کم کاری غدد جنسی و ناتوانی جنسی

[sbu_post_image]

علایم و نشانه های کم کاری غدد جنسی

برحسب اینکه کم کاری غدد جنسی کی اتفاق افتاده باشد، علایم متفاوتی خواهند داشت:

کم کاری غدد جنسی در حین تکامل جنین در رحم مادر

اگر هنگام تکامل جنین بدن به میزان کافی هورمون تستوسترون تولید نکند آن موقع دستگاه تناسلی خارجی تکامل پیدا نخواهد کرد. عدم تکامل از خفیف تا کاملا شدید فرق می‌کند. در موارد خفیف، دستگاه تناسلی مذکر است ولی به خوبی تکامل نیافته است، در موارد متوسط دستگاه تناسلی مبهم می‌باشد و تنها از شکل دستگاه تناسلی نمی‌توان در مورد دختر یا پسر بودن بچه اظهارنظر کرد. در موارد کمبود هورمونی شدید با اینکه نوزاد از نظر ژنتیکی پسر است (۴۶XY) ولی دستگاه تناسلی خارجی کاملا دخترانه است.

کم کاری غدد جنسی در حین بلوغ

باز ممکن است بیمار فقط بلوغ دیررس و یا کم کاری غدد جنسی خفیف داشته باشد و یا اینکه مبتلا به کم کاری غدد جنسی تمام عیار گردد. این بیماران را از نظر شکل ظاهری به راحتی می‌توان تشخیص داد. علایم کم کاری غدد جنسی که در حین بلوغ اتفاق می‌افتد به قرار زیر هستند:
این بیماری استرس شدیدی به والدین و خود بیمار وارد می‌کند. متاسفانه در مواردی مرد با کم کاری غدد جنسی تمام عیار، دانسته یا نداسته ازدواج می‌کند و موضوع را همسر وی بعد‌ها متوجه شده و اختلافات زیادی پیش می‌آید.

 • کاهش توده عضلانی، توده عضلات بدن دخترانه می‌شود.
 • عدم کلفت شدن صدا، این گونه مردان صدای زیر و زنانه دارند.
 • عدم رشد موی بدن که در موارد شدید این گونه مردان هیچ گونه رویش ریش ندارند.
 • فقدان رشد آلت تناسلی و بیضه‌ها، در موارد شدید بیضه‌ها در مرد بالغ به اندازه سنجد هستند و آلت تناسلی بچه گانه و طول آن ۲-۱ سانتی متر می‌باشد.
 • چون هورمون تستوسترون سبب بسته شدن اپیفیز استخوان‌ها می‌شود، به علت فقدان هورمون تستوسترون اندام‌های این مردان بیش از حد رشد کرده و قد بلند می‌شوند. در اصطلاح به این گونه مردان که قد بلند داشته و فاقد رویش مو و رشد دستگاه تناسلی می‌باشند، عامه مردم خواجه می‌گویند.
 • رشد سینه‌ها

کم کاری غدد جنسی در بالغین

یعنی این مردان دوران بلوغ را به صورت طبیعی سپری کرده و بعدا بنا به عللی دچار کم کاری بیضه‌ها می‌شوند. علائم و نشانه‌های آن عبارتند از:

 • اختلال نعوظ
 • ناباروری
 • کاهش موهای ریش و بدن
 • کاهش توده عضلات بدن
 • سینه‌ها کم کم بزرگ می‌شوند.
 • پوکی استخوان‌ها
 • خستگی
 • کاهش میل جنسی و ناتوانی جنسی
 • عدم تمرکز حواس

تاثیر کم کاری غدد جنسی در مردان مسن

پوکی استخوان یک بیماری مردان و زنان مسن است. حتی اگر یک مرد جوانی بنا به دلائلی مبتلا به کم کاری غدد جنسی شود، پوکی استخوان شدید در وی ایجاد خواهد شد. اگر به این مردان بدرستی هورمون مردانه تجویز شود، تراکم استخوان رفته رفته طبیعی می شود.

همچنین کاهش میزان هورمون تستوسترون سبب کاهش توده عضلانی و قدرت عضلانی می شود. با افزایش سن در مردان مسن که دچار کم کاری غدد جنسی هستند، بعلت کمبود هورمون تستوسترون، هم دچار پوکی استخوان می شوند و هم اینکه قدرت عضلانی کاهش می یابد. وقتی قدرت عضلات ران کاهش یابد با مختصر هل دادن فرد نمی تواند تعادل خود را حفظ کرده و به زمین می خورد و چون این مردان دارای پوکی استخوان هستند، با مختصر عدم تعادل به زمین خورده و دچار شکستگی سر استخوان ران می شوند. این افراد حتی اگر روی فرش به زمین بخورند ممکن است دچار شکستگی شوند.

عروقی که به قلب خون می رسانند عروق کرونر نامیده می شوند. هرگاه این عروق دچار تنگی شده و یا مسدود شوند، خون رسانی به عضله قلب مختل شده و بیمار دچار آنژین قفسه صدری یا سکته قلبی می شود. یکی از اثرات هورمون تستوسترون، اتساع عروق کرونر قلبی است. میزان سکته قلبی در مردان مسن مبتلا به کم کاری غدد جنسی بیشتر از مردان سالم است. علاوه از آن هورمون تستوسترون سبب افزایش میزان چربی مفید خون می شود و مردانیکه دچار کمبود هورمون تستوسترون می شوند در آنها میزان چربی مفید خون کاهش می یابد. علاوه از آن اگر مردانیکه دارای کمبود هورمون تستوسترون هستند درمان شوند، میزان کلسترول خونشان کاهش پیدا می کند.

شایعترین شکایت در مردان مبتلا به کم کاری غدد جنسی، کاهش میل جنسی و ناتوانی جنسی است. ناتوانی جنسی در مردان دارای چهار علت مهم است: علل عروقی، علل عصبی، علل هورمونی و علل آناتومیک. برای تشخیص کمبود هورمون تستوسترون و درمان ناتوانی جنسی ، آزمایشات خاصی لازم است. تشخیص صحیح کمبود هورمون تستوسترون در مردان دارای اهمیت زیادی است چون درمان مناسب سبب بهبود کیفیت زندگی آنها شده و درمان نابجا با افزایش تستوسترون سبب عوارض زیادی می گردد.

آشنایی با درمان ناتوانی های جنسی (کلیک کنید)

منبع: دانشجو. جام جم سرا

دکتر منشادی
دکتر منشادی

فوق تخصص غدد،‌متابولیسم و رشد کودکان

دیگر مقالات

مشاوره رایگان افزایش طول آلت تماس و مشاوره