کنترل دیابت حاملگی بعد از زایمان

[sbu_post_image]

بعد از تولد کودک، بدنتان بعد از کار سخت حاملگی و زایمان شروع به بهبودی می کند. بعضی از کسانی که اولین بار زایمان داشته اند کنترل بهتری روی سطح قندشان دارند. برای خیلی ها این دوره (بعد از زایمان) زمانی است که قند خون خیلی نوسان می کند. نمی توان پیش بینی کرد که بدنتان چطور عمل خواهد کرد و ممکن است شما را افسرده و گیج کند.

تغذیه کودک با شیر مادر ( ‌‌Breastfeading ) برای زنان دیابتی خوب است، اما ممکن است پش بینی قند خونتان را اندکی مشکل کند. در طول چند هفته اول همراه نوزاد در خانه خسته می شوید و از کمبود خواب دچار استرس خواهید شد و برنامه ریزی تان به هم می ریزد. روند خواب نامنظم خطر چرت زدن هنگام یک میان وعده یا وعده غذایی را افزایش می دهد. قند خون پایین خطری جدی است.

برای سلامت و امنیت کودکتان مهم است که قند خونتان را کنترل کنید تا بر خودتان مسلط باشید. بنا به همه دلایل بالا چک کردن قند خونتان بسیار مهم است. با پیش دیابت می توان دیابت را کنترل کرد در واقع پیش دیابت  پیش تشخیص دیابت است.

حدود 50% زنانی که به دیابت حاملگی(GDM) مبتلا می شوند طی 5 سال اول بعد از زایمان دچار دیابت نوع 2 می شوند. تشخیص زودهنگام پره دیابت و دیابت بعد از زایمان کمک به پیشگیری و تاخیردر ابتلا به بیماری دیابت نوع 2 در این دسته از زنان خواهد کرد.

ابتلا به دیابت نوع 2 در زنان مبتلا به GDM قابل پیشگیری بوده و یا می توان ابتلا به آن را به تاخیر انداخت . این امر از طریق مداخلات تغذیه ای و سبک زندگی سالم در طول دوره قبل و بعد از زایمان و عمل سزارین میسر خواهد شد.

منبع: دیابت ، رژیم درمانی نوین

دکتر منشادی
دکتر منشادی

فوق تخصص غدد،‌متابولیسم و رشد کودکان

دیگر مقالات

مشاوره رایگان افزایش طول آلت تماس و مشاوره