ژنیکوماستی بلوغ

[sbu_post_image]

بلوغ و بزرگی غدد پستان در پسران نوجوان به نام ژنیکوماستی، یک مسئله رایج است. حدود یک سوم از پسران نوجوان در دوران بلوغ این مشکل را تجربه می‌کنند، اما این مسئله در بزرگسالان کمتر از یک درصد رخ می‌دهد. بزرگی غدد پستان و ژنیکوماستی در مردان معمولاً خفیف و بدون درد است، اما یک سوم از آنها ممکن است احساس حساسیت کنند. ژنیکوماستی در اکثر موارد در نوجوانان به دلیل مصرف بعضی داروها یا بیماری‌های کبدی رخ می‌دهد، به‌طوری که ۶۵ درصد از پسران ۱۴ ساله این مشکل را دارند. اگر شما نوجوان هستید، احتمالاً نیازی به آزمایش ندارید و بزرگی سینه به طور طبیعی در دوران ۲-۳ سالگی برطرف خواهد شد، اما پسران بزرگتر و مردان جوان ممکن است نیاز به آزمایش داشته باشند. در برخی موارد، ژنیکوماستی ممکن است ناشی از بیماری‌های خاص باشد.

در بلوغ، ژنیکوماستی عمدتاً به دلیل تغییرات هورمونی رخ می‌دهد، اما ممکن است در طول افزایش سن هم رخ دهد. وقتی تعادل بین هورمون‌های استروژن و تستوسترون به هم می‌خورد، ممکن است سینه‌ها بزرگ شوند. علاوه بر این، در بدن زنان و مردان، هورمون‌های جنس مخالف به مقدار کمتری ترشح می‌شود. در موارد نادر، داروها، تومورها یا بیماری‌ها ممکن است عامل بزرگی سینه و ژنیکوماستی باشند.

علل

 • افزایش سن
 • علل ژنتیکی ژنیکوماستی بلوغ: این افراد دچار ژنیکوماستی پیش از بلوغ و تسریع رشد پیش از بلوغ می‌شوند.
 • کاهش سطح تستوسترون آزاد
 • تغییرات هورمونی در هنگام بلوغ و یا در طی افزایش سن
 • اگر تعادل بین هورمون‌های استروژن (هورمون زنانه) و تستوسترون (هورمون مردانه) به هم بخورد، ممکن است سینه‌ها بزرگ شوند. (در حالت طبیعی، هورمون‌های جنس مخالف به مقدار بسیار کم در بدن زنان و مردان ترشح می‌شود)
 • برخی داروهایی که بدون نسخه مصرف می‌شوند و برخی داروهایی که برای افزایش حجم عضله و دوپینگ استفاده می‌شوند.
 • بیماری کبدی (ناشی از افراط در مصرف الکل)
 • پرکاری تیروئید
 • انواع تومورها، به خصوص تومورهای غدد فوق کلیوی و بیضه
 • گواتر سمی
 • سندرم کلاین فلتر
 • مصرف مرغ هایی که به وسیله هورمون پرورش یافته‌اند.

تفاوت ژنیکوماستی و سرطان سینه

ویژگی‌ها و نوع بافت سرطانی در مقایسه با بافتی که در اثر بزرگ شدن سینه به وجود می‌آید، یعنی ژنیکوماستی بلوغ، متفاوت است. سرطان پستان ممکن است منجر به فرورفتگی پوست یا ترشح خونی از سینه شود. پزشک شما قادر است نوع توده را تشخیص دهد و مشخص کند آیا توده سرطانی است یا خیر. در صورتی که سوالی درباره توده سینه در ژنیکوماستی دارید، می‌توانید با پزشک خود مشورت کنید. در موارد مشکوک به ژنیکوماستی، ممکن است نیاز به انجام ماموگرافی یا نمونه‌برداری باشد. اغلب بروز بزرگی غدد پستان در مردان، غیرسرطانی است و مربوط به وضعیتی به نام ژنیکوماستی یا بزرگی غدد پستان است، اما توصیه می‌شود که به پزشک مراجعه کنید تا علت دقیق ژنیکوماستی مشخص شود. هرچند سرطان پستان در مردان رایج نیست، اما ممکن و احتمال‌پذیر است. در سطح جهانی، حدود ۲۰۰۰ مرد در سال با سرطان پستان تشخیص داده شده‌اند. نرخ مرگ و میر ناشی از سرطان پستان در مردان بیشتر از زنان است، به این معنی که حدود ۴۵۰ مرد در سال به دلیل سرطان پستان جان خود را از دست می‌دهند. اما بزرگی غدد پستان در مردان یا ژنیکوماستی به اندازه‌ای خطرناک نیست.

خواننده گرامی، پیشنهاد می شود مطالب ” نشانه های ژنیکوماستی ” و “ درمان ژنیکوماستی ” را جهت کسب اطلاعات بیشتر در زمینه بزرگی سینه آقایان مطالعه فرمایید.

منبع: تبیان. پیام سلامت

دکتر منشادی
دکتر منشادی

فوق تخصص غدد،‌متابولیسم و رشد کودکان

دیگر مقالات

مشاوره رایگان افزایش طول آلت تماس و مشاوره