کاشت مو به روش fit

روش-FIT

یکی از بهترین روشهای کاشت مو طبیعی می باشد و تفاوتش با FUT فقط در نحوه برداشت فولیکول از نواحی دهنده می باشد و مابقی مراحل کاشت همانند روش FUT است.

در روش ترمیم مو با بی حسی موضعی و شرایط کاملا استریل فولیکول های مو به طور مجزا با ابزار خاصی که کمتر از یک میلی متر قطر دارد برداشت شده و در نواحی بدون مو کاشته می شود .

لازم به ذکر است که که هر دو روش FIT یا کاشت مو fut جزو بهترین روشهای کاشت طبیعی مو محسوب می شوند و هر کدام معایب و محاسن خاص خودشان را دارند که در ادامه به برخی از آنها اشاره می نمایم .

مزایای روش fit

مزایایی روش FIT نسبت به FUT عبارتند از :

در روش کاشت مو fit چون برداشت ها به صورت پراکنده است لذا نیازی به بخیه زدن پوست نیست و زخمهای ناشی از برداشت فولیکول مو در طول یک هفته ترمیم می شود و اسکار بخیه موجود در روش FUT وجود نخواهد داشت.

در روشFIT چون برداشتها به صورت پراکنده و از نقاط مختلف سر انجام می شود لذا طی جلسات متعدد می توان تعداد بیشتری گرافت برداشت.

در روشFIT علاوه بر فولیکول های سر می توان از نواحی مختلف بدن ( سینه ، پشت ، دست و پا ) نیز فولیکول برداشت و در نواحی کم مو کاشت که اصطلاحا به آن Body Hair Transplantation ) BHT) می گویند .

معایب روش fit

معایب روش FIT نسبت به FUT عبارتند از :

درروشFIT با توجه به در آوردن فولیکول موها بدون روش جراحی و اینکه به هنگام خارج کردن گرافت ها ریشه موها قابل روئیت نیست احتمال آسیب دیدگی پیاز موها وجود دارد و حدود ۴۰% از گرافت های کاشته شده رشد نخواهند کرد در حالی که در روش FUT نزدیک به ۱۰۰% گرافتها رشد خواهند کرد .

در کاشت مو به روش fit کل موهای سر می بایست کوتاه بشود در حالی که در روش FUT فقط موهای ناحیه کاشت کوتاه می گردد .

طولانی بودن مدت زمان عمل FIT نسبت به FUT که درFUT این مدت ۷- ۵ ساعت و در حالی که در روش FIT این مدت بین ۱۰-۷ ساعت بطول می انجامد .

برای ایجاد خط موی طبیعی Natural Hair Line   بهتر است از روش FUT استفاده شود و روش FIT برای اشخاص با شرایط زیر انجام می شود :

افرادی که قبلا یک یا چند بار با روش FUT پیوند مو انجام داده اند و اکنون برای پر پشت تر نمودن نواحی کاشته شده مراجعه نموده اند .

اشخاصی که بانک موی آنها ( نواحی دهنده ) ضعیف بوده و یا امکان کاشت به روشFUT بیش از یک بار وجود ندارد در مراحل بعدی علاوه بر سر از فولیکول های موی نواحی سینه ، پشت ، دست و پا نیزاستفاده می کنیم .(BHT)

اشخاصی که به هر دلیلی تمایل به انجام روش FUT ندارند.

اشخاصی که مایلند با استفاده از روش ترکیبی (FUT+FIT) نتیجه بهتری از کاشت موی خود بگیرند .

سوالات متداول

آیا می توان از پیوند مو به روش fit  در همه افراد طاس استفاده کرد؟

این روش غیرجراحی در همه افراد موفقیت آمیز نیست. در یک مطالعه  برروی دویست نفر در ۲۵% ازافراد کیفیت گرفت ها عالی و در %۳۵ از افراد کیفیت گرفت ها خوب بود. یعنی جمعا ۶۰ % افراد کاندید مناسبی برای FITبودند . در۴۰% از بیماران ریشه موها حین خارج کردن گرفت ها با پانچ آسیب می بیند و طبیعتا کاشت گرفت های آسیب دیده نتیجه رضایت بخش و قابل قبولی ندارد.

چرا پزشکان از روش غیر جراحی FIT استقبال می کنند؟

این روش غیر جراحی به اتاق عمل بزرگ ، پرسنل زیاد و تجهیزات پیچیده نیازندارد. این کار با کمک یک نفر تکنسین جراحی و با استفاده از پانچ دستی انجام می شود. بیمار نیز استرس جراحی ندارد. ضمنا در یک روز می توان هم زمان برای چند نفر کاشت و پیوند موی طبیعی انجام داد .

آیا همه افرادی که موهای صاف وضخیم دارند کاندید ایده آل برای کاشت مو به روش fit  هستند؟

با معاینه پوست و موی سر نمی توان با قطعیت تشخیص داد کدام بیمار مورد مناسبی برای FIT می باشد. هرچند ایرانی ها که موهای صاف و ضخیم دارند بهتر از اروپایی ها که موهای نازک یا مجعد دارند به FIT جواب می دهند ولی جنس پوست هم مهم است و ممکن است قطع ریشه موها در موهای ضخیم هم اتفاق بیافتد بنابراین مولف پیش از FIT یک آزمون اولیه برای همه افراد انجام می دهد. مثلا ۲۰ گرفت از پشت سر،۲۰ گرفت از گیجگاه راست و ۲۰ گرفت از گیجگاه چپ برداشت شده و کیفیت گرفت ها ارزیابی می شود.این کار تنها یک ربع طول طول می کشد . طبعا در صورت سالم بودن اکثریت گرفت ها می توان عمل را ادامه داد و گرفت های بیشتری برداشت کرد .

جراحی به روش fit  چند ساعت طول می کشد؟

بستگی به تعداد گرفت های مورد نیازو سرعت عمل پزشک دارد. معمولا ظرف ۵ ساعت ۱۰۰۰-۲۰۰۰ گرفت برداشته و کاشته می شود (Quick FIT) و در صورت نیاز به گرفت های بیشتر لازم است بیمار روز دوم نیزمراجعه کند.در بعضی از مراکز سرعت کار بسیار پایین است مثلا روزی ۲۰۰-۳۰۰ گرفت برداشته می شود درنتیجه لازم است بیمار ۶ یا ۷ روز مراجعه داشته باشد!.

مراقبت های قبل از عمل

۱) برای ۱۰ روز قبل (و بعد از) پیوند از مصرف عوامل زیر خودداری شود. مشروبات الکلی، داروهای مسکن و ضددرد مثل قرص آسپیرین، بروفن، ایندومتاسین (استامینوفن اشکالی ندارد)، قرص ویتامین E، داروهای ضدانعقاد خون مثل وارفارین و هپارین، سیر خوراکی و سیگار.

۲) در صورتی که داروی خاصی را به طور مرتب مصرف می کنید یا بیماری مهمی دارید حتما در جلسه مشورت ابتدایی، این موضوع را به پزشک اطلاع دهید زیرا در این موارد لازم است یک برگه مبنی بر بلامانع بودن انجام عمل جراحی کاشت موی طبیعی با توجه به نوع بیماری و دارویی که برای آن مصرف می شود از سوی پزشک معالج تان به کلینیک کاشت و پیوند مو ارایه دهید. توجه داشته باشید که مصرف برخی داروها با انجام عمل تداخل داشته و لازم است قبل از پیوند مو استفاده از آن دارو را قطع کنید. بنابراین اگر طبق صلاحدید دکتر معالجتان نتوان استفاده از آن دارو را قطع کرد به این معنی است که کاشت طبیعی مو برای شما امکان پذیر نیست تا زمانی که بیماری تان خوب شده و نیازی به مصرف دارو نداشته باشید. تمامی سوالات و مشکلات احتمالی خود را که فکر می کنید با عمل فعلی شما ارتباط دارند قبل از انجام کار با دکتر مطرح کنید تا با اطمینان خاطروآرامش کار را شروع کرده ، توصیه های قبل از کاشت مو را جدی بگیرید تا  بعدا مشکلی برای شما پیش نیاید.

۳) قبل از مراجعه سر خود را با شامپو به طور کامل چند بار بشویید. بهتر است وعده غذای قبل از پیوند مو مختصر ولی مقوی بوده و از نوشیدن مایعات زیاد و چای، قبل از عمل خودداری کنید. قبل از انجام کار تمامی زیورآلات (انگشتر، گردنبند، النگو، گوشواره و…) و ساعت خود را دربیاورید. به دلیل اثر داروهای بی حسی و استرس عمل، رانندگی بلافاصله پس از عمل کاشت به صلاح بیمار نیست.

مراقبت های بعد از عمل

۱) کمپرس یخ روی پانسمان موجود در منطقه کاشت در قسمت جلوی سر، ساعتی یکبار، هر نوبت ۲۰ دقیقه، بلافاصله پس از اتمام کاشت مو تا وقت خوابیدن در روز اول مفید بوده و توصیه می شود.

۲) برای دو هفته محل برداشت مو در پشت سر را به طور مرتب در طول روز و شب گرم و مرطوب نگه دارید. کمپرس با حوله گرم و خیس یا اسفنج مرطوب و گرم برای این منظور مفید است. گرم و مرطوب نگه داشتن موضع برداشت مو کمک شایانی به بهبود سریع تر زخم ها کرده و اسکار(جوشگاه) محل برداشت نیز کمتر مشخص خواهد شد.

۳) در دو هفته اول پس از عمل بهتر است که فرد از خم کردن سر خود در جهت رو به جلو خودداری کند زیرا با این کار به پوست پشت سر کشش بیشتری وارد شده و بنابراین امکان برجای گذاری جوشگاه (اسکار) محل برداشت مو در پشت سر افزایش می یابد.

۴) بهتر است که بعد از عمل مابقی روز را در منزل استراحت کرده و در چند شب اول هنگام استراحت دو بالش نرم طوری زیر سرقرار داده شود که فرد به حالت نیمه نشسته بخوابد. برای یک هفته از انجام اعمالی که ممکن است باعث خونریزی در محل پیوند مو شوند اکیدا خودداری شود، مثل کارهای سنگین که نیاز به زور زدن و فشارآوردن زیاد دارد، حرکات سریع و سرفه های شدید و خم شدن زیاد در حالت ایستاده مانند بستن بندکفش یا برداشتن اجسام از روی زمین.

۵) روز بعد از پیوند باید جهت برداشت پانسمان سرمراجعه شود. پس از شست وشوی اولیه در کلینیک لازم است که محل کاشت مو روزانه با شامپوی بچه به صورت ملایم و با فشارکم شسته شود. شستن مرتب سر به خصوص در منطقه کاشت از اهمیت زیادی برخوردار است و برخلاف تصور بیماران اگر به درستی انجام شود نه تنها موجب بیرون آمدن موهای کاشته شده نخواهد شد بلکه باعث زدوده شدن لکه های خون، بتادین، دَلَمه و سایر آثار به جا مانده از جراحی نیز شده و خارش احتمالی پس از عمل را نیز تخفیف می دهد.

۶) اگر بیمار سرش را خوب بشوید ۳ تا ۴ روز بعد از عمل منطقه تحت عمل کاملا تمیز بوده فقط کمی قرمز و ملتهب است ولی درصورت عدم شست وشوی کافی منطقه پیوند مو پراز پوسته، شوره و چربی است و بنابراین احتمال دارد که بعدا دچارجوش های چرکی و کیست مویی شود که درمان آنها بسیارسخت است و احتمال آسیب رسیدن به موهای کاشته شده نیز می رود.

۷) معمولا ۱ تا ۲ هفته طول می کشد تا قرمزی و التهاب سربرطرف شود. برای پوشانیدن محل کاشت می توان از کلاه معمولی استفاده کرد. کلاه باید لبه دار، ازجنس پارچه ای قابل شست وشو، نرم و تا حدامکان گشاد بوده به طوری که با موهای کاشته شده تماس نداشته باشد. کلاه را باید هرروز شست.

۸) کَبَره (کِراست) هایی که در محل پیوند مو وجود دارند با شست وشوی ملایم روزانه و در عرض چند روز خودبه خود افتاده و بنابراین از کندن و دستکاری آنها اکیدا خودداری کنید. کلاه گیس در هفته اول ممنوع است و در صورتی که بیمار بخواهد در هفته دوم از آن استفاده کند بهتر است که از ۱۲ ساعت در روز بیشتر نباشد. از هفته سوم استفاده از کلاه گیس آزاد است.

۹) فعالیت بدنی شدید و ورزش تا یک هفته ممنوع و سپس ورزش سبک (به جز شنا) با احتیاط از نظرضربه به سرآزاد است. پس از دو هفته همه نوع ورزشی مجاز است. قراردادن منطقه کاشت مو در معرض هوای آزاد و نور خورشید بسیار مفید است. بعد از عمل مرخصی از محل کار لازم نیست، معمولا مشکل خاصی پیش نمی آید و فرد می تواند یک تا دو روز بعد به سرکارش باز گردد.

۱۰) به طور کلی دو هفته پس از انجام عمل به هر روشی که باشد، همه چیز به حالت طبیعی برمی گردد. به این معنی که شست وشوی سر به صورت عادی و با فشار معمولی آب انجام شده و فعالیت های روزمره و ورزشی فرد نیز عادی می شود.

از سری مطالب پزشکی عمومی و غیر تخصصی سایت (اطلاعات  عمومی و غیر تخصصی پزشکی برای افزایش دانش سلامت  و اطلاعات عمومی پزشکی بازدیدکنندگان)

مشاوره رایگان افزایش طول آلت Call Now Buttonتماس و مشاوره