زخم واریس،علت و درمان

واریس چیست؟


«واریس» از ریشه یونانی ” واریکس ” به معنی پیچدار گرفته شده است. سیاهرگ‌های واریسی، سیاهرگ‌های پیچدار و متسعی هستند که در نزدیکک سطح پوست تشکیل می‌شوند. احتمال واریسی شدن در همه سیاهرگ‌ها وجود دارد اما بیشترین مکان ابتلا اندام‌های پایینی و پاها هستند.
یکی از شایع‌ترین مشکلات در اشخاصی که مجبورند بنا به مقتضیات شغلی خود به مدت طولانی ایستاده کار کنند، با آن مواجه شده یا می‌شوند،، نوعی اختلال در سیاهرگ است که به آن «واریس» گفته می‌شود.
سیاهرگ‌های واریسی، در نتیجه اختلال عملکرد دریچه های موجود در سیاهرگ‌ها ایجاد می‌شوند. در حالت طبیعی، این دریچه ها از بازگشت خون درر مسیر عکس ( به سمت پایین ) جلوگیری می‌کنند. ممکن است این دریچه‌ها بر اثر عواملی مانند: بارداری، ترومبوفلبیت ، ضعف مادرزادی ، چاقی و یا ایستادن طولانی مدت، تحت کشش قرار گیرند.
وقتی دریچه ها ضعیف شده و دیگر قادر به بسته شدن طبیعی نباشند ، حوضچه هایی از خون در سیاهرگ‌ها ایجاد می‌شوند. در نتیجه سیاهرگ‌هاا متسع و واریسی میشوند.
سیاهرگ‌های عنکبوتی، نوع خفیفی از سیاهرگ‌های واریسی هستند. آنها کوچکتر و به سطح پوست نزدیکترند و شبیه شبکه عنکبوت به نظرر می‌رسند. اینها چندان خطری ندارند، اما ممکن است از نظر بالینی نگران کننده باشند.

زخم واریس چیست؟


بیماران مبتلا به واریس در دراز مدت به علت استاز وریدی منجر به ادم بافت، تغییرات پوست و در نتیجه بروز اگزما خارش، بیمار کمک خواهد کرد کهه خاراندن، تشدید اگزما مانند تغییر، فرسایش و زخم ظاهر می شود. واریس معیارهای تشخیصی، باید طولانی مدت و سابقه افزایش فشار شکمی، و یا یک سابقه خانوادگی از واریس. دوم، بیماران مبتلا به ورید گسترش پر پیچ و خم به طور قابل توجهی، وقتی بیشتر آشکار ایستاده است. سوم، باز بودن ورید عمقی نارسایی ورید صافن، ممکن است ترافیک دریچه ورید شاخه وجود دارد چهار نارسایی، سونوگرافی داپلر یا ونوگرافی پر پیچ و خم اتساع ورید صافن، نارسایی دریچه نشان می دهد. پنجم، ممکن است با رنگ، زخم، ترومبوز فلبیت سطحی، خونریزی، زخم و عوارض دیگر همراه است.

