کلسیم برای افزایش قد

[sbu_post_image]

یک برنامه غذایی مناسب برای افزایش قد گنجاندن همه مواد غذایی در سبدغذایی هر روز است.

شیر و افزایش قد

به دانش آموزان باید مواد غذایی مناسبی برسد و در دوره‌ای که در سن رشد هستند باید از تغذیه مناسب برخوردار باشند. همچنین کودکان باید از همه گروه‌های غذایی شامل لبنیات، مواد پروتئینی، گوشت، حبوبات، غلات، سبزی‌ها و میوه‌ها استفاده کنند. با این حال والدین نباید در خوردن مواد غذایی اصرار کنند زیرا حجم معده بچه‌ها کوچک است و موجب بی‌اشتهایی آنان می‌شود.

کلسیم برای افزایش قد و رشد و استحکام استخوانی لازم است که در محصولات لبنی مانند شیر،پنیر،ماست و تخم مرغ،گیاهان برگ سبز تیره مانند اسفناج،ماهی ساردین، مغزجات یافت می شود. برای جذب کلسیم نیاز به وجود ویتامین D است. بعضی غذاها مهار کننده جذب کلسیم اند و بر روی رشد اثر منفی دارند.این غذاها شامل نوشیدنی های حاوی کربوهیدرات ها،نمک،چربی،شکر و قهوه می باشند. داروهای غیر مجاز و سیگار جذب کلسیم را متوقف می کند.

بعد از ورزش و قبل از صرف صبحانه مصرف یک یا دو لیوان شیر برای افزایش قد بسیار پرفایده و تاثیرگذار است و در کنار ورزش علاوه بر افزایش قد سبب توانا شدن استخوانها نیز می شود. بهتر است قبل از نوشیدن شیر آن را شیرین نکنید و خالص میل نمایید.

افزایش قد کودک با مصرف شیر در دوران بارداری

همچنین مادراني كه در دوران بارداري هر روز به طور متوسط يك ليوان شير نوشيده اند فرزندان قد بلندتري به دنيا آورده اند. گفتني است در كنار افزایش قد كودك رشد و افزايش وزن كودك نيز سريعتر به نسبت ديگر نوزادان خواهد شد. فرزندان متولد شده از اين مادران كه هر روز شير مي‌خوردند قد بلندتري به نسبت ديگر همسالان خود داشته اند.

پزشكان هشدار مي‌دهند كه عدم مصرف مواد لبني در حين بارداري مي‌تواند سبب كم شدن ضريب هوشي و همينطور كاهش توانايي درس خواندن كودك در آينده شود.

شیر یکی از غنی ترین منابع کلسیم و ویتامین D بوده و هر لیوان آن حاوی ۸ گرم پروتئین با کیفیت بالا می باشد. توصیه می شود که کودکان ۲ تا ۳ سال روزانه ۲ لیوان، کودکان ۴ تا ۸ سال ۲٫۵ لیوان و نوجوانان و بزرگسالان روزانه ۳ لیوان شیر بنوشند.

برای آشنایی با روش های افزایش قد کوکان بر روی لینک کلیک کنید.

منبع: دانشنامه سلامت. شهر خبر

دکتر منشادی
دکتر منشادی

فوق تخصص غدد،‌متابولیسم و رشد کودکان

دیگر مقالات

مشاوره رایگان افزایش طول آلت تماس و مشاوره