کم کاری تیروئید و جلوگیری از افزایش قد

[sbu_post_image]

برخی والدین نگران کوتاهی قد کودکان به علت عملکرد غدد داخلی و از جمله مهم‌ترین هورمون یعنی هورمون رشد هستند که اختلال در ترشح آن و همچنین کم کاری تیروئید باعث جلوگیری از افزایش قد و کاهش رشد می‌گردد. به‌طوری که جوانان حتی کم‌سن‌تر از سن طبیعی خود به نظر می‌رسند. متخصص اطفال یا غدد در صورت تشخیص می‌تواند میزان طبیعی هورمون رشد را از طریق دستور آزمایش‌های لازم بررسی کند. درمان برای افراد مبتلا به کاهش ترشح هورمون رشد، شامل دریافت مکمل‌های هورمونی رشد است. البته برای افراد مبتلا به سندرم ترنر و افراد بالغ مبتلا به ناراحتی ‌های مزمن کلیه هم این هورمون تجویز می‌شود.

اگر یک کودک 4ساله میزان قدش به اندازه کودک دوساله باشد،نشان‌دهنده یک اختلال یا بیماری در کودک است که می تواند عامل عقب افتادن سن استخوانی نسبت به سن تقویمی کودک باشد.

اگر چه میزان قد کودک تحت تاثیر عوامل ارثی و ژنتیکی است اما بیماری های مزمن مانند تيروئيد، هيپوفيز، غدد فوق کليه، کم خون، بيمار‌های عفونی، قلبی ، کليوی و مصرف برخی داروها در کودکی منجر به بروز اختلال در افزایش قد در کودکان می شود.

عوارض اختلالات تیروئیدی و افزایش قد

تشخیص و اقدام برای درمان اختلالات هورمونی تیروئید در زمان مناسب نقش پررنگی در رفع علائم برگشت‌ناپذیر کودکان دارد و تا زمانی که کم کاری تیرویید به طور کامل درمان نشود تشخیص کمبود هورمون رشد، امکان‌پذیر نیست چون با کم کاری تیرویید، ترشح هورمون رشد از غده هیپوفیز، کاهش می‌یابد.
عوارض تاخیر در تشخیص و درمان اختلالات تیروئیدی بعد از دو سالگی غیرقابل برگشت است  و تشخیص کم کاری تیروئید پس از دو سالگی، عوارض عصبی را برای فرد در بر خواهد داشت که به دنبال آن با وجود رشد فیزیکی طبیعی، فعالیت‌های عصبی را فرد را دچار مشکل می کند.

افزایش قد در هر سنی متفاوت است اما به طور معمول کودکان بعد از 3 سالگی تا قبل از سن بلوغ، سالیانه 5 تا 6 سانتی‌متر افزایش رشد قدی دارند و کودکانی که دچار کم کاری تیروئید هستند، رشد آنها دچار اختلال شده و این افزایش قد را ندارند. علت کم کاری تیروئید ناشناس است ولی شایعترین علت آن خوب تشکیل نشدن غده تیروئید و یا اینکه قرار گرفتن آن در جای غیرطبیعی است و تاخیر در درمان کم کاری تیروئید می تواند در کاهش بهره هوشی آنها نیز تاثیر داشته باشد.

بنابراین باید به مسئله کم کاری تیروئید و جلوگیری از افزایش قد توجه ویژه ای شود.

برای مشاهده مقاله درمان کوتاهی قد کودکان بر روی لینک کلیک کنید.

منبع: بنیان. دانشنامه سلامت

دکتر منشادی
دکتر منشادی

فوق تخصص غدد،‌متابولیسم و رشد کودکان

دیگر مقالات

مشاوره رایگان افزایش طول آلت تماس و مشاوره