کوتاهی قد کودک

post_image

عوامل بسیار زیادی بر کوتاه قدی کودکان تاثیر می گذارد. اگر نقش ژنتیک را که عامل بسیار مهم و فاکتوری کلیدی محسوب می شود کنار بگذاریم، بحث تغذیه به میان می آید و اینکه چه مواد مغذی و چه نوع تغذیه ای می تواند بر کوتاه قدی یا بلندقدی کودکان تاثیر بگذارد.

نقش تغذیه در رشد قدی کودک

شاید امروزه خیلی کمتر به این نکته توجه می کنیم که چاقی به ویژه چاقی دوران کودکی می تواند پیامدهای جبران ناپذیری به دنبال داشته باشد که یکی از عوارض آن کوتاه قدی است. لازم به توضیح است چاقی ای که از دوران کودکی آغاز شود، در مقایسه با چاقی ای که در بزرگسالی ایجاد می شود، قطعا عوارض بیشتری در دوران بزرگسالی به همراه دارد.

ما با استفاده از یک رژیم غذایی غنی از موادمغذی حتی در کودکانی که پدر و مادر از نظر ژنتیکی قد متوسط یا کوتاهی دارند می توانیم رشد قدی بیشتری داشته باشیم.

نکته:

نکته ای که باید به آن توجه کنیم این است که نقش تغذیه در رشد قدی به قبل از دوران بلوغ باز می گردد. به محض آنکه نوجوان بالغ شد، دیگر با تغذیه نمی توان به رشد قدی او کمک کرد.

به همین دلیل توصیه می شود قبل از رسیدن کودک به دوران بلوغ مصرف مواد غذایی کلسیم دار که در شیر و لبنیات و ماست از نوع کم چربی موجود است، خانواده کلم شامل گل کلم، برگ کلم و…، دانه کنجد هم به دلیل امگا ۳ بالا و هم کلسیم بالا، مواد غذایی حاوی ویتامین A یا حاوی پیشتاز ویتامین A بتاکاروتن که در هویج، انبه و خرمالو موجود است و منابع غنی ویتامین C مثل مرکبات را افزایش دهیم.

و در نهایت مرتبا کنترل کنیم که کودک مان دچار فقر آهن نباشد زیرا فقر آهن خود زمینه را برای اختلال در رشد قدی فراهم می کند. معمولا کودکانی که دچار کم خونی اند هم وزن گیری خوبی ندارند و هم قد شان کوتاه می ماند.

تاثیر خواب بر افزایش قد کودک

غیر از تغذیه آنچه بر رشد قدی کودکان تاثیر می گذارد یک خواب آرام شبانه است. خیلی از بچه ها ممکن است بعد از ظهرها دو ساعتی بخوابند اما شب ها دیر بخوابند و صبح زود بلند شوند. این نوع خوابیدن ملاک نیست. خوابیدن در شب باید در شرایطی باشد که هورمون ملاتونین یا هورمون خواب ترشح شود. نباید فراموش کرد یکی در زمان خواب و یکی در زمان فعالیت روزانه است که هورمون رشد ترشح می شود. بسیار مهم است که کودکان خواب آرام شبانه داشته باشند و در درجه دوم به اندازه کافی فعالیت کنند. در ضمن توصیه می شود حتی الاامکان یک ساعت قبل از خواب، کودک قندهای ساده مثل شکر، شکلات، آب نبات، تافی و… مصرف نکند چون قندهای ساده خود در هورمون رشد اختلال ایجاد می کنند و وقتی هورمون رشد به اندازه کافی ترشح نشود، رشد قدی تا حدی دچار اختلال می شود.

منبع: پایگاه تخصصی افزایش قددکتر سید حسین دهقان منشادی
فوق تخصص غدد و متابولیسم-رشد کودکان
آدرس : تهران خ شریعتی، متروی شریعتی، جنب حسینیه ارشاد، کوچه ارشاد، پلاک ۱، طبقه ۳، واحد ۲۱روش های افزایش قد

درمان کوتاهی قد

Print Friendly, PDF & Email
0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *