ژنیکوماستی بلوغ

post_image

ژنیکوماستی بلوغ و بزرگی غدد پستان در پسران نوجوان بسیار رایج است. حدود یک سوم از این پسران در سن بلوغ دچار ژنیکوماستی می شوند ولی احتمال ژنیکوماستی در بزرگسالی کمتر از یک درصد است. بزرگی غدد پستان و ژنیکوماستی در مردان اغلب خفیف و بدون درد است اما یک‌سوم از مردان در مورد حساسیت آن اعتراض دارند. ژنیکوماستی بلوغ معمولا در اکثر موارد به دلیل مصرف بعضی داروها و یا بیماری کبدی بروز می‌کند. به‌طوری که ۶۵ درصد از پسران ۱۴ ساله ژنیکوماستی دارند. اگر شما نوجوان هستید احتمالاً به ‌انجام دادن آزمایش نیاز ندارید و بزرگی سینه طی دو تا سه سال، خود به خود برطرف خواهد شد اما پسران بزرگ‌تر و مردان جوان ممکن است به ‌انجام دادن آزمایش نیاز داشته باشند. در چنین مواردی ممکن است نوعی بیماری عامل ایجادکننده ژنیکوماستی باشد.

ژنیکوماستی در بلوغ معمولاً در اثر تغییرات هورمونی، در هنگام بلوغ و یا در طی افزایش سن رخ می‌دهد. هنگامی‌که تعادل بین دو هورمون استروژن و تستوسترون به هم می‌خورد ممکن است سینه‌ها بزرگ شوند. شاید تعجب کنید اما در بدن زنان و مردان از هورمون‌های جنس مخالف به مقدار بسیار کم ترشح می‌شود. در موارد نادری ممکن است داروهایی که تجویز می‌شوند، برخی داروهایی که بدون نسخه فروخته و مصرف می‌شوند، داروهای غیر قانونی، برخی داروهایی که برای افزایش حجم عضله و دوپینگ استفاده می‌شود، برخی تومورها و بیماری‌ها موجب بزرگی سینه ها و ژنیکوماستی شوند.

علل

 • افزایش سن
 • علل ژنتیکی ژنیکوماستی بلوغ: این افراد دچار ژنیکوماستی پیش از بلوغ و تسریع رشد پیش از بلوغ می‌شوند.
 • کاهش سطح تستوسترون آزاد
 • تغییرات هورمونی در هنگام بلوغ و یا در طی افزایش سن
 • اگر تعادل بین هورمون‌های استروژن (هورمون زنانه) و تستوسترون (هورمون مردانه) به هم بخورد، ممکن است سینه‌ها بزرگ شوند. (در حالت طبیعی، هورمون‌های جنس مخالف به مقدار بسیار کم در بدن زنان و مردان ترشح می‌شود)
 • برخی داروهایی که بدون نسخه مصرف می‌شوند و برخی داروهایی که برای افزایش حجم عضله و دوپینگ استفاده می‌شوند.
 • بیماری کبدی (ناشی از افراط در مصرف الکل)
 • پرکاری تیروئید
 • انواع تومورها، به خصوص تومورهای غدد فوق کلیوی و بیضه
 • گواتر سمی
 • سندرم کلاین فلتر
 • مصرف مرغ هایی که به وسیله هورمون پرورش یافته‌اند.

تفاوت ژنیکوماستی و سرطان سینه

خصوصیات و ماهیت بافت سرطانی با بافت حاصل از بزرگ شدن سینه در اثر ژنیکوماستی بلوغ متفاوت است. سرطان پستان ممکن است موجب فرورفتگی پوست یا ایجاد ترشح خونی از سینه شود. پزشک شما می‌تواند نوع توده را تشخیص دهد و بفهمد که توده، سرطانی است یا نه. اگر در مورد توده‌ سینه در ژنیکوماستی هرگونه سوالی دارید می‌توانید با پزشک خود مشورت کنید. در موارد مشکوک ژنیکوماستی ممکن است نیاز به‌ انجام ماموگرافی و یا نمونه‌برداری باشد. اغلب برآمدگی های پستان در مردان، غیرسرطانی است و مربوط به وضعیتی به نام ژنیکوماستی یا بزرگی غدد پستان است اما بهتر است به پزشک مراجعه کنید تا علت دقیق ژنیکوماستی مشخص شود. اگرچه سرطان پستان در مردان شایع نیست اما محتمل و امکان‌پذیر است. در دنیا، حدود ۲۰۰۰ مرد در سال جاری مبتلا به سرطان پستان شناخته شده‌اند. سرعت مرگ ناشی از سرطان پستان در مردان بیشتر از زنان است! یعنی حدود ۴۵۰ مرد در سال به دلیل سرطان پستان فوت می‌کنند و اما بزرگی غدد پستان در مردان یا ژنیکوماستی چندان خطرناک نیست.

خواننده گرامی، پیشنهاد می شود مطالب ” نشانه های ژنیکوماستی ” و “ درمان ژنیکوماستی ” را جهت کسب اطلاعات بیشتر در زمینه بزرگی سینه آقایان مطالعه فرمایید.

منبع: تبیان. پیام سلامتدکتر سید حسین دهقان منشادی
فوق تخصص غدد و متابولیسم-رشد کودکان
آدرس : تهران خ شریعتی، متروی شریعتی، جنب حسینیه ارشاد، کوچه ارشاد، پلاک ۱، طبقه ۳، واحد ۲۱روش های افزایش قد

درمان کوتاهی قد

Print Friendly, PDF & Email
0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *