کاشت موی طبیعی

133875_459

موهای پشت سر انسان نسبت به هورمون های مردانگی که علت اصلی ریزش موی سر هستند مقاوم هستند و به هر جایی هم منتقل شوند این مقاومت را همراه خود می برند پس ما این موها را به مناطقی که کم مو است منتقل کرده و با شکلی که مناسب تر است ترتیب و نظم می دهیم و این موها دائمی هستند، ریزش ندارند،قابل شستشو، اصلاح و آرایش می باشند. باید توجه نمود که مشکل ریزش مو در خانم‌ها شرایط متفاوتی با ریزش مو در آقایان دارد و باید از روش متفاوتی نسبت به درمان آن اقدام کرد. و این نکته باید در زمان انجام هر نوع کاشت مو زنان اعم از موی سر، مژه و ابرو  کاملاً مد نظر قرار گیرد . ریزش موی خانم‌ها در مقایسه با آقایان معمولاً با الگوهای متفاوت‌تر و به صورت پراکنده‌تری در پوست سر دیده می‌شود و می‌تواند در هر سنی اتفاق بیفتد. ریزش مو در آقایان عموماً ناشی از عوامل ژنتیکی یا ارثی است و از یک الگوی کاملاً مشخص پیروی می‌کند، در حالی که در خانم‌ها غالباً بیماری‌ها یا عوامل زمینه‌ای دیگر نقش بسیار مهمی در ریزش و کم‌پشتی موی سر دارند. با توجه به متفاوت بودن الگوی ریزش زنان از آقایان، عمل جراحی ترمیم و کاشت مو بانوان نیز متفاوت است. در این عمل جراحی اطمینان حاصل می‌شود که هیچ جای زخم یا اسکار بر روی پوست بیمار باقی نمی‌ماند. علاوه بر این، در کاشت مو در بانوان نواحی خاص که برای عمل جراحی نیازمند اصلاح کردن باشند، زیر موهای بلند بالای آن پنهان خواهند شد. به این ترتیب سایر افراد نمی‌توانند از انجام عمل جراحی کاشت و پیوند مو مطلع شده و پس از درمان شرایط ظاهری فرد حفظ می‌شود. هر متقاضی باید به‌صورت فردی مورد بررسی قرار گیرد، یک سری قوانین کلی برای انتخاب بهترین کاندید کاشت مو و جراحی وجود دارد که عبارت‌اند از: محدوده سنی  ، میزان ریزش مو ، نوع مو ، تراکم مو ، نژاد و شل بودن پوست سر .

 

مراحل کاشت موی طبیعی

مراحل کاشت مو یا کاشت مژه یا ریش و سبیل تقریبا یکسان بوده و در این عمل مرحله اول، برداشت مو می باشد و مرحله دوم کاشتن موهای برداشت و آماده شده می باشد.هر دومرحله با بیحسی موضعی انجام می شود.در طی عمل بیمار هوشیار است و مقداری دارو (بیحسی-آرامبخش-ضد تورم-آنتی بیوتیک)دریافت می کند.

۱- مرحله اول، برداشت مو می باشد که به دو روش ذیل انجام می شود. قابل ذکر است که هر دو روش نوعی جراحی محسوب می شود و بهتر است توسط جراح و در مکان مناسب با وسائل استریل (اتاق عمل جراحی) انجام شود.

روش های کاشت مو

روش FUT

FUT یا میکروسرجری (با برش جراحی): باریکه ای از پوست و مو از پشت سر برداشته می شود و محل آن بخیه می شود سپس این باریکه در زیرمیکروسکوپ به قطعات کوچکی به نام گرافت Graft تقسیم می شود که این گرافتها کاشته می شوند .

گرافتهای آماده کاشت در سرم و ظرف مخصوص گرافت های یک تا چهار تار موئی تکنسین ها مشغول آماده کردن گرافت ها زیر میکروسکوپ هستند .

روش FIT

FUE) FIT) : با ابزاری ظریف قطعات کوچکی از پوست و مو به نام گرافت Graft از پشت سر بیمار برداشته می شود محل به صورت سوراخ های کوچکی باقی می ماند که خود بخود بهبود می یابد.

روش اصلی و استاندارد در کاشت موی طبیعی، روش FUT است و روش FIT روش فرعی و جانبی محسوب می شود. جلسه اول پیوند مو بهتر است به روش کاشت مو fut انجام شود، زیرا اولا” در یک جلسه تعداد بیشتری گرافت بدست می آید، ثانیاً کیفیت گرافت ها بسیار مناسب تر از روش FIT است و موهای مناسب جهت خط موی جلوی سرfrontal hairline به روش FUT بدست می آید نه FIT، روش FUT یک خط بخیه ظریف mm2-1 در پشت سر بجا می گذارد که بخوبی زیر موها پنهان می شود و روش FIT کم پشتی نامحسوسی در پشت سر باقی می گذارد، روش FUT بخیه زدن و بخیه کشیدن لازم دارد. اما روش FIT بدون برش و بخیه است.

برای جلسات بعدی در مورد نوع عمل (FUT یا FIT) تصمیم گیری می شود اما جلسه اول در جراحی کاشت و پیوند موی وسیع (megasession) معمولا FUT است.

