ژنیکوماستی در دوران بلوغ

post_image

نوجوانان پسر به طور شایعی پستان های کوچکی در یک یا هر دو طرف پیدا می‌کنند که معمولاً بین دو تا بیست و چهار ماه باقی می‌ماند. تا ۷۰ درصد از پسران در اوایل تا اواسط بلوغ ژنیکوماستی را به دلیل تغییرات طبیعی هورمونی که در دوران بلوغ اتفاق می افتد تجربه می کنند. همچنین این حالت در  سنین  میانسالی و مردان مسن نیز شایع است. در این جمعیت ، تا ۶۵ درصد از مردان دچار آن می شوند. ژنیکوماستی در دوران بلوغ می‌تواند دردناک باشد و اغلب مایهٔ نگرانی خاطر نوجوانان می‌شود. این پستان‌ها به‌طور نادر می‌توانند بسیار بزرگ شده و برای چندین سال بدین ترتیب باقی بمانند. پسران چاق در سینه خود تجمعات چربی زیادی دارند، که شبیه پستان است. ولی بافت طبیعی پستان ندارد. به این حالت، ژنیکوماستی کاذب می‌گویند.

گاهی استفاده از ماری جوانا موجب بزرگی پستان می‌شود که معمولاً یکطرفه است. یک علت شایع دیگر مالش، کشیدن یا ضربه زدن مکرر به پستان می‌باشد.

درمان ژنیکوماستی در بلوغ

ژنیکوماستی در دوران بلوغ رخ می دهد که معمولا بدون درمان ظرف مدت شش ماه تا دو سال برطرف می شود. این وضعیت گاهی اوقات بین سنین ۱۰ و ۱۲ سال، و یا دیرتر رخ می دهد که معمولا تا سن ۱۳ و ۱۴ خودبه خود درمان می شود. این شرایط غیر معمول تلقی می شود اگرفراتر از سن ۱۷ سالگی باقی بماند.

ژنیکوماستی شرایطی است که در آن سینه در پسران یا مردان ، بزرگ می شود وگاهی اوقات با ناراحتی و یا حساسیت نوک پستان نیز همراه است. این مساله معمولا در نتیجه یک عدم تعادل هورمونی رخ می دهد و به طور معمول در طول دوره شیرخوارگی ، نوجوانی و یا میانسالی به بعد رخ می دهد، اغلب به خودی خود درمان می شود، اما درمان موارد شدید و یا طول کشیده لازم است. هنگامی که ژنیکوماستی ناشی از مشکل اساسی سلامت رخ می دهد ، درمان آن مشکل اصلی است که معمولا ژنیکوماستی را نیز بهبود می بخشد.

اگر بزرگی بافت پستان یک‌طرفه باشد، باید تشخیص دیگری به جز ژنیکوماستی مدنظر قرار گیرد. در غیاب آندروژن برونزاد یا سایر داروها، وقوع سریع بزرگی پستان (خارج از دوران بلوغ) مطرح کننده وجود تومور تولید کننده LH یا HCG جفتی انسانی است. تقریبا در بافت پستان طبیعی مرد بالغ بافت لوبولار وجود ندارد. ژنیکوماستی با تکثیر مجاری کوچک و بافت همبند شل مشخص می‌شود. افزایش بافت غددی در مرد بالغ، نگرانی درباره بدخیمی را افزایش می‌دهد. سایر یافته‌های فیزیکی مهم عبارتند از افزایش بافت چربی‌ (آدیپوزیته)، نشانه‌های هیپرتیروییدی، بیماری کبد، هیپوگنادی (زنانه بودن بدن، کاهش موهای بدن، بیضه‌های کوچک منطبق با نشانگان کلاین فلتر)، افزایش توده عضلانی مطرح کننده تجویز آندروژن برونزاد و توده در بیضه.

ژنیکوماستی فیزیولوژیک هیچ درمانی نیاز ندارد مگر اینکه با درد یا خجالت زیادی همراه باشد. قطع داروی مسبب یا درمان اختلال زمینه‌ای ممکن است کافی باشد به ویژه اگر ژنیکوماستی نسبتا به تازگی ایجاد شده باشد.

جایگزینی تستوسترون در مردان مبتلا به هیپوگنادی ممکن است سودمند باشد اما ژنیکوماستی در مردان طول کشیده و فیبروتیک احتمالا به درمان پاسخ نمی‌دهد. یک مطالعه کوچک نشان داد که در صورت استفاده از تستوسترون پوستی در مقایسه با تزریق تستوسترون عضلانی هر ۲ هفته یک بار (که به سطوح ابتدایی بالای تستوسترون و احتمالا سطوح بالای استروژن می‌انجامد)، سطح تستوسترون پایدارتر و احتمال بهبود ژنیکوماستی بیشتر است. دانازول، که یک آندروژن ضعیف است، تاثیر کمتری دارد.

درمان ضداستروژن با تاموکسیفن ۲۰-۱۰ میلی‌گرم در روز به طور چشمگیر سبب کاهش درد و حجم پستان در ۸۰-۴۰ از پسران مبتلا به ژنیکوماستی پایدار در زمان بلوغ و مردان مبتلا به سرطان پروستات که تحت درمان با مسدود‌کننده‌های گیرنده آندروژن (بیکالوتامید) قرار گرفته‌اند، می‌شود. کارآزمایی‌های انجام شده درباره رالوکسیفن و کلومیفن آن قدر کوچک یا نتایج آنها آن قدر ناهمگونند که نتیجه‌گیری قطعی میسر نیست. آناسترازول که مهار کننده آروماتاز است در کاهش حجم پستان در زمان بلوغ از دارونما بهتر نبود و در مردانی که تحت درمان با بیکالوتامید قرار داشتند، کمتر از تاموکسیفن موثر بود. پرتو درمانی موضعی (۱۲-۱۰ گری) در مردان مبتلا به سرطان پروستات که تحت درمان با بیکالوتامید قرار داشتند، از ژنیکوماستی پیشگیری کرد اما درمان ژنیکوماستی با تاموکسیفن به‌طور معنی‌داری با نتایج بهتری همراه بود.

کودکان و بزرگسالانی که پس از گرسنگی مجددا تغذیه می‌شوند یا هورمون رشد دریافت می‌کنند، ممکن است دچار ژنیکوماستی موقت شوند. تصور می‌شود مکانیسم آن مشابه ژنیکوماستی در دوران بلوغ است.

خواننده گرامی، پیشنهاد می شود مطلب ” نشانه های ژنیکوماستی ” را جهت کسب اطلاعات بیشتر در زمینه ژنیکوماستی بلوغ مطالعه فرمایید.

منبع: اکاایران. بادی بیلدینگ. سلامتی برای همهدکتر سید حسین دهقان منشادی
فوق تخصص غدد و متابولیسم-رشد کودکان
آدرس : تهران خ شریعتی، متروی شریعتی، جنب حسینیه ارشاد، کوچه ارشاد، پلاک ۱، طبقه ۳، واحد ۲۱روش های افزایش قد

درمان کوتاهی قد

Print Friendly, PDF & Email
0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *