کاهش هورمون انسولین و دیابت

post_image

هورمون انسولین که توسط سلولهای بتای جزایر لانگرهانس در پانکراس ترشح می شود؛ موجب تنظیم میزان قند خون می گردد. فقدان یا کاهش هورمون انسولین در بدن به هر علتی موجب افزایش میزان قند خون و در نتیجه بیماری دیابت خواهد شد که این بیماری دارای انواع مختلفی بوده و درمانهای متفاوتی دارد. کاهش هورمون انسولین و انواع دیابت نوع دو و کودکان یک اختلال متابولیکی است که در آن بدن فرد مبتلا توانایی سوخت و ساز کامل مواد قندی را از دست می دهد و قند خون افزایش می یابد.

علت کاهش هورمون انسولین

علت کاهش هورمون انسولین، دیابت نوع ۲ و کودکان این است که لوزالمعده فرد مبتلا قادر به ترشح هورمون انسولین نیست و یا اینکه با وجود انسولین، بدن در مقابل عمل آن مقاومت می کند. هورمون انسولین هورمونی است که باعث جذب قند به داخل سلول ها و تولید انرژی می شود در واقع هورمون انسولین مانند یک کلید عمل کرده و مولکول های قند را از خون به داخل سلول منتقل می کند. بنابراین در صورت فقدان هورمون انسولین یا عملکرد ناقص آن سطح قند خون افزایش می یابد ولی داخل سلول ها قند برای تولید انرژی وجود ندارد و با وجود قند فراوان در اطراف سلول های بدن، خود سلول ها دچار گرسنگی و فقدان انرژی هستند که بیمار برای جبران آن شروع به پرخوری می کند. افزایش بیش از اندازه قند خون باعث ورود قند به ادرار توسط کلیه ها می شود که این مسئله باعث پرادراری و به دنبال آن پرنوشی می شود.

انواع دیابت

بر اساس تقسیم بندی جدید دیابت به ۴ گروه طبقه بندی می شود:

  • دیابت نوع ۱،
  • دیابت نوع ۲،
  • دیابت دوران بارداری (GDM)،
  • دیابت به علت بیماری های پانکراس، بیماری های عفونی، مصرف داروها و…

پانکراس (Pancreas) غده ای است به شکل بادام و به رنگ خاکستری مایل به صورتی که به طور عرضی از پشت معده به طرف چپ به سمت طحال امتداد می یابد. طول آن ۱۵ سانتیمتری، ارتفاع ۶ سانتی متر و ضخامتش ۲ سانتیمتر است و شامل ۴ قسمت سر (Head)، گردن (Neck)، تنه (body) و دم (tail) می باشد. پانکراس دارای ترشحاتی است که توسط مجرای لوزالمعده به داخل دوازدهه تخلیه می شود که در همین محل ترشحات کیسه صفرا نیز توسط مجرای مشترک صفراوی وارد می شود وظیفه ی این ترشحات که حاوی آنزیم های مختلف هستند هضم پروتئین ها، چربی ها و کربوهیدرات ها (قندها) و تبدیل آن ها به مواد اولیه سازنده می باشد.

لوزالمعده غده ای است که دارای بخش برون ریز و درون ریز می باشد. بافت برون ریز آنزیم های گوارشی را جهت تجزیه مواد غذایی ترشح می کند و همچنین با ترشح ماده قلیایی بیکربنات اسید معده را در دوازدهه خنثی می کند. بافت درون ریز لوزالمعده از سلول هایی بنام جزایر لانگرهانس تشکیل می شود که در سال ۱۸۶۹ میلادی توسط آسیب شناس آلمانی به نام لانگرهانس کشف شد این جزایر دارای ۵ نور سلول اصلی به نام های آلفا، بتا، دلتا، سلول های PP و اپسیلون می باشند. سلولهای آلفا هورمون گلوکاگون را ترشح می کنند در صورت کاهش سطح خونی گلوکز این هورمون ترشح شده و کبد را جهت آزادسازی گلوکز تحریک می کند و باعث افزایش گلوکز خون می شود. سلول های بتا ترشح هورمون انسولین و جلوگیری از کاهش هورمون انسولین و دیابت را به عهده دارند. سلول های دلتا سوماتوستاتین تولید می کنند. سلولهای PP پلی پپتیدهای لوزالمعده را ترشح می کنند. سلول های اپسیلون که کمتر از یک درصد سلول های جزایر لانگرهانس را تشکیل می دهند ماده ای بنام گرلین تولید می کنند. هر کدام از این مواد مترشحه از سلول های فوق وظیفه خاص خود را در بدن انجام می دهند.

خواننده گرامی، پیشنهاد می شود مطلب ” اصول درمان دیابت ” را جهت کسب اطلاعات بیشتر در زمینه دیابت مطالعه فرمایید.

منبع: کتاب راهنمای دیابتدکتر سید حسین دهقان منشادی
فوق تخصص غدد و متابولیسم-رشد کودکان
آدرس : تهران خ شریعتی، متروی شریعتی، جنب حسینیه ارشاد، کوچه ارشاد، پلاک ۱، طبقه ۳، واحد ۲۱روش های افزایش قد

درمان کوتاهی قد

Print Friendly, PDF & Email
0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *