یائسگی در مردان

[sbu_post_image]

آندروپوز یا یائسگی در مردان یک فرآیند طبی سالمندی و یک موقعیت فیزیکی شبیه یائسگی در زنان است که معمولا از سن 45 سالگی به بعد بروز می‌کند. در این فرآیند سطح هورمون تستوسترون که یکی از اصلی‌ترین هورمون‌های مردانه (آندروژن) است به طور پیوسته کاهش می‌یابد و مرد علایمی‌ نظیر گرگرفتگی، افسردگی و تغییرات خلق و خوی را تجربه می‌کند.

علت یائسگی زودرس در مردان

علاوه بر فرآیند طبیعی سالخوردگی و افزایش سن عواملی نظیر برخی از بیماری‌های قلبی، استفاده طولانی مدت از برخی داروها، افسردگی، چاقی که بر تولید هورمون تستوسترون تاثیر دارند می‌توانند آغازکننده زودرس آندروپوز باشند. عللی نظیر از دست دادن اشتیاق به کار و اخراج از کار، تغییرات ناگهانی در برخورد با خانواده، از دست دادن فرصت‌های مناسب در زندگی و ناتوانی جسمی‌ از دیگر علایم این مشکل هستند.

وقتی غلظت تستوسترون خون در افراد مسن، کمتر از میزان حداقل در افراد جوان باشد، آن را یائسگی مردانه (آندروپوز) می‌گویند که با کم کاری غدد جنسی همراه است.

کاهش میل جنسی از علائم اصلی کاهش تستوسترون در مردان میانسال است، تحلیل رفتن توده عضلانی بدن به همراه کاهش قدرت عضلانی، کاهش توان عملکرد فیزیکی و گاها ذهنی، افسردگی، تغییر در رفتار، خستگی، تحریک پذیری و در برخی موارد گُرگرفتگی از علایم کاهش هورمون مردانه است.

برخلاف خانم‌ها، شروع یائسگی در مردان غیرقابل پیش بینی و تدریجی است و سبب می‌شود که در تشخیص و درمان این مردان تعلل پیش آید. به طور طبیعی در سنین 25 تا 75 سالگی یک کاهش پیشرونده در عملکرد بیضه‌ها (که محل اصلی تولید هورمون مردانه است) اتفاق بیفتد، این کاهش در 45 تا 50 سالگی به حداکثر می رسد، به طوریکه میزان تستوسترون آزاد خون 50 درصد کاهش می‌یابد.

درمان یائسگی در مردان

درمان‌های یائسگی مردانه شامل چند روش مختلف است که از جمله آن‌ها می‌توان به درمان جایگزینی با هورمون تستوسترون، استفاده از تولیدات گیاهی، رژیم غذایی مناسب، حمایت روحی از سوی خانواده و داشتن خواب کافی و فعالیت‌های ورزشی منظم اشاره کرد.

برای کاهش علائم آندروپوز، توصیه می‌شود که از مصرف چای، قهوه، غذاهای پرادویه و بسیار شیرین پرهیز کرده و به مقدار کافی از مایعات استفاده کنید. همچنین، به دلیل اختلال در سروتونین، مصرف حبوبات و غلات توصیه می‌شود. در مورد پوکی استخوان، مصرف شیر، سویا، ماست کم‌چرب، ماهی آزاد، سبزیجات سبز رنگ و انجیر مفید است و برای بیماری‌های قلبی، مصرف غذاهای حاوی روغن امگا۳ مانند روغن ماهی آزاد توصیه می‌شود.

بسیاری از متخصصان به دیدگاهی مخالف نگریسته و معتقدند که درمان یائسگی مردانه یک نوع پزشکی‌سازی غیرضروری فرآیند طبیعی و سالمندی است. آن‌ها باور دارند که بسیاری از مردان میانسال که سطح هورمون تستوسترون آن‌ها نیز در محدوده طبیعی قرار دارد، احساس کاهش میل جنسی، افسردگی یا خستگی می‌کنند که ممکن است ناشی از عواملی مانند از دست دادن شغل، ناخوشی در زندگی زناشویی، چاقی و… باشد.

همچنین، زنان نیز در صورت بروز این مشکلات، نیازمند حمایت و پشتیبانی بیشتر از همسر خود هستند. برقراری یک ارتباط صمیمانه با همسر در این شرایط یکی از مهمترین مسائل است و حیاتی است که این ارتباط به صورت زیر حفظ شود:

یائسگی مردانه در واقع نشانگر آمادگی برای مرحله بعدی زندگی است. زنان باید تغییرات میانسالی را به راحتی پذیرفته و همسران خود را در این مسیر تشویق و حمایت کنند. بسیاری از مردان در این دوره احساس می‌کنند که توان، هدف، ارزش و قدرت‌شان را از دست داده‌اند. زنان باید به مردان نشان دهند که همچنان از آن‌ها حمایت می‌کنند و این مرحله، شروع یک دوره پربارتر در زندگی آن‌هاست. یکی از ترسناک‌ترین تغییرات در زندگی یک مرد، تغییرات مربوط به مسائل جنسی است، چراکه آن‌ها تصور می‌کنند که جزو مهمی از مردانگی‌شان را از دست داده‌اند. بنابراین زنان باید به آن‌ها نشان دهند که در این مرحله همراه آن‌ها هستند و به آن‌ها کمک می‌کنند تا در مورد ترس‌ها و خواست‌هایشان صحبت کنند.

مردان نیازمند حمایت سایر همجنسان خود هستند و باید بدانند که یائسگی در مردان منحصر به فرد نیست و در واقع در تمام مردان رخ می‌دهد. این مهم را فراموش نکنیم که آغاز یائسگی مردانه در واقع نشانه آماده شدن برای مرحله بعدی است و برخلاف آنچه اغلب تصور می‌شود، آغاز یک پایان نیست. در واقع، این مرحله گذار به سوی مرحله دیگری از زندگی فعال، پرحاصل و هدفمند در حیات یک مرد است.

خواننده گرامی، پیشنهاد می شود مطلب ” علائم کم کاری غدد جنسی در مردان ” را جهت کسب اطلاعات بیشتر در زمینه یائسگی مردان مطالعه فرمایید.

منبع: آفتاب. ایسنا. سیمرغ

دکتر منشادی
دکتر منشادی

فوق تخصص غدد،‌متابولیسم و رشد کودکان

دیگر مقالات

مشاوره رایگان افزایش طول آلت تماس و مشاوره