کودک و بی اشتهایی

[sbu_post_image]

گاهی اوقات والدین تصور می کنند که فرزندشان بی اشتهاست. در حالی که بیش از ظرفیت ، به او غذا می دهند و وقتی که او نمی خورد، تصور می کنند که مشکلی در اشتهای وی ایجاد شده است.

اگر وضعیت رشد فرزند شما در نمودار قد و وزن مطلوب است و رشد طبیعی نشان می دهد، پس دلیلی برای نگرانی وجود ندارد. غالبا تغییر رژیم غذایی نیز بی تاثیر در اشتهای کودک نیست. غذاهایی که چرب باشند، اشتیاق کودک را نسبت به غذا خوردن کمتر می کنند برای مثال اکثر بچه ها شیر را دوست دارند، اما بچه های بی اشتها شیر بدون سرشیر و شیر کم چرب را بهتر می خورند. گوشت ، سبزیجات و میوه نیز از منابع غذایی خوب برای کودکان به شمار می رود.

خانواده‌ها باید از تهیه غذاهای پر ادویه و سرخ کرده برای کودکان پرهیز کنند و در این رابطه با افزایش سن کودک مقدار غذای او را در هر وعده افزایش دهید و از دادن غذاهای آبکی که معده کودک را سریعا پر می‌کند، خودداری شود.

مهمترین وعده غذای کودک

مهمترین وعده غذای کودک، صبحانه استاندارد است لذا در استفاده از این وعده غذایی نباید کوتاهی شود. همچنین، بهترین میان وعده برای کودک نان است پس نان به همراه پنیر، تخم مرغ و خرما به عنوان میان وعده برای کودک استفاده شود و مصرف روزانه شیر نیز باید مورد توجه قرار گیرد.

توصیه هایی برای رفع بی اشتهایی کودکان

  • توصیه می‌شود که معده کودک با هر نوع مواد عذایی بی‌ا‌رزش مانند پفک، چیپس، نوشابه، آبمیوه صنعتی (آماده)،آدامس و انواع شکلات پر نشود.
  • گاهی اوقات وقتی با فرزندتان بیرون می روید و او تقاضای یک شیرینی یا شکلات می کند. با او مخالفت نکنید، زیرا گاهی اوقات این خوراکی بیشتر غذای روح کودک شما به حساب می آید.
  • البته بهتر است این گونه خوراکی ها بعدازظهر یا عصر به کودک داده شود تا مانع خوردن غذای اصلی نشود.
  • یکی دیگر از کارهایی که والدین می توانند صورت دهند این است که یک رژیم غذایی کامل و متنوع را برای کودک در نظر بگیرند، اما به او اجازه دهند که مسوولیت انتخاب غذای خود را به عهده گیرد. بدین ترتیب او تمایل بیشتری برای خوردن غذا پیدا خواهد کرد.

منبع: دکتر طیبی

دکتر منشادی
دکتر منشادی

فوق تخصص غدد،‌متابولیسم و رشد کودکان

دیگر مقالات

مشاوره رایگان افزایش طول آلت تماس و مشاوره