راه‌های تشخیص زخم واریس


عروق واریسی سطحی، به شکل متسع و پیچدار و به رنگ آبی تیره هستند. ممکن است هیچ دردی نداشته باشید یا درد خفیفی در اندام‌های پایینیی خود حس کنید. گاهی سیاهرگ‌های عمقی واقع در اندام‌های پایینی درگیر می‌شوند و تورم قابل توجه و حتی زخم‌های پوستی را به وجود میآورند. این حالت تحت عنوان نارسایی سیاهرگی شناخته می‌شود.پزشک، پاهای شما را در حالی که ایستاده‌اید؛ معاینه می‌کند و به دنبال تورم که نشانه دیگری از اختلال عملکرد دریچه‌های سیاهرگی است می‌گردد. زخمها توسط سیاهرگ‌های واریسی یا اختلال عمل دریچه‌های سیاهرگی که معمولا نزدیک مچ پا قرار گرفته اند، ایجاد می‌شوند. علت آن خیس خوردن طولانی مدت بافت مچ پا است، زیرا خروج جریان خون سیاهرگی کاهش می‌یابد. ایجاد رنگ دانه‌های قهوه ای، معمولا پیش درآمد ایجاد یک زخم هستند. سیاهرگ‌های واریسی تهدید کننده حیات نیستند، اما با گذشت زمان تمایل به افزایش دارند. اگر شما نگران ظاهر سیاهرگ‌ها هستید یا شما را آزار میدهند، با پزشک خود صحبت کنید. در موارد شدید، ممکن است پوست مجاور سیاهرگ واریسی، دچار خارش یا زخم یا تغییر رنگ شود. در صورت بروز زخم‌های پوستی نیز به پزشک مراجعه کنید. زخم‌ها نیاز به مراقبت طبی دارند. احتمال ابتلا به این اختلال در زنان، دو برابر مردان است.
عوارض مسدود شدن رگهای واریسی
بعد از درمان ، بجای این سیاهرگها خون از طریق سیاهرگهای سطحی و دیگر سیاهرگهای عمقی پا جریان می یابد . در این روش فقط وریدهای ناسالمم بسته می شود .
آمادگیهای لازم جهت انجام عمل
استراحت خاصی بعد از درمان لازم نیست تا یکهفته بانداژ خواهید داشت. از یک ساعت بعد از درمان میتوانید با پای خود حرکت کنید و به فعالیتهایی عادی و روزمره خود بازگردید .
استراحت پس از عمل
استراحت خاصی لازم نیست فقط تا یک هفته محل عمل بانداژ خواهد شد . از یک ساعت بعد از درمان میتوانید با پای خود حرکت کنید و به فعالیتهایی عادی و روزمره خود بازگردید .
درصد موفقیت در درمان واریس
با این روش در ۹۷ % موارد بهبود در جلسه اول ایجاد می شود و درموارد عدم پاسخ امکان تکرار روش میسر و بهبود ۱۰۰% می باشد.

توصیه هایی برای پیشگیری :


اگر شما مبتلا به سیاهرگ‌های واریسی یا اختلال عملکرد دریچه های واقع در سیاهرگ‌های عمقی هستید، یک بخش از درمان عبارت است از: پوشیدنن لباس مناسب و استفاده از جوراب‌های واریسی کشی مناسب که باعث تسکین سریع و طولانی مدت می‌شود.
استفاده از این جوراب‌ها حین بارداری نیز مطلوب است. آنها به طور یکنواخت اندام‌های پایینی را فشرده و به سیاهرگ‌ها و عضلات پا در به حرکت درآوردنن موثر خون کمک کرده و از آنها حمایت می‌کنند. جوراب‌های ورایس را صبح پس از بیدار شدن بپوشید، حتی قبل از خارج شدن از بستر. آنها را در تمام طول روز نیز به پا داشته باشید. دقت کنید جوراب‌هایی که می‌پوشید در ناحیه بالایی ران یا ساق پا خیلی تنگ نباشند.

ورزش های مناسب برای درمان واریس :


پیاده روی
پیاده روی بهترین ورزش برای درمان و پیشگیری از واریس است. پیاده روی یک فعالیت کم شدت است که علاوه بر وارد نیاوردن فشار زیاد بر روی ماهیچهه ها باعث پمپاژ خون بیشتر و بهبود عملکرد جریان خون می شود. یک هدف برای خودتان مشخص کنید و حداقل ۵ روزدر هفته را به پیاده روی اختصاص دهید. تأثیر این ورزش به زودی برای شما مشخص خواهد شد.
دوچرخه ثابت و الپتیکال
یک ورزش کم شدت دیگر استفاده از دوچرخه و الپتیکال برای کمک به بازگشت خون از سمت رگ های پا به قلب است که علاوه بر کمک به خونرسانیی فشاری به مفاصل و استخوان ها وارد نمی کند.
دویدن
دوی نرم و جاگینگ یک ورزش مؤثر در بهبودی مبتلایان به واریس است. دویدن سرعت گردش خون را بیشترمی کند و با اعمال فشار باعث حرکت ماهیچهه ها و قویتر شدن آن ها می شود. اگر به واریس مبتلا هستید بهتر است روی سطح نرم مثل چمن بدوید تا به مفاصل تان ضربه وارد نشود.
http://namnak.com/
http://pardisnoor.com
http://boalii.ir
http://www.fardanews.com
http://www.zibasho.com

از سری مطالب پزشکی عمومی و غیر تخصصی سایت(اطلاعات عمومی و غیر تخصصی پزشکی برای افزایش دانش سلامت و اطلاعات عمومی پزشکی بازدیدکنندگان)

مشاوره رایگان افزایش طول آلت Call Now Buttonتماس و مشاوره