بزرگی سینه در مردان (ژنیکوماستی)-Gynecomastia

 بزرگی سینه مردان (ژنیکوماستی) به پرولیفراسیون و بزرگ شدن سینه و نسج گلاندولار و استرومای پستان در جنس مذکر گفته میشود و میتواند در زمان نوزادی، نوجوانی و پیری به صورت فیزیولوژیک دیده شود.

علل بزرگی سینه در مردان

تا به امروز بیش از ۱۹ وضعیت بالینی و ۲۸ دارو برای بزرگی سینه مردان گزارش شده است، که از این موارد، داروها عامل شایعتر عنوان شده اند . نگرانی اصلی در این بیماران ژنیکوماستی، تومورهای مخفی بیضه و یا غدد فوق کلیوی است که میتواند یک علت خطرناک و بالقوه قابل درمان در گروهی از بیماران ژنیکوماستی در مردان باشد.
علت بزرگی سینه مردان ممکن است در اثر مصرف داروهای زیر باشد:
استروژنها، دیژیتال،کتوکنازول، شیمی درمانی،اسپیرونولاکتون، سیپروترون استات، فلوتامید، سایمیتیدین،هورمون رشد، مهارکننده های کلسیم ،دیازپام، ایزونیازید، متیل دوپا، امپرازول،ضد افسردگیهای سه حلقهای، هروئین و ماری جوآناو…

علائم بالینی بزرگی سینه در مردان

بزرگی سینه در آقایان عموماً بصورت یک یافته بالینی مطرح میشود و معمولاً زمانی قابل تشخیص میشود که اندازه آن به بیش ازنیم سانتی متربرسد. نکته مهم در معاینه بالینی افتراق ژنیکوماستی کاذب یا لیپوماستی از ژنیکوماستی واقعی است بطوریکه در ژنیکوماستی واقعی،است بطوریکه در ژنیکوماستی واقعی،پستان وجود داشته و نسج غده ای به صورت رشته هائی که از اطراف نیپل منشا گرفته اند، بدست میخورند همچنین آرئول(هاله پستان) ممکن است بزرگ یا برجسته باشد درد موضعی نیز در برخی موارد وجود دارد .
در معاینه باید بیمار به دقت از نظر صفات ثانویه جنسی، اندازه بیضه ها، وجود توده شکمی یا بیضوی، وجود ابهام جنسی شامل هیپوسپادیاز یس، بررسی شود. توده یکطرفه، سفت، بدون درد و نامنظم مطرح کننده بدخیمی است. جهت افتراق ژنیکوماستی واقعی از کاذب بهتر است بیمار به پشت بخوابد و دستهایش را زیر سرش قرار دهد و معاینه کننده پستان را بین دو انگشت شست و اشاره قرار داده و فشار دهددر لیپوماستی مقاومتی وجودندارد و دو انگشت به یکدیگر میرسند. ولی در ژنیکوماستی حقیقی، بین دو انگشت، قوام بافتی سفت که نسبت به نیپل به صورت متقارن است جلب نظر میکند.

درمان بزرگی سینه در مردان

چنانچه از روند زنانه شدن پستان مدت طولانی بگذرد(بیش از ۶تا۱۲ ماه) بافت گلاندولار اولیه توسط فیبروز و هیالینیزاسیون جایگزین میشود و در نتیجه حتی پس از رفع علت بیماری نیز بزرگی سینه مردان بهبود نخواهد یافت. بنابراین درمان طبی بزرگی سینه مردان و عمل ژنیکوماستی زمانی بیشترین موفقیت را دارد که یا در شروع ژنیکوماستی باشد و یا برای پیشگیری از پیشرفت آن تجویز شود.روش درمان بزرگی سینه مردان بستگی به علت، مدت و شدت ژنیکوماستی و وجودیا فقدان حساسیت و درد دارد. بزرگی سینه مردان با شروع اخیر ( یعنی کمتر از ۶ ماه)اغلب خودبخود برگشت می کند ژنیکوماستی بلوغ د ر ۹۰درصد موارد طی ۶ ماه تا ۲ سال برگشت میکند و تداوم آن پس از ۱۷ سالگی ناشایع است. بنابراین در خیلی از موارد تحت نظر گرفتن بیمار مبتلا به ژنیکوماستی برای کوچک کردن سینه مردان به تنهائی کافی است.
مواردیکه تحت نظر گرفتن بیمار توصیه میشود:
۱- پس از قطع داروی عامل ژنیکوماستی
۲-اصلاح بیماری زمینهای مرتبط به آن ( از قبیل تیروتوکسیکوز، بیماری مزمن کلیوی، سوء تغذیه یا تومورها )
۳- ژنیکوماستی بلوغ با اندازه ۴ سانتیمتر یا کمتر که معمولاً فقط نیاز به اطمینان دادن به بیمار دارد.

موارد کاربرد درمان کوچک کردن سینه مردان شامل:

  • بزرگی شدید پستان با اندازه بیشتر یا مساوی با ۶ سانتیمتر
  • درد یا حساس بودن به فشارحساسیت نیپل(نوک پستان) در تماس با پیراهن که در صورت شدت، باید درمان شروع شود .
  • اشکال در عملکرد اجتماعی بیمار
  • ژنیکوماستی مداوم: ژنیکوماستی بلوغ که تا انتهای بلوغ و پس از آن باقی میماند.
  • اشکال در هویت جنسی : در واقع ژنیکوماستی بلوغ در زمانی است که بیشترین زمان توجه فرد به خصوصیات فیزیکی خوداست.

درمان ژنیکوماستی به دو روش داروئی و جراحی است؛ بطوریکه درمان طبی در موارد غیر فیبروتیک(اوایل بیماری) و درمان جراحی ژنیکوماستی در زمانیکه ژنیکوماستی به مرحله فیبروتیک رسیده ارجح خواهد بود. سه دسته داروئی با تجربه محدود در این زمینه استفاده شده که می توانند در مواردی به طور کامل مو ثرباشند و عموماً جلوی درد را می گیرند. در مورد رژیم درمانی ارجح  بزرگی سینه در مردان اتفاق نظر وجود ندارد. کوچک کردن سینه آقایان مربوط به از بین بردن ورم غیر عادی در ناحیه سینه مردان می‌باشد. هرچند این شرایط معمولاً خطرناک نبوده و زندگی فرد را تهدید نمی‌کند، اما گاهی اوقات تحمل آن برای برخی افراد از نظر روانی دشوار می‌باشد. خوشبختانه، امروزه روش‌های درمان مناسب برای کوچک کردن سینه مردان وجود دارد. به همین خاطر به منظور بازیابی ظاهر مناسب و احساس خوب، بسیاری از مردان ترجیح می‌دهند از این روش‌های درمانی برای کاهش اندازه سینه خود استفاده کنند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
You need to agree with the terms to proceed

فهرست
Call Now Buttonتماس و مشاوره