کودکان چاق و فشار خون بالا

[sbu_post_image]

کودکان چاق معمولا بدون آنکه والدین مطلع باشند مشکل فشارخون هم دارند. در نهایت پروفایل لیپیدی یا چربی خون، کلسترول و گلیسیرید خون این کودکان بالا بوده و دور کمر بزرگی دارند.

این کودکان از نظر اجتماعی منزوی و گوشه گیر بوده و هر چه قدر بزرگ شده و به سن دبستان، راهنمایی و دبیرستان می رسند از جمع بیشتر دور شده و از نظر روان شناسی این مساله کاملا مشخص است که نسبت به ظاهر فیزیکی خود اعتماد به نفس ندارند.

رشد قدی در کودکان چاق

چاقی بر رشد قدی همه تاثیر می گذاردمعمولا دیده شده افراد چاقی که از کودکی چاق بوده اند حتی اگر از نظر ژنتیکی قد بلند بوده اند نسبتا قد کوتاه بوده در مقایسه با هم سن و سالان خود قد کوتاه هستند.

علت این موضوع آن است که در بدن هورمونی به نام لپتین از سلول های چربی بدن ترشح می شود. هر چه قدر تعداد سلول های چربی در بدن بیشتر باشد، میزان ترشح هورمون لپتین بیشتر خواهد بود.

بلوغ زودرس در کودکان چاق

یکی از فاکتورهای کلیدی که در بلوغ دختران و پسران اهمیت دارد، این است که لپتین در بدن ترشح می شود. با شروع نوجوانی، ما شاهد تجمع چربی در بدن هستیم.

با تجمع چربی، ترشح هورمون لپتین هم آغاز می شود که خود این هورمون بر هیپوتالاموس تاثیر گذاشته و سبب ترشح هورمون های دیگری می شود. همچنین بر هیپوفیز تاثیر گذاشته و سبب ترشح هورمون های جنسی دیگری شده و در نهایت بر اندام های تناسلی اثر گذاشته و سبب ترشح هورمون هایی مثل استروژن و پروژسترون در دختران و تستوسترون در پسرها می شود. در یک کودک چاق به طور طبیعی هورمون لپتین ترشح می شود و لپتین خود محرکی برای ترشح هورمون های جنسی شده و سبب بلوغ زودرس در کودکان می شود که پیامدهای اجتماعی زیادی را به دنبال دارد.

منبع: پزشکی

دکتر منشادی
دکتر منشادی

فوق تخصص غدد،‌متابولیسم و رشد کودکان

دیگر مقالات

مشاوره رایگان افزایش طول آلت تماس و مشاوره