1

post_image

باید دانست که کمبود ویتامین D اگر در سنین کودکی رخ دهد بیماری راشیتیسم یا نرمی استخوان را باعث می شود که علائم مخصوص به خود را دارد. برخورد اشعه آفتاب به صورت، گردن، بازوها و دست ها به مدت ۱۵ دقیقه برای ساخته شدن ویتامین D کافی است و پس از آن می توان از ضدآفتاب ها برای جلوگیری از مضرات اشعه ماوراء بنفش استفاده کرد. این میزان پرتو خورشید البته به شرط این که هوا صاف باشد و هیچ مانعی در مقابل آن وجود نداشته باشد اگر دو بار در هفته به بدن بتابد، تمام نیاز فرد به ویتامین D را تامین و از بیماری نرمی استخوان پیشگیری می کند.

فواید ویتامین D در راشیتیسم

ویتامینD یک نوع چربی است و مواد غذایی غنی از ویتامینD شامل شیر، پنیر، کره، خامه و ماهی های چرب مثل سالمون، ساردین و ماهی تن هستند. گوشت و تخم مرغ نیز دارای ویتامینD هستند، ولی چندان غنی نیستند. عملکرد اصلی ویتامینD حفظ مخازن کلسیم و فسفر بدن است. این ویتامین با تاثیر روی مخاط روده باریک باعث می شود درصد زیادی از کلسیم و فسفر موجود در مواد غذایی جذب شود و مانع از دفع این مواد با ارزش می گردد.

 ویتامین “د” تنها نوع ویتامینی است که هورمون نیز محسوب می ‌شود. این ویتامین برای محکم کردن استخوان‌ ها و دندان ها مفید بوده و همچنین به حفظ قدرت عضلانی و جذب کلسیم بدن کمک می ‌کند. وقتی شما کمبود کلسیم یا ویتامین “د” داشته باشید، استخوان های تان ترک خورده یا می‌ شکنند. بیماری اصلی ناشی از کمبود ویتامین D، راشیتیسم یا نرمی استخوان است. راشیتیسم یا ریکتز در اثر کمبود کلسیم و فسفر در زمان رشد استخوان ها در کودکان است. عوارض راشیتیسم در استخوان های اصلی و بلند رخ داده و فرد دچار درد و سستی عضلات می شود. به دلیل این که استخوان ها دارای املاح کمتری هستند، وزن را تحمل نمی کنند و انحنا می یابند.

به طور کلی راشیتیسم ( نرمی استخوان) یک بیماری استخوانی در بچه ها است که موجب ضعیف شدن استخوان، ایجاد پاهای پرانتزی و تغییر شکل در اندام ها می شود افرادی بیشتر از دیگران در معرض ابتلا به نرمی استخوان هستنداین گروه در معرض خطر شامل:

  • بچه ای که به مدت طولانی فقط از شیر مادر تغذیه کند و از مکمل ویتامین استفاده نکند ممکن است در معرض خطر ابتلا به راشیتیسم باشد.
  • افرادی که در رزیم غذایی خود مقدار کمی کلسیم استفاده میکنند نیز در معرض ابتلا به راشیتیسم هستند.
  • کسانی که پوست تیره دارند نیاز به نور بیشتری برای ساخت ویتامین دی دارند و در نور کم بیشتر در معرض کمبود ویتامین دی و بیماری راشیتیسم قرار می گیرند.
  • خطر راشیتیسم یا ریکتز برای کسانی که به لاکتوز حساسیت دارند به علت مصرف ناکافی لبنیات بیشتر است.

درمان نرمی استخوان یا راشیتیسم

تجویز کلسیم درمان راشیتیسم یا ریکتز است. معمولا چند ماه طول می کشد تا وضعیت بیمار به حد طبیعی برسد. پای پرانتزی یا بسیاری از تغییر شکل اندام ها با درمان دارویی خود به خود خوب می شوند. در حالات شدید تغییر شکل استخوان ها در کمبود ویتامین D و بیماری راشیتیسم ممکن است، جراحی نیاز باشد با این وجود بعضی اوقات تغییر شکل استخوانی لگن یا قفسه ی سینه و یا مشکلات قدی که برای بیمار به بوجود آمده ممکن است برای همیشه برای وی باقی بمانند.

برای آشنایی بیشتر با ” درمان نرمی استخوان ” بر روی لینک کلیک کنید.

منبع: پرشین پرشیا. واضح. هفت سیبدکتر سید حسین دهقان منشادی
فوق تخصص غدد و متابولیسم-رشد کودکان
آدرس : تهران خ شریعتی، متروی شریعتی، جنب حسینیه ارشاد، کوچه ارشاد، پلاک ۱، طبقه ۳، واحد ۲۱روش های افزایش قد

درمان کوتاهی قد

Print Friendly
Tagged with:  
Share →