تغییر قاعدگی

چه تغییراتی در قاعدگی بعد از زایمان رخ می‌دهد؟

تغییر قاعدگی بعد از زایمان طبیعی است. برخی مادران عادت‌های ماهانۀ دردناک‌تر یا خونریزی بیشتری را تجربه می‌کنند، حال آن که تحمل عادت ماهانه برای عدۀ دیگری آسان‌تر می‌شود. ممکن است پریود در ماه‌های بعد از زایمان نامنظم شود، اما پریود بسیاری از خانم‌ها به مرور زمان به حالت عادی برمی‌گردد. هیچ راهی برای پیش‌بینی تاثیر زایمان بر قاعدگی وجود ندارد، اما مادرانی که به فرزندشان شیر می‌دهند، معمولاً مدت طولانی‌تری پریود نمی‌شوند. زمان شروع قاعدگی بعد از زایمان غالباً به این موضوع بستگی دارد که آیا مادر به فرزندش شیر می‌دهد یا خیر. در مجموع با به دنیا آمدن نوزاد، قاعدگی مادر نیز مانند زندگیش تاحدی تغییر می‌کند.

زمان شروع قاعدگی بعد از زایمان


اگر مادر به نوزاد شیر ندهد، معمولاً شش تا هشت هفته بعد از زایمان پریود می‌شود. اما اگر نوزاد از سینۀ مادر شیر بخورد، زمان شروع مجدد قاعدگی متغیر خواهد بود. مادرانی که تمام مدت به فرزندشان شیر می‌دهند و نوزاد فقط از شیر سینۀ مادر تغذیه می‌کند، ممکن است در تمام دوران شیردهی دچار عادت ماهانه نشوند. حال آن که عادت ماهانۀ بقیۀ مادران، چه به فرزندشان شیر بدهند، چه ندهند، ممکن است بعد از دو ماه شروع شود.

قاعدگی نامنظم بعد از زایمان


قاعدگی نامنظم درچند ماه نخست بعد از زایمان طبیعی است. مادرانی که به فرزندشان شیر می‌دهند، بیشتر با عادت ماهانه نامنظم مواجه می‌شوند، چون هورمون‌های حمایت کننده از شیردهی مادر باعث می‌شوند که بدن تخمک‌گذاری را به تاخیر بیاندازد یا کمتر تخمک‌گذاری کند.

پریود نامنظم حتی در مادرانی هم که به فرزندشان شیر نمی‌دهند، مشاهده می‌شود، چون مدتی طول می‌کشد تا بدن بعد از بارداری و زایمان بهبود یابد. درهر حال قاعدگی به مرور زمان به الگوی معمول خود برمی‌گردد. بااین حال ممکن است قاعدگی برخی خانم‌ها از قبل از دوران بارداری، به دلایلی مانند سندرم تخمدان پلی کیستیک (PCOS) یا اندومتریوز نامنظم بوده باشد.

چنانچه نامنظم بودن قاعدگی بعد از زایمان باعث نگرانی مادر شود، بهترین کار این است که برای تعیین علت این اختلال به پزشک مراجعه کند.

چرا شیردهی زمان اولین پریود بعد از زایمان را به تاخیر می‌اندازد؟


چرا شیردهی زمان اولین پریود بعد از زایمان را به تاخیر میاندازد

مادرانی که به فرزندشان شیر می‌دهند، اولین عادت ماهانه بعد از زایمان را به دلیل هورمون‌های بدن معمولاً دیرتر تجربه می‌کنند. پرولاکتین، هورمون مورد نیاز برای تولید شیر سینه می‌تواند هورمون‌های تولیدمثل سرکوب کند. در نتیجه بدن تخمک‌گذاری نمی‌کند یا تخمک را برای بارور شدن آزاد نمی‌کند. قاعدگی در غیاب فرآیند تخمک‌گذاری رخ نمی‌دهد.

تاثیر پریود بر شیر سینه مادر


وقتی مادر بعد از زایمان پریود می‌شود، متوجه تغییر واکنش فرزندش به شیر سینه یا میزان تولید شیر در بدنش می‌شد. تغییرات هورمونی که باعث شروع پریود می‌شود، می‌تواند بر شیر سینه نیز تاثیر بگذارد.

برای مثال ممکن است مادر متوجه کم شدن شیر سینه‌اش بشود یا تعداد دفعات شیر خوردن نوزاد تغییر کند. تغییرات هورمونی مرتبط با قاعدگی بر ترکیب شیر سینه و طعم آن اثر می‌گذارد. البته این تغییرات معمولاً بسیار جزئی است و نباید توانایی شیردهی مادر را مختل کند.

تغییرات عادت ماهانه بعد از زایمان


وقتی عادت ماهانه بعد از زایمان شروع می‌شود، احتمال دارد که نخستین قاعدگی بعد از زایمان مانند قاعدگی‌های قبل از بارداری نباشد. چون بدن دوباره خود را با قاعدگی تطبیق می‌دهد، ممکن است مادر متوجه تفاوت‌های زیر بشود:

 • شدیدتر یا خفیف‌تر شدن دل درد نسبت به گذشته
 • لخته‌های خون کوچک
 • خونریزی شدیدتر
 • خونریزی منقطع
 • افزایش درد
 • سیکل قاعدگی نامنظم

نخستین پریود بعد از زایمان ممکن است شدیدتر از حد معمول باشد یا به دلیل افزایش لایۀ داخلی رحم و لزوم جدا شدن آن از رحم با دل درد بیشتری همراه باشد. این تغییرات به مرور زمان در سیکل‌های بعدی کمتر می‌شود. عوارضی مانند ناراحتی‌های تیروئید یا آدنومیوز (ضخیم شدن دیواره رحم) در موارد نادر بروز می‌یابد و موجب خونریزی شدید بعد از بارداری می‌شود.

علل درد خفیف قاعدگی‌های بعد از زایمان


علل درد خفیف قاعدگیهای بعد از زایمان

ترکیبی از عامل‌های متعدد موجب می‌شود که پریود مادران بعد از زایمان با درد خفیفی همراه باشد:

 • بیشتر شدن انقباض‌های رحمی
 • هورمون‌های شیردهی
 • بزرگتر شدن حفره رحم بعد از بارداری به این معنا است که لایه پوشش دهندۀ بیشتری وجود دارد که در زمان قاعدگی باید از رحم جدا شود.

اولین عادت ماهانه بعد از زایمان چگونه است؟


زایمان چه به روش طبیعی انجام شود، چه از طریق عمل سزارین، در هر حال مقداری خونریزی و ترشحات واژینال بعد از زایمان عادی است. بدن به خارج کردن خون و بافتی که در زمان بارداری رحم را پوشانده بود، ادامه می‌دهد.

خونریزی در چند هفتۀ نخست شدیدتر است و خون به صورت لخته لخته خارج می‌شود. خون به مرور زمان جای خود را به ترشحات واژینالی موسوم به لوچیا یا نفاس (lochia) می‌دهد. لوچیا مایعی است که ممکن است شفاف تا شیری یا حتی قرمز رنگ باشد.

خروج این ترشحات تا شش هفته، یعنی زمان تقریبی شروع پریود در مادران غیرشیرده ادامه دارد. اگر ترشحات شبیه به لوچیا باشد، مدتی متوقف شود و خونریزی دوباره شروع شود، احتمالاً مادر پریود شده است. راه‌های زیر به مادر کمک می‌کند تا خونریزی مرتبط با بارداری را از قاعدگی تشخیص بدهد:

 • لوچیا معمولاً بعد از گذشت یک هفته از زایمان به رنگ قرمز روشن نیست، کمتر و آبکی می‌شود و به رنگ سفید درمی‌آید. خونریزی قرمز روشنی که حداقل شش هفته بعد از زایمان رخ می‌دهد، به احتمال زیاد خونریزی عادت ماهانه است.
 • خونریزی مربوط به قاعدگی در اثر افزایش فعالیت جسمی یا تقلاهای شدید بیشتر می‌شود. چنانچه ترشحات در اثر فعالیت بدنی بیشتر شود و استراحت کردن شدت خونریزی را کاهش دهد، احتمالاً این ترشحات لوچیا است.
 • لوچیا معمولاً رنگ مشخصی دارد و چون با بافت‌های باقیمانده از بارداری مخلوط است، بوی شیرینی نیز می‌دهد. چنانچه ترشحات بدبو باشد، باید به پزشک مراجعه کرد.

همچنین منظم شدن سیکل قاعدگی بعد از زایمان مدتی طول می‌کشد. ممکن است مادر اولین پریود را تجربه کند، سپس یک ماه عادت ماهانه نشود و بعد زودتر از تاریخ مقرر پریود شود.

نوسان داشتن عادت ماهانه از نظر مدت، زمان بین سیکل‌ها و شدت خونریزی در یک سال نخست بعد از زایمان عادی است. نامنظم بودن پریود به ویژه در صورت شیرده بودن مادر مشاهده می‌شود.

اکثر خانم‌ها سیکل قاعدگی “نرمال” ۲۱ ـ ۳۵ روزه با خونریزی ۲ ـ ۷ روزه را بعد از زایمان تجربه می‌کنند. سیکل‌های قاعدگی ممکن است نسبت به دوران قبل از بارداری تغییر کند.

علائم هشدار دهنده بعد از زایمان


در صورت مواجهه با علائم زیر با پزشک تماس بگیرید:

 • چنانچه زودتر از یک ساعت مجبور به تعویض نوار بهداشتی شدید.
 • چنانچه خونریزی همراه با درد شدید و ناگهانی باشد.
 • تب ناگهانی
 • ادامه داشتن خونریزی بعد از گذشت هفت روز
 • خروج لخته‌های خونی که بزرگتر از توپ سافت‌بال باشد.
 • بدبو بودن ترشحات
 • سردرد شدید
 • تنفس دشوار
 • احساس درد هنگام ادرار کردن

چنانچه با علائم فوق یا هرگونه مشکل نگران کننده مرتبط با عادت ماهانه مواجه شدید، حتماً با پزشک معالجتان تماس بگیرید. بعضی از این علائم می‌تواند نشان دهنده عفونت باشد.

جمع‌بندی


بازگشت به سیکل قاعدگی فقط یکی از جنبه‌های بهبودی و بازگشت بدن به دوران بعد از بارداری است. عادت ماهانه برخی مادران به دلیل افزایش‌های هورمون‌های مربوط به شیردهی دیرتر شروع می‌شود.

شیردهی راه قطعی برای جلوگیری از بارداری نیست. بنابراین لازم است که همسران از روش دیگری مانند کاندوم یا قرص ضدبارداری نیز برای محافظت بیشتر استفاده کنند.

چنانچه با مسئلۀ غیرعادی و نگران کننده‌ای دربارۀ قاعدگی بعد از زایمان روبرو شدید، حتماً با پزشک معالجتان تماس بگیرید. خونریزی شدید یا علائم عفونت برای مادران جوان بسیار نگران کننده است. به صدای بدنتان گوش بدهید تا ایمنی و سلامتتان تضمین شود.دکتر سید حسین دهقان منشادی
فوق تخصص غدد و متابولیسم-رشد کودکان
آدرس : تهران خ شریعتی، متروی شریعتی، جنب حسینیه ارشاد، کوچه ارشاد، پلاک ۱، طبقه ۳، واحد ۲۱روش های افزایش قد

درمان کوتاهی قد

Print Friendly, PDF & Email
0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *