post_image

غده‌های پاراتیروئید چهار غده کوچکی هستند که در طرفین غده تیروئید قرار گرفته‌اند و وزن تمام آنها فقط نیم گرم است ولی چون اعمال مهمی در بدن ما انجام می‌دهند این است که جلب توجه کرده است. غده‌های پاراتیروئید در بدن حافظ تهیه و پخش کلسیم هستند و از جایی این کلسیم را استخراج کرده و به جایی که لازم است می‌رسانند و خلاصه سوراخی را باز کرده و منبع کلسیم را از آن خارج می‌کنند و سوراخ دیگری را بسته و مواد کلسیمی را در آنجا محفوظ نگه می‌دارند. اختلالات غده پاراتیروئید نقش مهمی در سلامت بدن ایفا میکند ، در ادامه به کم کاری غدد پاراتیروئید می پردازیم .

کم کاری غدد پاراتیروئید

کم کاری‌ پاراتیروئید عبارت‌ است‌ از کاهش‌ تولید هورمون پاراتیروئید (پاراتورمون) از غدد پاراتیروئید (که‌ به‌ اندازه‌ نخود هستند و در پشت‌ غده تیروئید قرار دارند). کاهش‌ هورمون‌ پاراتیروئید در خون‌ باعث‌ پایین‌ افتادن‌ کلسیم خون‌ می‌شود. هورمون‌ پاراتیروئید همراه‌ با ویتامین‌ D و کلسی‌تونین (یک‌ هورمون‌ که‌ از تیروئید ترشح‌ می‌شود) سطح‌ کلسیم‌ را در بدن‌ تنظیم‌ می‌کنند. کم ‌کاری‌ پاراتیروئید نادر است‌ و در کودکان‌ بیش‌ از بزرگسالان‌ رخ‌ می‌دهد.

این کم کاری متعاقب برداشتن یا ضایعه دیدن غدد پاراتیروئید بروز می کند. کمبود هورمون پاراتیروئید و در مراحلی که به صورت مخفی و پنهان بروز می کند، تحریک پذیری اعصاب و عضلات پدید می آید که به کم بودن میزان کلسیم خون، بالا بودن میزان فسفر و فقدان کلسیم و قلیایی بودن ادرار مربوط می باشد.

منبع: دانشنامه رشد ، گسترش ، دلنیا

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
You need to agree with the terms to proceed

فهرست
Call Now Buttonتماس و مشاوره