۸ ورزش موثر در افزایش قد کودکان قبل از بسته شدن صفحه رشد

آیا شما نگران این هستید که قد کودک شما از قد سایر همکلاسیهایش کوتاه‌تر است؟ قد بلند شدن  یکی از آرزوهای همه کودکان است. و روشهایی وجود دارد که کمک می‌کند تا کودک شما قد مناسبی پیدا کند.

اسطوره‌های زیادی در اطراف ما وجود دارند که قد آنها مطرح بوده است. برخی والدین عقیده دارند که اگر هر دوی آنها قد کوتاه باشند فرزند آنها نیز قد کوتاه خواهد شد. ولی با رژیم غذایی صحیح فیزیک بدنی مناسب و کمی ورزش، این امکان وجود دارد که به رشد کودک خود کمک کنید. ورزش سبب کشیده و بلند شدن استخوانها می‌شود. در رشد کودکان غضروفهای اطراف استخوانهای بازو و پاها کشیده می‌شود و اجازه می‌دهد که استخوانها رشد کنند.

مدت کوتاهی بعد از بلوغ، تقریبا سنین ۱۶ تا ۱۸ سال این غضروفهای ترکیب می‌شوند و اجازه نمی‌دهند که استخوانها رشد کنند. به همین دلیل است که شروع ورزش برای افزایش قد از سنین پایین‌تر می‌بایست انجام شود.

۸ ورزشی که سبب افزایش قد کودک شما می‌شود

کشش

کشش یکی از مهم‌ترین روش‌ها برای افزایش قد است.  از کود ک خود بخواهید که حرکات کششی ساده و مانند کشش به کمک دیوار انجام دهد. او را کنار یک دیوار در حالی که ایستاده و کمرش به سمت دیوار است، قرار دهید. دستانش را بالا بیاورد و تا آنجا که ممکن است خود را به سمت بالا بکشد. سپس در همان موقعیت روی انگشتان پا بنشیند و ماهیچه‌‌های پاهایش را بکشد. این حرکات را ۱۰ مرتبه تکرار کند. دیگر حرکت کشش مناسب برای پاها و کمر این است که روی زمین بنشیند و پاهایش را از هم باز کند. سپس از کمر به سمت جلو خم شده و خود را بکشد تا انگشت پای سمت راستش را لمس کند. کودک شما می‌تواند این خم شدن را سه تا چهار مرتبه تکرار کند تا ماهیچه‌های پاهایش حداکثر کشش را داشته باشند. سپس به حالت نشسته باز گردد و همین حرکت را با کشش و لمس پا چپ تکرار کند. تمرین لمس انگشت پا برای کشش ستون فقرات و بهبود وضعیت فیزیکی بدن نیز بسیار مناسب است.

یوگا

برخی حرکات یوگا خصوصا حرکات   the Surya Namaskar و Adho Mukha Syanasana به آسانی سبب کشش کل بدن می‌شوند. قبل از شروع از کودک خود بخواهید که تمرینات تنفسی پایه‌ را انجام دهد. سپس روی کمر بخوابد، باسن خود را بالا بیاورد و پاهای خود را به سمت عقب بکشد. مطمئن شوید که کمر او کاملا صاف است. با حفظ این حالت به تنفس عمیق ادامه دهد و این وضعیت را تا آنجا که ممکن است ادامه دهد.  حرکت Chakrasana نیز می‌تواند به کشش کل بدن کودک شما، کمک کند. برای انجام این حرکت کودک خود را روی کمر بخوابانید و پاهایش را به اندازه عرض شانه از هم باز کنید. زانوهایش را تا جایی خم کنید که پاها باسن را لمس کنند و آرنجهای را تا جایی خم کنید که انگشتان شانه‌ها را لمس کنند. نفس را به داخل بکشد و بدن را آنقدر بالا بیاورد که حرف U تشکیل شود و این وضعیت را تا آنجا که ممکن است نگه دارد. از این وضعیت در حالی که نفس را بیرون می‌دهد خارج شود و برای چند ثانیه قبل از تکرار این حرکت، استراحت کند.

آویزان شدن

کودکان آویزان شدن از میله را دوست دارند و این تمرین سرگرم کننده می‌تواند به صاف کردن ستون فقرات و کشیدن مهره‌ها کمک می‌کند. بنابراین کودک خود را به انجام زیاد این حرکت کشش، تشویق کنید. در خانه خود یک میله برای آویزان شدن نصب کنید. ترجیحا این میله را به گونه‌ای نصب کنید که کودک شما هنگام آویزان شدن بدنش بطور کامل از زمین جدا باشد. اما اگر از بابت ایمنی آن نگران هستید، می‌توانید آن را پایین‌تر نصب کنید و به کودک خود آموزش دهید که در حالی که پاهایش را از زانو خم کرده است، از میله آویزان شود. بهتر است که یک تا ۱۰ دقیقه در روز آویزان شوند. برای بدست آوردن بهترین نتیجه از کودک خود بخواهید این حرکات کششی را هر روز ۱۰ مرتبه تکرار کند.

نرمش

برای کودکان زیر ۱۶ سال انجام تمرینات وزنه‌برداری یا هر نوع ورزشی که فشار وزنی زیاد داشته باشد، توصیه نمی‌شود. در این دوره ماهیچه‌ها نیازمند رشد طبیعی هستند و فقط نرمشهای ساده و ورزش کافی است. وزنه‌برداری در باشگاه بدن سازی از رشد قدی کودک شما ممانعت می‌کند بنابراین این کار را انجام ندهید. با این حال ورزشهایی مانند بسکتبال، تنیس و بدمینتون روشهای بسیار مناسبی برای تحریک هورمونهای رشد در بدن هستند و به رشد قدی کودک شما کمک می‌کنند. دویدن، شنا و دوچرخه سواری نیز گزینه‌های مناسبی هستند.

خم شدن به یک طرف در حالت ایستاده

روی پاهای خود بایستید. بدن خود را به یک سمت خم کنید (به سمت چپ یا راست). در این حالت بدن خود را تا حداکثر ممکن بکشید. این وضعیت را ۲۰ ثانیه حفظ کنید و سپس این حرکت را در سمت دیگر تکرار کنید.

خم شدن عمودی

روی زمین بایستید و پاهایتان را کمی از هم باز کنید. به سمت پایین خم شوید و سعی کنید که زمین را لمس کنید. اما در زمان خم شدن  مطمئن شوید که زانوها خم نشده است.

ممکن است در ابتدا این کار را بخوبی انجام ندهید اما به مرور زمان خواهید توانست حتی بدون خم کردن زانوها، کف دست خود را به زمین برسانید. این تمرین ستون فقرات را صاف می‌کند و سبب رشد طولی آن می‌شود.

کشش مار کبرا

روی سینه بخوابید. در حالی که پایین تنه خود را روز زمین نگه داشته‌‌اید بالا تنه خود را به کمک بازوها، بالا بیاورید. تا آنجا که می‌توانید خود را بکشید. این وضعیت را ۱۵ تا ۲۰ ثانیه حفظ کنید. این حرکت برای افزایش قد بسیار مفید است و انجام آن بسیار ساده است.

بسکتبال و برش

فعالیتهای ورزشی که با انجام پرش همراه هستند، سبب گردش خون در استخوانهای بلند بدن را افزایش می‌دهند. همچنین سبب افزیش فشار بر این استخوانها می‌شوند. در نتیجه رشد طولی آنها بیشتر و جرمشان متراکمتر می‌شود.

دیگر عواملی که در افزایش قد کودکان نقش دارند

تمرینات ورزشی نقش مهمی در ارتقاء رشد دارند. اما آیا شما میدانید که رژیم غذایی صحیح و الگوی خواب مناسب نیز می‌توانند به رشد قدی کودک شما کمک کنند؟

روشهای ساده‌ای که سبب بلند شدن قد کودک شما بطور طبیعی می‌شوند:

  • در خلال خواب هورمونهای رشد ترشح می‌شوند. به همین دلیل کودک شما می‌بایست حداقل ۸ ساعت در شبانه‌روز بخوابد.
  • یک رژیم غذایی متعادل که غنی از آمینو اسیدها باشد، بهتر می‌تواند سبب تحریک و گسترش رشد شود. پیش از این شما روی انجام حرکات ورزشی تمرکز داشتید بنابراین مطمئن شوید که برای رشد کودک به بهترین شکل، به اندازه کافی پروتئین، ویتامین و کلسیم دریافت می‌کند. همچنین می‌توانید از مکملهای غذایی مانند PediaSure که فرمول علمی اثبات شده‌ای دارد استفاده کنید تا از رشد کلی کودک خود مطمئن شوید. همچنین می‌توانید PediaSure یا    Bournvita     را به لیوان شیری که روزانه به کودک خود می‌دهید اضافه کنید تا مطمئن شوید که به مقدار کافی برای رشدش انرژی دریافت می‌کند.
  • داشتن وضعیت فیزیکی مناسب بدن برای قد بلند شدن ضرروی است. مطمئن شوید که کودکتان هنگام نشستن و ایستادن کمرش قوز کرده نباشد زیرا این وضعیت سبب رشد کج ستون مهره‌ها خواهد شد.

حالا دیگر رشد قدی کودکتان یک رویا نیست. از این نکات ساده و موثر استفاده کنید تا دنیایی از تغییر در رشد کلی کودکتان ایجاد کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
You need to agree with the terms to proceed

فهرست
Call Now Buttonتماس و مشاوره