1_155

علل ریزش مو

عمل کاشت مو در طی چند سال اخیر رواج بیشتری پیدا کرده است. این امر به دلیل پیشرفت متدهای کاشت مو و کاهش میزان زخم‌های ایجاد شده و همچنین افزایش آگاهی افراد نسبت به این روش درمانی می‌باشد. باید قبول کرد که افراد مشهور و ستاره‌ها ( کاشت مو احسان علیخانی )نیز معمولاً مشکلاتی را تجربه می‌کنند که برای افراد عادی نیز ایجاد می‌شوند؛ ازجمله ریزش مو. البته با در نظر گرفتن این که ظاهر این افراد نقش مهمی را در موفقیت آن‌ها بازی می‌کند، این افراد باید هرچه سریع‌تر و به بهترین نحو ممکن، ریزش موی خود را درمان کنند.

شایع ترین علت ریزش موی مردان ،آلوپشی آندرو ژنتیک است که آنرا ریزش مو ی مردانه نیز می نامند. در جوانانی که استعداد ژنتیکی ریزش مو دارند ، هورمونی بنام دی هیدرو تستوسترون (DHT) منجر به ریزش موهای سر می شود. در خانم ها نیز ریزش مو جنبه ارثی داشته و  به آن ریزش مو ی زنانه می گویند. استعداد ریزش مو در مردان و زنان از طرف خانواده پدری و یا مادری به ارث می رسد و شروع ریزش مو از سنین بلوغ می باشد.

سایر علل

علل دیگر ریزش مو عبارتند از : بیماری غده تیروئید ،کمبود آهن ،سابقه جراحی و یا بیهوشی عمومی ،رژیم غذایی سخت ،زایمان ، برخی از داروها و برخی از بیماری های پوستی.

فاکتور مهم دیگر استرس میباشد. ریزش موی ارثی در اثر استرس تشدید می گردد ولی استرس به تنهایی نمی تواند در فردی که استعداد ژنتیکی ندارد ایجاد ریزش مو بکند. باور های غلطی در مورد دلایل ریزش مو متداول است ولی باید دانست که علت ریزش موی سر ،عواملی نظیر کاهش جریان خون پوست سر ، شستشوی مکرر مو ها ویا گذاشتن کلاه نمی باشد.

در افراد بزرگسال ریزش ۷۵-۱۲۵ تار مو در روز طبیعی محسوب شده و ناشی از چرخه طبیعی رشد مو می باشد .

موهایی که بدلیل استعداد ژنتیکی در معرض ریختن هستند (موهای جلوی سر و بالای سر ) قبل از ریزش بتدریج نازک تر و کوتاه تر میشوند و در نهایت از بین میروند. خوشبختانه موهای پشت سر و دور سر مردان از لحاظ ژنتیکی مقاوم به ریزش بوده و بصورت مادام العمر بر روی سر باقی میماند .از همین موها در کاشت مو استفاده میشود .

کاشت مو، یگانه راه درمان قطعی ریزش موی آندروژنیک و ریزش موهایی است که منجر به از دست دادن دائمی بخشی از موهای سر، ریش، سبیل، مژه و یا ابرو شده اند. لذا با توجه به اهمیت مو در زیبایی و نیز جنبه های جنسی و اجتماعی آن بر آن شدیم تا مطالبی مختصر در مورد پیوند مو معرفی آن به شما ارائه نمائیم.

باید توجه نمود که مشکل ریزش مو در خانم‌ها شرایط متفاوتی با ریزش مو در آقایان دارد و باید از روش متفاوتی نسبت به درمان آن اقدام کرد. و این نکته باید در زمان انجام هر نوع کاشت مو زنان اعم از موی سر، مژه و ابرو  کاملاً مد نظر قرار گیرد . ریزش موی خانم‌ها در مقایسه با آقایان معمولاً با الگوهای متفاوت‌تر و به صورت پراکنده‌تری در پوست سر دیده می‌شود و می‌تواند در هر سنی اتفاق بیفتد. ریزش مو در آقایان عموماً ناشی از عوامل ژنتیکی یا ارثی است و از یک الگوی کاملاً مشخص پیروی می‌کند، در حالی که در خانم‌ها غالباً بیماری‌ها یا عوامل زمینه‌ای دیگر نقش بسیار مهمی در ریزش و کم‌پشتی موی سر دارند.

متقاضیان کاشت مو

فرد مناسب برای انجام پیوند مو چه کسی است؟ با توجه به این مطلب که پیوند مو، جزء درمانهای زیبایی محسوب می شود لذا تمامی موارد ذیل فقط در صورتی که از لحاظ روحی برای فرد آزار دهنده باشند بعنوان اندیکاسیون کاشت مو مطرح خواهند بود.

افرادی که به علت برخی بیماریها یا سوختگی و اسکار ناشی از تصادفات و جراحات مختلف و یا اسکار ناشی از جراحی ها دچار ریزش موی غیر قابل برگشت در قسمتی از سر، ابرو، مژه، ریش، یا سبیل خود شده اند.

– مردان و زنان مبتلا به طاسی آندروژنیک.

– آلوپسی آره آتا که به درمانهای معمول پاسخ نداده است افرادی که به دنبال خالکوبی،دچار ریزش موهای ناحیه ابرو شده اند.

– افرادیکه در گذشته از روشهای کاشت مو(punchیا کاشت الیاف مصنوعی) استفاده کرده اند و درحال حاضر از ظاهر موهای خود ناراضی هستند و یا از خط مویی که در کاشت قبلی بر ایشان طراحی شده است ناراضی هستند.

انواع روشهای کاشت مو

۱- روش flap

در این روش قسمتی از پوست حاوی مو را از ناحیه ای از سر به ناحیه مورد نظر پیوند می زنند. این روش بعلت ایجاد نمای نازیبا و غیرعادی و نیز عوارض جانبی شدیدی مثل نکروز و احتمال گذاشتن اسکار،فقط در موارد خاص انجام می شود.

۲-scalp reduction

در این روش توسط برش جراحی، وسعت منطقه طاسی را کاهش می دهیم .

۳- کاشت الیاف منصوعی

در این روش از الیاف مصنوعی شبیه به موهای فرد استفاده می شود. عیب این روش احتمال عفونت در ناحیه ی کاشت، ریزش موهای کاشت شده در اثر مرور زمان و نیاز به ترمیم های مکرر و نیز نبودن امکان تغییر مدل و رنگ مو و نیز هزینه بالای جراحی ها و ترمیم های مکرر است که نهایتآ منجر به منسوخ شدن این روش در برخی کشورها از جمله ایران شد

punch graft-4

در این روش دستهای مو توسط پانچِ از روی سر یا بدن برداشت می شود و در نواحی مورد نظر کاشت می شود. از معایب این روش نمای غیرطبیعی و عروسکی بود که منجر به غیر عملکردی بودن این روش شد.

۵-FUT

در روش کاشت مو fut  یک بافت نواری با تکنیک مخصوص از پشت سر برداشت شده ناحیه برداشت Sutureمی شود. بافت نواری برداشته شده توسط پرسنل مجرب و زیر میکروسکوپهای مخصوص کاشت مو،به واحدهای مو(FUG) تبدیل می شوند. سپس برشهای مخصوص در نواحی مورد نظر ایجاد شده وFUG ها داخل این برشها کاشت می شود. این روش روش gold standardکاشت موی طبیعی در حال حاضر می باش

۶-FIT

در این روش واحدهای مو(FUG) توسط پانچ های ظریف از سر یا بدن برداشت و در نواحی مورد نظر کاشت می شوند این موها بعلت FUGبودن نمای عروسکی ایجاد نمی کنند و SCAR ناشی از برداشت آنها بر خلاف پانچ براحتی ترمیم خواهد شد.

در عمل‌های کاشت مو معمولاً از موی سر استفاده می‌شود، با این حال گاهی موی کافی روی سر بیماران وجود ندارد و بانک موی سر آنان برای دستیابی به نتیجه دلخواه کافی نیست. در چنین مواردی می‌توان موی بدن را برای کاشت به کار برد، چون موی بدن از نظر ساختار و کیفیت شباهت بسیاری به موی سر دارد. مو را می‌توان از پا، بازو، شکم، قفسه سینه، پشت بدن، زیربغل یا حتی صورت گرفت.  با توجه به این که سر در بسیاری موارد ناحیه اهدا کننده مناسبی نیست، روش FUE تکامل داده شد و روش BHT ابداع گردید. واحدهای فولیکولی در صورت وجود شرایط فیزیولوژیک به طور مستقیم از نواحی مختلف بدن، مانند سینه، شکم، بازو یا پا، گرفته و در پوست سر کاشته می‌شود. گرفت‌های گرفته شده به روش کاشت مو BHT چرخه رشد متفاوتی دارد، هرچند برای اثبات این موضوع باید پژوهش‌های بیشتری انجام شود. همچنین این گرفت‌ها با گرفت‌های سر از این نظر تفاوت دارد که در اولی یک تار مو و در دومی ۱ تا ۴ تار مو وجود دارد.

مراقبت های قبل از عمل

مراقبت بعد از کاشت مو  از اهمیت ویژه ای برخوردار است از جمله : قطع مشروبات الکلی، دارو های ضد انعقادی مانند آسپرین و مسکن ها غیر استامینوفن ۱۰ روز قبل و بعد از کاشت مو

– در صورت بیماری های خاص مشاوره از پزشک مربوطه

– انجام آزمایشات روتین قبل از عمل

– شستشوی سر با شامپو چند بار در روز مراجعه

– برداشتن زیور آلات و اشیای فلزی در هنگام عمل

– کوتاه نمودن مو هابا ماشین اصلاح که معمولا این کار در کلینیک و پس از گرفتن عکس قبل از عمل انجام میشود .

– وعده غذای صبح روز عمل مقوی و کم حجم باشد

مراقبت های بعد از کاشت مو

– کمپرس یخ در محل کاشت هر ساعت به مدت هر ۵ دقیقه تا ۴۸ ساعت و در صورت تورم از ۴۸ ساعت بعد کمپرس آب گرم یا حوله گرم شروع شود

– گرم و مرطوب نگه داشتن محل strip تا دو هفته

– پرهیز از خم نمودن سر به جلو در روش FUT چون سبب کشش محل بخیه ها می شود و خط عمل وسیع میشود .حتی باعث ریزش موهای اطراف خط عمل میشود .

– از زور زدن، ورزش وحرکات سریع و سرفه زیاد پرهیز شود

– مراجعه روز بعد جهت تعویض پانسمان و شستشو

– شستشوی محل کاشت با سرم نمکی تا سه روز بعد از عمل روزی دو نوبت .

– شستشوی سر با شامپو بچه که خون مردگی ها و دلمه ها حل شوند . از روز چهارم  ابتدا با کاسه مقادیری آب گرم روی سر بریزید سپس مقداری شامپو بچه داخل کاسه بریزید و با درست کرد کف آنرا روی محل کاشت مو بریزید و ۳ دقیقه صبر کنید و بعد با ریختن مجدد آب گرم با کاسه بدون اینکه دست بزنید محل را بشویید .

– خون مردگی ها و دلمه های روی سر را دست نزنید، این خون مردگی ها به مرور زمان و با شستشوی زیاد از بین می رود

– از فعالیت بدنی شدید تا ۱ هفته پرهیز شود، سپس ورزش های سبک بجز شنا و شیرجه

– برداشتن بخیه های پشت سر در روش strip دو هفته بعد انجام میشود .

– شستشوی عادی سر از دو هفته بعد بلامانع است که بهتر است از شامپوهای تقویتی استفاده گردد .

در صورت نیاز پس از خیساندن کامل محل کاشت مو از روز دهم به بعد فقط با ضربه های کوچک از بالا به روی دلمه ها باعث له شدن آنها و حل شدن آن در آب خواهید شد فقط کمی صبر نیاز دارد و از حرکت جانبی به طرفین و کندن دلمه ها جدا خودداری نمایید چون ریشه موها هنوز محکم نشده و با دلمه ها کنده میشود .

– استفاده از کلاه گیس جهت خانم ها از هفته سوم بلا مانع است و آقایان  از هفته دوم میتوانند از کلاه گشاد که به موها نچسبد استفاده کند

– چکانیدن ۳۰ قطره از محلول ویتامین E از روز ۲ تا ۱۰ و مالش آهسته محل یا روغن بادام مفید است

– استفاده از پودر (TOP(Toppik از روز پنجم بلامانع است

– در روش FUT 10 روز بعد می توان مو ها را کوتاه نمود. در خانم ها با روش FUT از روز چهاردهم رنگ کردن مو ها بلا مانع است

– اکثر مو های کاشته شده از هفته ۲ تا ۶ دچار ریزش شده ولی بعد از سه ماه از ریشه رشد می نمایند و تا ۸-۶ ماه بعد رشد آنها کامل می گردد

– ۸ تا۱۲ ماه بعد باید مراجعه و ارزیابی شود و در صورت نیاز مرحله دوم کاشت صورت پذیرد .

از سری مطالب پزشکی عمومی و غیر تخصصی سایت (اطلاعات  عمومی و غیر تخصصی پزشکی برای افزایش دانش سلامت  و اطلاعات عمومی پزشکی بازدیدکنندگان)

Print Friendly, PDF & Email