کوتاهی قد ناشی از کمبود هورمون رشد

post_image

در بین علل کوتاهی قد بیشترین عامل، کوتاهی قد ناشی از کمبود هورمون رشد است. کودکانی که دچار اختلال در هورمون رشد هستند اصلاً رشد نمی‌کنند یا رشدشان بسیار اندک است. هورمون رشد هورمونی است که به طور طبیعی از غده هیپوفیز ترشح می‌شود و مهمترین عملکرد آن افزایش رشد قدی کودکان با تأثیر بر روی صفحات رشد است.

نوزادان و کودکان باید طبق کارت مراقبت رشد، قد، وزن و دور سر کودک را بر اساس زمان‌بندی در مراکز بهداشتی و درمانی یا تحت نظر متخصص کودکان اندازه‌گیری کنند تا مشخص شود که کودک به اختلال در عملکرد رشد دچار نشده باشد. اگر در این اندازه گیری‌ها متوجه اختلال شویم، پزشک متخصص اطفال، کودک را به فوق تخصص غدد ارجاع داده تا کمبود هورمون کودک به واسطه دارو و درمان رفع شود.

افزایش قد در هر سنی متفاوت است اما به طور معمول کودکان بعد از ۳ سالگی تا قبل از سن بلوغ، باید سالیانه ۵ تا ۶ سانتی‌متر رشد قدی داشته باشند و کودکانی که ترشح هورمون رشد در آنها دچار اختلال است این ۵ تا ۶ سانتیمتر رشد را هم ندارند. در این دسته از کودکان، سایز کفش بزرگ نمی‌شود و ثابت می‌ماند و قد لباس‌های سال گذشته نیز کوتاه نمی‌شود و به راحتی می‌توان فهمید که کودک دچار اختلال در افزایش قد شده است.

علت اختلال در افزایش قد ژنتیک است. بعضی از نوزادانی که با پا به دنیا می‌آیند یا بعد از تولد دچار مشکلات تنفسی می‌شوند نیز به این بیماری دچار می‌شوند. همچنین ممکن است کودک سالم باشد اما به خاطر ضربه‌ای که به سرش خورده دچار این اختلال شود.

خانواده‌ها دقت داشته باشند ممکن است کوتاهی قد ژنتیکی باشد و اصلاً ربطی به مشکلات و اختلال هورمون رشد نداشته باشد چرا که اگر خود پدر و مادر و بستگان کوتاه قد باشند مسلم است که فرزندشان نیز قد کوتاهی داشته باشند.

در بین عوامل موثر بر افزایش قد ، تغذیه تا کنون نقش پر رنگی داشته است. کلم بروکلی از سبزیجات مهم است که دارای ویتامین های سالم است و همچنین در حفظ سلامت بدن بسیار خوب است. متعلق به خانواده کلم و سرشار از ویتامین C و آهن است و دارای خواص ضد سرطان و همچنین سرشار از فیبر است. در تحریک هورمون رشد بدن شما کمک میکند و در نتیجه در افزایش قد موثر است.

همچنین نخود فرنگی یکی دیگر از سبزیجات مهم است که با مواد معدنی و ویتامین های زیادی دارد و برای سلامت بدن بسیار خوب است. ارزش تغذیه ای بالایی دارد. نخود فرنگی غنی از ویتامین، فیبر، پروتئین، مواد معدنی و لوتئین می باشد که در تحریک هورمون رشد در بدن به افزایش قد و درمان کوتاهی قد ناشی از کمبود هورمون رشد بسیار کمک میکند.

برای آشنایی با روش های درمان کوتاهی قد بر روی لینک کلیک کنید.

منبع: دکتر سلام. تابناکدکتر سید حسین دهقان منشادی
فوق تخصص غدد و متابولیسم-رشد کودکان
آدرس : تهران خ شریعتی، متروی شریعتی، جنب حسینیه ارشاد، کوچه ارشاد، پلاک ۱، طبقه ۳، واحد ۲۱روش های افزایش قد

درمان کوتاهی قد

Print Friendly, PDF & Email
0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *