تشدید می کند ، بنابراین احتمال تمرینات سبک و آرام ، افزایش فعالیت جسمی و معیار های دیگر که فشار را کاهش می دهند مفید هستند

درمان قطعی بیماری پسوریازیس

این بیماری هم جزء بیماران لاعلاج در طب مدرن است در طب مدرن نه مشخص است که چرا بوجود می آید نه راهی درمانی دارد .
اما در طب سنتی با عنایت پروردگار و استفاده از روشهای درمانی طب سنتی اسلامی ایران هم به طور قطع قابل درمان و هم قابل کنترل است
در روشهای درمان بیماری صدف چند اتفاق می افتد :
–          یا به طور قطع در مان میشوند واین اتفاق در بیمارانی است که به طور منظم دستورات درمانی را رعایت می کنند
–          یا بیماری به طور کامل کنترل می شود اما درمان قطعی نمی شود ولی پیشرفت نمی کند
–          یا اینکه بیماری وجود دارد و فعال است اما به روشهای درمان ایرانی جواب می دهد و نیاز به داروهای شیمیائی نیست
–          در هر حال روشهای بی عارضه درمان بیماری پوستی صدف  برای این بیماران به طور قطع از روشهای پرعارضه شیمیائی تاثیر بهتری دارد.
·         واما داستان واقعی از یکی دیگر از شفایافتگان در مکتب

داروها

برای ناراحتی خفیف ، استفاده از داروهای بدون نسخه نظیر آسپیرین ممکن است کافی باشد.
برای کاهش التهاب مفصلی از داروهای ضدالتهابی غیراستروییدی، تزریق کورتون به داخل مفاصل مبتلا (گاهی ) و داروهای سرکوبگر دستگاه ایمنی نظیر متوترکسات ممکن است استفاده شود.

پیشگیری

اقدام فوری برای درمان آنتی بیوتیکی عفونت های استرپتوکوکی

عواقب مورد انتظار

این اختلال در حال حاضر غیر قابل علاج محسوب می گردد. مشخصه این بیماری دوره های مکرر فروکش و شعله ور شدن به طور حاد است . البته علایم بیماری با درمان قابل تسکین یا کنترل بوده و موارد معدودی از بهبود خود به خود بیماری در مقالات پزشکی گزارش شده است . تحقیقات علمی درباره علل و درمان این بیماری ادامه داشته و این امید وجود دارد که درمان هایی مؤثرتر و در نهایت علاج بخش عرضه گردد.

عوارض احتمالی

پیشرفت به سوی آرتریت مزمن و ناتوانی شدید در حرکت ممکن است رخ دهد (به ندرت ).

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
You need to agree with the terms to proceed

فهرست
Call Now Buttonتماس و مشاوره