یائسگی در مردان

post_image

آندروپوز یا یائسگی در مردان یک فرآیند طبی سالمندی و یک موقعیت فیزیکی شبیه یائسگی در زنان است که معمولا از سن ۴۵ سالگی به بعد بروز می‌کند. در این فرآیند سطح هورمون تستوسترون که یکی از اصلی‌ترین هورمون‌های مردانه (آندروژن) است به طور پیوسته کاهش می‌یابد و مرد علایمی‌ نظیر گرگرفتگی، افسردگی و تغییرات خلق و خوی را تجربه می‌کند.

علت یائسگی زودرس در مردان

علاوه بر فرآیند طبیعی سالخوردگی و افزایش سن عواملی نظیر برخی از بیماری‌های قلبی، استفاده طولانی مدت از برخی داروها، افسردگی، چاقی که بر تولید هورمون تستوسترون تاثیر دارند می‌توانند آغازکننده زودرس آندروپوز باشند. عللی نظیر از دست دادن اشتیاق به کار و اخراج از کار، تغییرات ناگهانی در برخورد با خانواده، از دست دادن فرصت‌های مناسب در زندگی و ناتوانی جسمی‌ از دیگر علایم این مشکل هستند.

وقتی غلظت تستوسترون خون در افراد مسن، کمتر از میزان حداقل در افراد جوان باشد، آن را یائسگی مردانه (آندروپوز) می‌گویند که با کم کاری غدد جنسی همراه است.

کاهش میل جنسی از علائم اصلی کاهش تستوسترون در مردان میانسال است، تحلیل رفتن توده عضلانی بدن به همراه کاهش قدرت عضلانی، کاهش توان عملکرد فیزیکی و گاها ذهنی، افسردگی، تغییر در رفتار، خستگی، تحریک پذیری و در برخی موارد گُرگرفتگی از علایم کاهش هورمون مردانه است.

برخلاف خانم‌ها، شروع یائسگی در مردان غیرقابل پیش بینی و تدریجی است و سبب می‌شود که در تشخیص و درمان این مردان تعلل پیش آید. به طور طبیعی در سنین ۲۵ تا ۷۵ سالگی یک کاهش پیشرونده در عملکرد بیضه‌ها (که محل اصلی تولید هورمون مردانه است) اتفاق بیفتد، این کاهش در ۴۵ تا ۵۰ سالگی به حداکثر می رسد، به طوریکه میزان تستوسترون آزاد خون ۵۰ درصد کاهش می‌یابد.

درمان یائسگی در مردان

درمان‌های یائسگی مردانه شامل درمان جایگزینی با هورمون تستوسترون، استفاده از تولیدات گیاهی، رژیم غذایی مناسب، حمایت روحی از سوی خانواده و داشتن خواب کافی و فعالیت‌های ورزشی منظم است.

با توجه به برخی علائم آندروپوز توصیه می‌شود در درمان گر گرفتگی از چای، قهوه، غذاهای پرادویه و بسیار شیرین پرهیز کرده و از مایعات فراوان استفاده کرد. در نوسانات خلقی به دلیل اختلال در سروتونین استفاده از حبوبات و غلات توصیه می‌شود. همچنین در مورد پوکی استخوان مصرف شیر، سویا، ماست کم‌چرب، ماهی آزاد، سبزیجات سبز رنگ و انجیر و در مورد بیماری‌های قلبی مصرف غذاهای حاوی روغن امگا۳ مانند روغن ماهی آزاد بسیار سودمند است.

برخی کارشناسان، درمان یائسگی مردانه را یک نوع پزشکی کردن یا Medi calization غیرضروری روند طبیعی سالمندی می‌دانند و معتقدند بسیاری از مردان میانسال که میزان هورمون تستوسترون آنها نیز طبیعی است، دچار کاهش میل جنسی، افسردگی یا خستگی هستند که ناشی از عواملی چون از دست دادن شغل، نارضایتی زناشویی، چاقی و … است. همچنین لازم است زنان در صورت وقوع این مشکل همسر خود را بیشتر مورد حمایت عاطفی خود قرار دهند. برقراری یک ارتباط صمیمانه با همسر در این موقعیت یکی از اساسی‌ترین مسائل است و مهم است که این ارتباط به طرق زیر حفظ شود:

یائسگی مردانه در واقع زمان آمادگی برای نیمه دوم زندگی است. زنان باید تغییرات میانسالی را در زندگی خودشان آسان گرفته و همسرانشان را نیز در این مورد تشویق و حمایت کنند. اغلب مردان در این دوره احساس می‌کنند توان، هدف، ارزش و قدرت‌شان را از دست داده‌اند. زنان باید به مردان نشان دهند دوست‌شان دارند و این مرحله آغاز یک مرحله پربارتر در زندگی آنان است. ترسناک‌ترین تغییر در زندگی یک مرد، تغییرات مربوط به مسائل جنسی است، چراکه آنان تصور می‌کنند جزو مهمی از مردانگی‌شان را از دست داده‌اند، بنابراین زنان باید به آنها نشان دهند در این مرحله با آنها همراه بوده و به آنان کمک کنند تا در مورد ترس‌ها و خواست‌هایشان صحبت کنند.

مردان نیازمند حمایت سایر همجنسان خود بوده و باید بدانند یائسگی در مردان منحصر به فرد نبوده و در سایر مردان نیز رخ می‌دهد. این مهم را فراموش نکنیم که آغاز یائسگی مردانه در واقع نشانه آماده کردن او برای نیمه دوم است و برخلاف آنچه اغلب تصور می‌شود آغاز یک پایان نیست و در واقع مرحله گذار به سوی مرحله دیگر از زندگی فعال، پرحاصل و هدفمند در حیات یک مرد است.

خواننده گرامی، پیشنهاد می شود مطلب ” علائم کم کاری غدد جنسی در مردان ” را جهت کسب اطلاعات بیشتر در زمینه یائسگی مردان مطالعه فرمایید.

منبع: آفتاب. ایسنا. سیمرغ

دیگر مقالات

مشاوره رایگان افزایش طول آلت Call Now Buttonتماس و مشاوره