چاقی و ناباروری زنان

post_image

چاقی بیش از اندازه با عدم تخمک گذاری و ناباروری در زنان همراه است و در صورت حاملگی تأثیرات زیانباری بر سلامت جنین و مادر دارد. در دنیای امروزی هر چه به سوی صنعتی شدن پیش می رویم پدیده چاقی به عنوان عاملی خطرساز و تهدید کننده تندرستی، بیش از گذشته به چشم می خورد. امروزه چاقی، نه تنها بزرگسالان، بلکه نوجوانان و کودکان را به دلیل تغذیه نادرست و مصرف فست فودها گرفتار کرده است. در صورتی که پیوسته غذاهای پرچرب و پرکالری خورده شود بدن به آن غذا عادت می کند و این روند موجب چاقی و ناباروری زنان می شود.

هورمون چاقی

هورمون لپتین در بافت های سفید چربی تولید می شود و پس از ورود به سیستم گردش خون، پیام هایی را به مرکز مخصوصی در مغز می فرستد تا فرد احساس سیری کند و از آن جا که میزان هورمون لپتین در افراد چاق بالا می رود و مدارهای مغزی آنان از کار می افتد. همچنین ذخیره این ماده در زنان بیشتر از مردان است و برای تنظیم اشتها، افزایش متابولیسم بدن، بلوغ، تقویت سیستم ایمنی و پیشگیری از چاقی و ناباروری زنان ضروری است. در صورتی که چربی بدن کم باشد لپتین نیز کم خواهد بود و سیکل قاعدگی و تخمک گذاری به هم می خورد، در زنان بسیار چاق، کاهش وزن باعث منظم شدن سیکل ماهیانه و افزایش باروری می شود. بیماری های قلبی، افزایش کلسترول، فشار خون، خطر تشکیل لخته و سکته های مغزی، بیماری دیابت، انواع ورم مفاصل، بیماری های کبد و کیسه صفرا، عدم تخمک گذاری، نازایی و ناباروری، سرطان رحم و پستان از جمله عوارض چاقی است. چاقی بیش از اندازه با عدم تخمک گذاری و ناباروری در زنان همراه است و در صورت حاملگی تأثیرات زیان باری بر سلامت جنین و مادر دارد.

زیرا چاقی به‌ علت اختلال در بستر خون رسانی(ناشی از اختلال در نیتریک اکساید) و ایجاد رادیکال ‌های آزاد اکسیژن (ROS) و اختلالات هورمونی به‌ صورت Relative hypogonadotropic hypogonadism باعث اختلال در اسپرماتوژنزیس و نازایی می ‌گردد. نشان داده‌ اند افراد چاقی که شاخص توده‌ی بدنی (BMI) آن‌ ها بالای ۳۱(در مقابل ۲۸) و ضخامت پوست آن ‌ها بالای mm 34 (در مقابل mm 25) است شانس کمتری برای پدر شدن دارند. اضافه وزن و چاقی یکی از بزرگ ترین مشکلات بهداشتی و عامل خطر برای بسیاری از بیماری های دوران بارداری است. در ایران حدود ۴۰درصد زنان در سنین باروری (۳۴ ۱۵) دچار اضافه وزن و چاقی هستند. اضافه وزن و چاقی توسط فاکتورهای مختلف مانند نمایه توده بدنی(BMI) و نسبت دور کمر به دور باسن که نشان دهنده چاقی شکمی است، تعیین می شود.

عوارض چاقی در زنان

چاقی و اضافه وزن در دوران بارداری با عوارضی همراه است. عوارض چاقی در زنان و بویژه در دوران بارداری عبارتند از:

  • در زنان چاق عدم تخمک گذاری، نازایی، ناباروری، سرطان های رحم و سینه بیشتر شایع است.
  • چاقی از عوامل بسیار مهم مرگ مادران به دلیل بروز بیشتر ترومبوآلبومینی، عوارض ناشی از بیهوشی و عفونت های رحم پس از عمل سزارین است.
  • چاقی مادر با بروز بیشتر ماکروزومی (وزن بیش از ۴ کیلوگرم نوزاد در بدو تولد) همراه است.
  • چاقی عامل خطر برای بسیاری از بیماری های دوران بارداری از جمله دیابت بارداری، فشار خون بالا و مسمومیت بارداری است.
  • چاقی با شیوع بیشتر عفونت های رحم و خونریزی های پس از زایمان همراه است.

زنان باردار دچار اضافه وزن و چاقی نباید از رژیم های محدود (برای مثال رژیم غذایی که در آن مصرف کربوهیدرات ها، نان، برنج، ماکارونی حذف می شود) و یا رژیم های غذایی که در آنها از تمام گروه های غذایی اصلی که برای جلوگیری از چاقی و ناباروری زنان است یعنی نان و غلات، شیر و مواد لبنی، سبزی و میوه، گوشت، حبوبات و تخم مرغ استفاده نمی شود) برای کاهش وزن استفاده کنند. تحرک کافی از طریق پیاده روی منظم روزانه (یک ساعت پیاده روی در روز) در صورت نداشتن ممنوعیت پزشکی داشته باشند.

خواننده گرامی، پیشنهاد می شود مطلب ” اختلالات هورمونی و چاقی ” را جهت کسب اطلاعات بیشتر در زمینه چاقی و نازایی زنان مطالعه فرمایید.

منبع: سه نسل. ایران مانکن

دیگر مقالات

مشاوره رایگان افزایش طول آلت Call Now Buttonتماس و مشاوره