post_image

کم کاری‌ غده پاراتیروئید عبارت‌ است‌ از کاهش‌ تولید هورمون پاراتیروئید (پاراتورمون) از غدد پاراتیروئید (که‌ به‌ اندازه‌ نخود هستند و در پشت‌ غده تیروئید قرار دارند). کاهش‌ هورمون‌ پاراتیروئید در خون‌ باعث‌ پایین‌ افتادن‌ کلسیم خون‌ می‌شود. هورمون‌ پاراتیروئید همراه‌ با ویتامین‌ D و کلسی‌تونین (یک‌ هورمون‌ که‌ از تیروئید ترشح‌ می‌شود) سطح‌ کلسیم‌ را در بدن‌ تنظیم‌ می‌کنند. کم ‌کاری‌ پاراتیروئید نادر است‌ و در کودکان‌ بیش‌ از بزرگسالان‌ رخ‌ می‌دهد.

کم کاری غده پاراتیرویید یا هیپوپاراتیروئیدیسم (hypoparathyroidism) ممکن است ارثی یا اکتسابی باشد. در دهه های پیشین، هیپوپاراتیروئیدیسم اکتسابی ثانویه به جراحی گردن یا تیرویید شایع تر از هیپوپاراتیروئیدیسم ارثی بود، ولی امروزه شیوع این نوع کم کاری پاراتیرویید، در نتیجه پیشرفت روش های جراحی، که در آنها غدد پاراتیرویید (که در سطوح خلفی لوب های جانبی تیرویید قرار دارند) حفظ می شوند و نیز به دلیل آن که درمان غیر جراحی پرکاری تیرویید افزایش یافته است کاهش نشان می دهد.

کم کاری پاراتیرویید ارثی می تواند به صورت مجزا و بدون وجود سایر تظاهرات پوستی و غدد درون ریز ایجاد شود. به طور خاص تر، هیپوپاراتیروئیدیسم ارثی همراه با سایر ناهنجاری ها، مانند نقص تکاملی یا نارسایی اعضای درون ریز دیگر، مانند غده فوق کلیه، تیرویید یا تخمدان ایجاد می شود. کم کاری پاراتیرویید مزمن اکتسابی اغلب در اثر برداشتن ناخواسته تمام غدد پاراتیرویید در طی جراحی های گردن یا تیرویید روی می دهد. علل نادرتر هیپوپاراتیروئیدیسم مزمن اکتسابی، شامل آسیب ناشی از رادیوتراپی در پرکاری پاراتیرویید و آسیب غددی در بیماران مبتلا به هموکروماتوز و هموسیدروز، پس از انتقال خون های مکرر هستند.

تشخیص و درمان کم کاری غده پاراتیرویید

تست PTH کامل، بیشترین تست هورمون پاراتیروئید درخواستی است. برای کمک به تشخیص علت پایین یا بالا بودن سطح کلسیم، برای کمک به تشخیص بین علل مرتبط و غیرمرتبط با پاراتیروئید درخواست می شود. همچنین ممکن است برای پایش اثربخشی درمان وقتی فرد، بیماری مرتبط با پاراتیروئید دارد، درخواست شود.
افزایش ترشح PTH ممکن است به دلیل تومور خوش خیم پاراتیروئید و در نتیجه کم کاری غده پاراتیرویید، ایجاد شود.
میزان پایین PTH ممکن است به دلیل شرایطی باشد که باعث هیپرکلسمی یا اختلال در تولید PTH و در نتیجه کم کاری غده پاراتیرویید، می شوند.
فسفات ها، داروهای ضد تشنج، استروئیدها، ایزونیازید، لیتیم و ریفامپین، سطح PTH را افزایش می دهند.

درمان کم کاری غده پاراتیرویید عبارت است از جایگزینی ویتامین D یا ۱٫۲۵ OH)2 D3) (کلسیتریول) توأم با مصرف زیاد کلسیم خوراکی.

برای آشنایی با ” درمان کم کاری پاراتیروئید ” بر روی لینک کلیک کنید.

منبع: کتاب بیماری های غدد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
You need to agree with the terms to proceed

فهرست
Call Now Buttonتماس و مشاوره