کاشت خط رویش مو

133875_459

پیوند مو در کسانی که دچار طاسی یا کچلی ارثی هستند فایده دارد.در کچلی ارثی موهای جلوی سر از بین رفته اما موهای پشت سر حفظ میشوند.در این عمل ،موها را از پشت سر برداشته و به جلوی سر پیوند میکنند.بنابراین باید موهای پشت سر به اندازه کافی باشند و در جلوی سر نیز طاسی وجود داشته باشد .یعنی فضای خالی برای کاشت موها وجود داشته باشد.برای موفقیت امیز بودن کاشت مو طبیعی باید نکات زیر موردتوجه قرارگیرد:

۱- سن: بهتر است کاشت مو زیر ۲۵ سال انجام نشود.زیرا ریزش موی ارثی پیش رونده است.اگر عمل پیوند بین ۱۵ تا ۲۵ سالگی انجام شود ممکن است،موها باز بیشتر کم شوند و منطقه پیوند شده مثل یک جزیره جدا در جلوی سر درآید.

۲- تراکم منطقه دهنده: منطقه دهنده یعنی پشت سر باید دارای موهای پرتراکم باشد.اگر تراکم بالای ۴۰مو در هر سانتیمتر مربع باشد،نتایج عمل بسیار بهتر خواهد بود.

۳- ضخامت: باید موهای منطقه دهنده پیوند یعنی پشت سر ضخیم باشند.اگر قطر موهای دهنده بالای ۷۵ میکرمترباشند نتایج خوبی بدست خواهدآمد.در افرادیکه قطر مو زیر ۴۰ میکرومترباشد نتیجه مطلوب بدست نخواهد آمد.

۴- رنگ موها: هرچقدر رنگ پوست و رنگ موها به هم نزدیک باشد،نتیجه نهایی مطلوب تر خواهد بود.

۵- انتظارات منطقی: نبایدانتظارداشت با کاشت مو به وضعیت قبل از شروع ریزش مو برگشت.با این عمل میتوان ناحیه طاس را پوشاند.نمیتوان موهای پرتراکم مثل قبل از شروع ریزش مو ایجاد کرد.

۶- کاشت مو درخانمها: درهمه موارد ریزش موی ارثی خانها پیوند مو فایده ندارد.فقط درمواردی مفید است که موهای جلوی سر کم وموهای پشت سر ضخیم و فراوان باشند.بنابراین وقتی ریزش موی منتشر وجود دارد،کاشت امکان پذیر نیست.

۷- درجه طاسی: مواردیکه طاسی پیش رفته و کامل وجود دارد،نتایج نهایی بهترخواهد بود.پیوند مو در مواردیکه طاسی در مراحل ابتدایی بوده و فقط کمی خط موعقب نشینی کرده،مطلوب نیست.همچنین در مواردیکه موها کم پشت و نازک بوده وهنوزطاسی اتفاق نیفتاده نتایج مطلوب نخواهد بود.

پیوند مو می باید ترجیحا در یک جلسه و حداکثر در دو جلسه انجام شود.انجام جلسات متعدد کاشت نتیجه مطلوبی نخواهد داد.بیشترین نتیجه در جلسه اول پیوند بدست می آید. با انجام پیوند مو متعدد بافت پوست سر دچار اسکارشده، و با عمل مجدد خونرسانی به بافت پیوند شده کاهش می یابد.

برای انجام ان عمل نیاز به یک تیم چند نفره می باشد. مدت زمان عمل بین شش تا هشت ساعت طول میکشد.عمل با بیحسی موضعی و به صورت سرپایی انجام میشود. بدیهی است فقط پزشک متخصص پوست و مو صلاحیت انجام عمل را دارد.

سوالات متداول

بعد از عمل پیوند چه اتفاقی می افتد؟

دوران بعد از عمل کاملاً بستگی به پیروی بیمار از دستورات داده شده دارد. چنانچه جراحی اصولی، درست و علمی انجام گردد معمولاً مراقبت و مواظبت خاصی بعد از عمل لازم نمی‌باشد، ۲۴ ساعت بعد از عمل شخص می‌تواند دوش بگیرد و سر را با شامپو بشوید، پس یک روز مرخصی برای عمل کافی است و شخص می‌تواند روز بعد از عمل به سر کار حاضر برود، چنانچه در ناحیه پشت سر از بخیه‌های نایلونی استفاده شده باشد محل بخیه شده در قسمت دهنده، به علت پوشانیده شدن توسط موها، قابل تشخیص نمی باشد و ۱۰روز بعد ، بخیه‌ها باز می‌شوند، معمولاً یک قرمزی همراه با دلمه‌های بسیار ریز اطراف موهای کاشته شده تا ۷-۴ روز بعد از عمل موجود است که با شستشو به مرور محو می‌شوند. هر زمانی بعد از عمل می تواند یک کلاه لبه دار بگذارید معمولاً موی کاشته شده طی ۴-۲ هفته بعد از درمان می ریزد و رویش جدید طی ۴-۳ ماه شروع می شود.

آیا عمل کاشت مو دردناک است؟

در هنگام عمل باید شرایطی برای بیمار فراهم گردد که در یک حالت آرامش و راحتی قرار بگیرد، در غیر اینصورت انجام عمل تقریباً مشکل و ناممکن است. پس با بی‌حسی موضعی مناسب، بی‌دردی در ناحیه عمل ایجاد می‌گردد. بطوریکه بیمار هیچ‌گونه دردی را احساس نباید بکند.

آیا بعد از عمل، درد محل عمل مزاحم استراحت و فعالیت روزمره خواهد شد؟

معمولاً بعد از عمل مثل زمان عمل بیمار نباید دردی احساس کند، و پزشک معمولاً تمهیداتی را فراهم می‌آورد که بعد از عمل دردی وجود نداشته باشد.

بعد از عمل چه شکلی خواهم شد؟

بعد از عمل دلمه هایی اطراف گرافت ها تشکیل می شوند که اگر موهای اطراف زیاد باشند، با مدل دادن می توان آنها را پوشش داد. اگر نه قابل دیدن خواهند بود ولی زیاد جلب توجه نمی کنند. با مرطوب نگه داشتن پوست سر، دلمه ها حدود یک هفته بعد یا بیشتر می ریزند.

کی می توانم به سر کار برگردم؟

به نوع عملی که انجام داده اید و نوع شغلتان بستگی دارد. ولی معمولاً می توانید روز بعد سرکار بروید. جراح شما در هنگام مشاوره با شما به این موضوع خواهد پرداخت.

آیا عمل گرانی است؟

عمل کاشت مو از کلاه گیس و یا درمان های جایگزین گرانتر است. اگرچه باتوجه به دائمی بودن نتایج، بیشتر مردم آن را یک سرمایه گذاری خوب برای راحتی آینده شان تلقی می کنند.

چند جلسه لازم است؟

تعداد جلسات بستگی دارد به:

منطقه گیرنده و دهنده موی سر

تعداد و اندازه گرافت های استفاده شده

تراکمی که مریض می پسندد

خصوصیات شخصی بیمار, مثلاً موی خشن ظاهری پرپشت تر از موی نرم دارد.

تخمین تعداد جلسات کاشت در جلسات مشاوره با جراح مطرح می شود.

مراقبتهای قبل از عمل

•    در جلسه مشاوره سوالاتی ازجمله تاریخچه ریزش موی ارثی در اقوام فرد، اختلالات هورمونی، سابقه مصرف دارو برای درمان، حساسیتها و یا سوابق بیماریهای خاص از متقاضی پرسیده شده و مورد بررسی قرار می گیرد تا بهترین و موثرترین روش برای کاشت در نظر گرفته شود.

•    در صورتی که مانعی برای پیوند وجود نداشته باشد آزمایش خون برای بررسی موارد انعقادی و یا بیماریهای ویروسی و واگیردار گرفته می شود و پس از بررسی نتیجه آزمایش و عدم وجود مشکل خاصی با تائید پزشک مربوطه می توان برای کاشت اقدام نمود.

•    در صورتی که داروهایی نظیر آسپیرین، وارفارین و… مصرف میکنید حتما” باید پزشک خود را در جریان قرار دهید و مصرف داروهای مسکن، محلولهای تقویتی، مکملهای دارویی، مشروبات الکلی و دخانیات باید از ۱۰ روز قبل از عمل متوقف شوند.

•    حتما” روز عمل کاشت خط رویش مو قبل از مراجعه سر خود را کاملا” با شامپو بشویید.

•    قبل از کاشت از نوشیدن مایعات زیاد و غذاهای سنگین خودداری کنید.

•    از رانندگی بلافاصله بعد از عمل به دلیل اثر داروهای بی حسی خودداری شود.

از سری مطالب پزشکی عمومی و غیر تخصصی سایت (اطلاعات  عمومی و غیر تخصصی پزشکی برای افزایش دانش سلامت  و اطلاعات عمومی پزشکی بازدیدکنندگان)

مشاوره رایگان افزایش طول آلت Call Now Buttonتماس و مشاوره