تکنیک HRT چیست ؟
در کاشت مو hrt دیگر نیازی به بانک موی شما نبوده زیرا این مرکز با دارا بودن بانک مو صد در صد طبیعی که همانند با جنس و رنگ و به طور کامل همزاد با موهای شما بوده , این روش را به جرات میتوان تحولی در امر ترمیم مو دانست
طریقه انجام :
این روش را میتوان به ۳ طریق با تارهای صد در صد طبیعی به صورت زیر پوست یا روی پوست و یا لا به لای موهای شما انجام داد تراکم بسیار بالا خط رویش بسیار بسیار طبیعی استحمام روزانه و شانه زدن به تمام جهات انجام انواع مدلهای دلخواه انجام سشوار استفاده از اتوی مو.واکس.ژل.و… بوده و کاملا بدون عوارض و مراجعه بعدی می باشد .

روش ترکیبی

در چند سال اخیر روش سومی در برداشت و کاشت ابداع شده است که به نام روش ترکیبی مشهور شده است . در روش ترکیبی هر دو عمل fut و fit با هم در یک جلسه برداشت و کاشت مو انجام می شود .روش ترکیبی تکنیک سومی نیست بلکه ترکیب دو تکنیک اصلی برداشت و پیوند مو می باشد .

۲-مرحله دوم، کاشت موی طبیعی می باشد یعنی کاشت گرافت های ایجاد شده توسط روش های FUT یا FIT، روش برداشت به هر کدام از دو روش FUT یا FIT انجام شده باشد کاشت آنها تقریبا فرق خاصی ندارد و موها با تکنیک های خاص پیوند مو در مناطق دلخواه کاشته می شوند:

سوراخ های ظریفی در جلوی سر ایجاد شده و گرافت ها در این سوراخ ها کاشته می شوند.

پس از اتمام یک جلسه کاشت طبیعی مو (که حدود ۶-۴ ساعت طول می کشد) پانسمان مناسبی روی سر گذاشته میشود که روز بعد برداشته می شود.بیمار پس از عمل مرخص می شود، فردا جهت تعویض پانسمان و ویزیت جراح و شستشوی سر مراجعه می کند، روز دوم می تواند حمام برود و روز دوازدهم بخیه ها کشیده می شود (درروش FUT).

مراقبتهای پس از پیوند مو

 دانستن مراقبت های بعد از کاشت مو در دوام و رویش مجدد موها به نحو احسن تاثیرگذار است .دلمه هائی در محل کاشت ایجاد میشود که نباید دستکاری شود و این دلمه ها نیز تا روز پانزدهم از بین می رود. موهای کاشته شده به مدت دو هفته رشد می کنند که موید گرفتن پیوندها است سپس درصد زیادی ازآنها از هفته سوم شروع به ریزش میکند اما ریشه موها زنده می باشد و موهای جدید ازماه دوم به بعد ظاهر میشود که در ابتدا این موها نازک و کرکی شکل است و سپس ضخیم می شود . در اکثریت افراد همراه با ریزش موهای کاشته شده تعدادی از موهای قبلی بیمار در اطراف محل کاشت نیز وارد فاز استراحت می شوند و ریزش پیدا می کنند و محل کاشت برای مدتی (شاید تا حدود چهار ماه ) کم پشت تر از سابق دیده می شود، این حالت که شوک نامیده می شود موقتی است و با بیرون آمدن موها از حالت استراحت و رشد موهای کاشته شده تراکم مورد انتظار ایجاد می شود.موهای کاشته شده در ۶ ماه اول نازک ، کرکی و کم تراکم ظاهر می شوند و از ماه ششم به بعد تراکم ایجاد می شود و تا ۱۲ ماه کامل می شود .

پس انجام کاشت موی طبیعی میبایست تا چند روز از مصرف داروهایی که سبب اختلال در روند انعقاد خون میشوند اجتناب نمود. این داروها شامل: آسپرین، بروفن، ایندومتاسین، دیکلوفناک، مفنامیک آسید، سلکسیب، سلکوکسیب، پیروکسیکام،ویتامینE و مولتی ویتامینها میباشند.

برای اکثر بیماران، پس از تقبل هزینه کاشت موی طبیعی و کاشت آنتی بیوتیک جهت کاهش احتمال عفونتها تجویز میشود. پس از پیوند مو، سر پانسمان شده و بیمار پس از ۴۸ تا ۷۲ ساعت دوش می گیرد و دیگر احتیاج به پانسمانهای بعدی نخواهد بود.

بیمار میبایست به مدت ۵ روز از فعالیتهای ورزشی و کارهای سنگین اجتناب نماید و به مدت ۱۰ روز از شنا کردن خودداری کند.

پس از عمل پیوند مو یا کاشت ریش، نیازی به داروهای مکمل و تقویت کننده مو نیست ولی میتوان از ویتامین C جهت تسریع ترمیم مو، استفاده نمود.

۲ تا ۴ هفته پس از کاشت موی طبیعی ، موهای کاشته شده ریزش پیدا کرده و پس از دو تا سه ماه مجددا” شروع به رشد خواهند کرد که این رشد مجدد معمولا با ایجاد خارش و جوشهای گذرا همراه است.

بهترین نتیجه معمولا پس از ۶ تا ۸ ماه و گاهی یکسال بعد مشهود خواهد بود.

بعضی از بیماران جهت ایجاد تراکم بیشتر نیازمند دو جلسه در کلینیک کاشت مو خواهند بود که بهترین فاصله زمانی بین پیوندها ۶ماه تا یکسال است.

از سری مطالب پزشکی عمومی و غیر تخصصی سایت (اطلاعات  عمومی و غیر تخصصی پزشکی برای افزایش دانش سلامت  و اطلاعات عمومی پزشکی بازدیدکنندگان)

مشاوره رایگان افزایش طول آلت Call Now Buttonتماس و مشاوره