0

post_image

بطور کلی تولید تستوسترون از طریق محور هیپوتالاموس هیپوفیز بیضه‌ها تنظیم می شود و هر عاملی که باعث اختلال در این محور گردد، سبب کاهش فعالیت بیضه‌ ها یا هیپوگونادیسم (کم‌کاری بیضه‌ها) می شود.

هیپوتالاموس بالاتر از همه قرار دارد و هورمونی ترشح می کند که وارد غده هیپوفیز شده و سبب ترشح دو نوع هورمون می گردد. این دو هورمون را هورمونهای گونادوتروپین می گویند. هورمون LH در بیضه سلولهای لیدیک را تحریک کرده و سبب ترشح هورمون تستوسترون می شود و هورمون FSH در بیضه بر روی سلولهای زایا اثر کرده و سبب تولید اسپرماتوزوئید یا همان نطفة مردانه می شود که قدرت باروری به مرد می دهد. ما بین سه قسمت فوق (هیپوتالاموس، هیپوفیز و بیضه‌ها) یک فیدبک منفی وجود دارد، بدین معنی که افزایش ترشح هورمون تستوسترون از بیضه‌ها سبب مهار ترشح LH از غدة هیپوفیز شده و منجر به کاهش ترشح تستوسترون توسط بیضه‌ها می شود. بدین ترتیب فیزیولوژی طبیعی بدن ابقاء می گردد.

افرادیکه هورمون تستوسترون بیجا مصرف می کنند، این هورمونی که از خارج از بدن وارد بدن شده است، ترشح گونادوتروپینها (LH, FSH) از غدة هیپوفیز را مهار کرده و در دراز مدت تولید هورمون مردانه و نطفة مردانه (اسپرماتوزوئید) را آسیب می زند. مصرف مقادیر زیاد و به مدت طولانی هورمونهای مردانه سبب از بین رفتن بیضه‌ها می شود.

بنابراین هیپوگونادیسم (کاهش فعالیت بیضه‌ها) ممکن است ناشی از بیماری اولیه در خود بیضه‌ها و یا ثانویه به کاهش ترشح گونادوتروپین‌ها توسط غدة هیپوفیز باشد. تستوسترون موجب ایجاد و حفظ صفات ثانویة جنسی (درآوردن ریش و سبیل، کلفت شدن صدا و غیره)، میل جنسی و توانایی جنسی در مردان می گردد.

کاهش هورمون تستوسترون و کاهش میل جنسی در مردان

یکی از مهمترین علائم کاهش هورمون تستوسترون در مردان، کاهش میل جنسی و ناتوانی جنسی است. این افراد ممکن است دچار تغییراتی در جثه و شکل بدن، یا بزرگ شدن سینه‌های خود شوند. بطور کلی در افرادیکه دارای اختلالات جنسی هستند، چنانچه اندازة بیضه کمتر از ۴ سانتیمتر باشد، غیر طبیعی محسوب شده و اینگونه افراد نیاز به بررسی دارند.

امروزه یکی از علل شایع کم‌کاری بیضه‌ها مصرف هورمونهای مختلف توسط ورزشکاران بخصوص افرادی است که بدن سازی می کنند. این هورمونها سبب مهار کار غدة هیپوفیز در مغز شده و در نتیجه منجر به کوچک شدن و از بین رفتن بیضه‌ها می گردند.
حدود ۷۰ درصد افرادیکه با شکایت ناتوانی جنسی سطح تستوسترون کاهش یافته دارند، مبتلا به کم‌کاری اولیة بیضه‌ها می باشند، یعنی مشکل در خود بیضه‌ها است. این مشکل ممکن است همراه با اختلالات کروموزومی و یا سابقة عفونت، جراحی و ضربه به بیضه‌ها باشد.

بررسی‌ها نشان داده‌اند که تستوسترون باعث افزایش تمایلات جنسی، افزایش دفعات فعالیت جنسی و افزایش تعداد نعوظ شبانه می گردد که مورد اخیر بسیار مهم است زیرا که نعوظ های شبانه برای اکسیژن رسانی طبیعی به اجسام غاری و در نتیجه فعالیت طبیعی آنها ضروری هستند.

یک مرد در حالت طبیعی در طول یک خواب شبانه ۴-۳ بار دچار نعوظ می شود که به آن نعوظ شبانه می گویند. افرادیکه میزان تستوسترون خون آنها کمتر از ng/ml200 باشد، دچار اختلال در نعوظ شبانه خواهند شد. این مباحث در مورد تستوسترون طبیعی بدن می باشند. یعنی اگر برای فردی بدون کاهش میزان تستوسترون خون، تستوسترون تجویز شود، این نه تنها سبب بهبود عملکرد جنسی نمی شود، بلکه اثر معکوس داشته و بسیار خطرناک است و همان اتفاقی که در مصرف کننده‌های هورمون مردانه روی می دهد، در این افراد نیز ایجاد می گردد، یعنی پس از مدتی، بیضه‌ها کوچک شده و از بین می روند و فرد هم توانائی جنسی خود را از دست می دهد و هم توانائی باروری یا بچه دار شدن خود را.

منبع: هفت سیبدکتر سید حسین دهقان منشادی
فوق تخصص غدد و متابولیسم-رشد کودکان
آدرس : تهران خ شریعتی، متروی شریعتی، جنب حسینیه ارشاد، کوچه ارشاد، پلاک ۱، طبقه ۳، واحد ۲۱روش های افزایش قد

درمان کوتاهی قد

Print Friendly
Tagged with:  
Share →